Sekretarz stanu USA podziękował za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył podziękowania szefowi MSZ Zbigniewowi Rauowi za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO - oznajmił w piątek Departament Stanu w komunikacie z rozmowy ministrów. Blinken miał docenić też decyzję prezydenta Dudy ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Antony Blinken  Sekretarz stanu USA podziękował za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO
Antony Blinken / fot. Flickr/GPA Photo Archive/ Public Domain

Jak podał w oświadczeniu rzecznik resortu Ned Price, rozmowa dyplomatów dotyczyła obrony zbiorowej i wspólnego zaangażowania na rzecz suwerenności Ukrainy w obliczu "niesprowokowanej koncentracji sił" Rosji.

Sekretarz podkreślił wagę dwustronnych relacji i podziękował Polsce za przywództwo na wschodniej flance NATO i w roli przewodniczącego OBWE w 2022 r. – oznajmił Price, dodając że poruszono też tematy gospodarcze, dywersyfikacji energii i zielonej transformacji oraz wspólnych demokratycznych wartości.

W komunikacie Departamentu Stanu po rozmowie z Rauem napisano również, że Blinken pozytywnie przyjął działania prezydenta Andrzeja Dudy, by rozwiązać Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

"Ten ruch pokazuje jego przywództwo i zobowiązanie do praworządności w Polsce i relacji Polski w UE" – napisał Price.

Komentując wizytę Raua, wicerzeczniczka ministerstwa Jalina Porter podkreśliła podczas telefonicznej konferencji prasowej, że wraz z czwartkową wizytą słowackich ministrów dyplomacji i obrony - podczas której podpisano umowę o współpracy wojskowej Słowacji z USA - pokazują one zaangażowanie USA na rzecz wzmacniania wschodniej flanki NATO. Porter odmówiła jednak komentarza na temat ewentualnych dodatkowych sił USA do regionu.

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau stwierdził po spotkaniu z Blinkenem, że "nic nie wskazuje" na to, by ogłoszone rozmieszczenie dodatkowych 3 tys. żołnierzy USA w Polsce, Rumunii i Niemczech było końcem podobnych działań.

Cała strategia Paktu Północnoatlantyckiego sprowadza się do tego, by odstraszanie i obrona miały charakter symetryczny, inaczej nie miałoby to sensu – dodał Rau.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe