M.Ossowski, red. nacz. "TS": Spora część polityków opozycji w Polsce głośno domagała się, aby wykonać wyrok TSUE i zamknąć kopalnię

Podpisanie porozumienia z Czechami w sprawie Turowa to niewątpliwie dobra wiadomość. Zasługę należy tu przypisać Solidarności, która od samego początku stała konsekwentnie na stanowisku, że nie pozwoli na zamknięcie kopalni.
 M.Ossowski, red. nacz.
/ https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kopalnia-Turow-Porozumienie-Czechy-Polska-podpisane-8271758.html

Zorganizowana w związku z tym w Luksemburgu manifestacja związkowców z Solidarności napędziła miejscowym sporo strachu, a do historii przeszły zdjęcia i filmy pokazujące obwarowany niczym potężna twierdza Luksemburg, przygotowany na przyjazd związkowców z Polski. Radość z podpisanego porozumienia najlepiej odzwierciedlają słowa przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w KWB Turów Wojciecha Ilnickiego, który na łamach portalu Tysol.pl mówił, że nareszcie zarówno mieszkańcy naszego kraju, jak i gospodarka nie muszą martwić się o prąd. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji na rynku energetycznym. W takich okolicznościach zamknięcie Turowa mogłoby oznaczać katastrofę dla systemu bezpieczeństwa energetycznego i kolejne jeszcze bardziej drastyczne od obecnych podwyżki cen energii. Od początku zresztą było wiadomo, że niemożność rozwiązania sporu nie ma charakteru merytorycznego, a stricte polityczny i że zmiana rządów w Czechach pomoże w rozwiązaniu problemu. Jednak Unia Europejska, reprezentowana w tym przypadku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pozostawała głucha na apele tak polskiego rządu, jak i społeczeństwa uosabianego chociażby przez protestującą w tej sprawie Solidarność. W rezultacie po skandalicznej decyzji nakazującej zamknięcie kopalni podjęto kolejną jeszcze bardziej skandaliczną o nałożeniu kar finansowych. Absurdalność tych decyzji widoczna jest szczególnie teraz, kiedy spór z Czechami został zakończony. Gdyby Polska dostosowała się do decyzji TSUE, dzisiaj już kopalni i elektrowni odtworzyć by się nie dało. To najlepiej pokazuje, jak nieodpowiedzialna jest dzisiejsza polityka UE w kwestiach energetycznych. Bardziej jeszcze zatrważające jest jednak to, że spora część polityków opozycji w Polsce głośno domagała się, aby wykonać wyrok TSUE i zamknąć kopalnię. Trudno chyba o większe potwierdzenie ich niekompetencji i ignorancji wobec własnych obywateli. Posiadanie odrobiny przyzwoitości i honoru powinno ich wobec zaistniałej sytuacji skłonić do natychmiastowego wycofania się z czynnej polityki. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby można było liczyć na taką postawę.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe