[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie? Analiza stanu walk

W śledzeniu komunikatów z frontu najlepiej jest kierować się prawidłowością wynikającą z ostatnich kilkunastu wojen: im bardziej bombastyczny komunikat tym mniej wiarygodny. Dlatego też poranny komunikat wojenny Moskwy, według którego rosyjskie wojska nie napotkały większego oporu a oddziały ukraińskie masowo uciekają z frontu rzucając broń można między bajki włożyć.
wojna na Ukrainie [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie? Analiza stanu walk
wojna na Ukrainie / (kf) PAP/PAP

Bardziej wiarygodne zdają się komunikaty ukraińskie. W Kijowie władze potwierdziły, że zaatakowanych zostało z powietrza i uszkodzonych szereg budynków instytucji państwowych i dowództw wojskowych. Nie ukrywano, że wojska rosyjskie przekroczyły granicę w wielu punktach. Potwierdzono naloty i ataki rakietowe na wiele najważniejszych miast.

Po południu podano, że w walkach zginęło co najmniej 50 żołnierzy rosyjskich. Ujęto dwóch jeńców. Zestrzelono kilka samolotów i helikopter. Zniszczono również kolumnę pojazdów gąsienicowych, na czego dowód pojawił się filmik. Dwa lub trzy pojazdy płonęły i widać było jak jeden został trafiony. Głos kobiety wyjaśniał filmującemu z samochodu, że droga jest nieprzejezdna, a “czołgi” są rosyjskie.

W okolicach Czernichowa poddał się pluton rozpoznawczy z rosyjskiej 74 brygady strzelców zmotoryzowanych. Według zeznań żołnierzy powiedziano im, że wracają do domu, a nie, że jadą na wojnę zabijać.

Po 16.00 naszego czasu BBC pokazała filmik helikoptera rosyjskiego zniszczonego na atakowanym od rana lotnisku Hostomel pod Kijowem. Filmik został przez BBC zweryfikowany jako prawdziwy. Hostomel (Antonov Airport) to kluczowa baza ukraińskiego lotnictwa i najważniejszy ukraiński port lotniczy cargo, w którym bazuje Mrija największy samolot transportowy na świecie. Opanowanie tego lotniska odległego o pół godziny jazdy samochodem od centrum Kijowa umożliwiłoby Rosjanom desant specjalnych sił uderzeniowych. Ich zadaniem byłoby zaatakowanie budynków rządowych z zamiarem zlikwidowania kierownictwa państwa i zainstalowania marionetek Moskwy, które podpisałyby kapitulację.

Naczelny dowódca sił ukraińskich generał Walerij Załużnyj potwierdził, że oddziały ukraińskie walczą o utrzymanie lotniska w pobliżu Kijowa. Według wczesniejszych doniesień Rosjanie opanowali lotnisko Homostel. Później kancelaria prezydenta Zełenskiego podała, że lotnisko odbito, ale walki wciąż trwają.

Z wieczornych wiadomości wynika, że najpoważniejsze walki toczą się na wschodzie Ukrainy. W Charkowie szyby okien drżą od wymiany ognia artyleryjskiego. O walkach donoszą również z okolic Odessy i Mariupola.

Wojskom rosyjskim udało się po walkach opanować ruiny po elektrowni atomowej w Czernobylu. Zweryfikowane filmiki pokazują rosyjskie czołgi parkujące pod opuszczonymi budynkami. Kancelaria prezydenta Ukrainy nie potrafi stwierdzić, czy betonowy sarkofag kryjacy resztki reaktora jest bezpieczny.

Dowództwo ukraińskie informuje o zniszczeniu “conajmniej 6 samolotów”. Dowództwo rosyjskie informuje o zniszczeniu “ponad 70” obiektów wojskowych, bez podawania konkretów.

Powołując się na swoje źródła w Brukseli BBC podaje, że przeciwnikami twardych sankcji wobec Moskwy są Niemcy i Włochy natomiast Polska i Litwa najbardziej stanowczo domagają się konkretnych i bolesnych kar dla Rosji.

W Moskwie oraz innych miastach Rosji odbyły się manifestacje przeciwko wojnie. W 40 miastach aresztowano co najmniej 735 osób z tego ponad 330 w Moskwie.

W moskiewskiej sieci od rana wrzało. Jeszcze do wczoraj mniej więcej połowa mieszkańców uważała, że wojna z Ukrainą a winą za narastające napięcie obciążała NATO. Rankiem wymieniano sms-y nad bardziej przyziemne problemy. Robić zapasy żywności, czy skupować dolary? W bankach i przed kantorami wymiany walut ustawiały się kolejki. Nieco później po komunikacie o wstrzymaniu transakcji na moskiewskiej giełdzie głównym tematem był spodziewany kurs rubla i spekulacje, kiedy go
ogłoszą. Po południu kurs ustalił się na ponad 87 rubli do dolara.

Dmitry Muratov, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i redaktor naczelny niezależnego dziennika Nowaja Gazieta stwierdził, że Putin “bawi się guzikiem atomowym jak breloczkiem od kluczyków luksusowego samochodu” i pyta “no i co? Uderzenie jądrowe teraz, czy później?”

 


 

POLECANE
Kłopoty rządu Tuska. Prawie połowa Polaków jest mu przeciwnych z ostatniej chwili
Kłopoty rządu Tuska. Prawie połowa Polaków jest mu przeciwnych

W badaniu z listopada 34 proc. badanych poparło rząd, 41 proc. było mu przeciwnych, a 22 proc. wyraziło obojętność – wynika z sondażu CBOS.

Zmiany w Polsce 2050. Jest kandydatura na przewodniczącą partii Wiadomości
Zmiany w Polsce 2050. Jest kandydatura na przewodniczącą partii

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zdecydowała się na start w wyborach na przewodniczącą Polski 2050. Minister funduszy i polityki regionalnej planuje wzmocnić partię i przygotować ją do samodzielnego startu w wyborach. Podkreśliła, że jest w Polsce 2050 od początku i stała m.in. za zwycięską kampanią w 2023 roku.

10 000 rolników ma protestować w Brukseli przeciwko unijnej polityce rolnej. Copa-Cogeca wydała komunikat pilne
10 000 rolników ma protestować w Brukseli przeciwko unijnej polityce rolnej. Copa-Cogeca wydała komunikat

Jak poinformowały organizacje Copa-Cogeca, oczekuje się, że 18 grudnia przyjedzie do Brukseli 10 000 rolników, aby wyrazić swój sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur i całej unijnej polityce rolnej.

Czy gwiazda „Klanu” odejdzie z produkcji? Są komentarze z planu Wiadomości
Czy gwiazda „Klanu” odejdzie z produkcji? Są komentarze z planu

Mimo intensywnego rozgłosu związanego z „Tańcem z gwiazdami” i zmian w życiu prywatnym Agnieszka Kaczorowska nie porzuciła serialu, z którym jest związana od dziecka. W produkcji pojawia się rzadziej, jednak wciąż bierze udział w zdjęciach. Potwierdza to Laura Łącz, która od lat pracuje z nią na planie.

Zastępca szefa BBN o wypowiedziach Sikorskiego: „To jest część wojny hybrydowej, wprowadzanie dezinformacji” gorące
Zastępca szefa BBN o wypowiedziach Sikorskiego: „To jest część wojny hybrydowej, wprowadzanie dezinformacji”

Zastępca szefa BBN gen. bryg. rez. Mirosław Bryś w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim w telewizji wPolsce.pl odniósł się do wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego pod adresem Prezydenta Karola Nawrockiego.

Po eksplozji na Mazowszu rusza operacja „Tor” Wiadomości
Po eksplozji na Mazowszu rusza operacja „Tor”

W piątek komendant główny policji zarządził operację policyjną pod kryptonimem Tor. Funkcjonariusze będą patrolować tereny infrastruktury kolejowej, współpracując ze Strażą Ochrony Kolei i z wojskiem – poinformowała Komenda Główna Policji.

Zełenski rozmawiał z europejskimi przywódcami. „Pracujemy nad dokumentem przygotowanym przez USA” z ostatniej chwili
Zełenski rozmawiał z europejskimi przywódcami. „Pracujemy nad dokumentem przygotowanym przez USA”

Jak poinformowała ukraińska agencja prasowa UNIAN, przywódcy czołowych państw europejskich zgodzili się z prezydentem Ukrainy, że obecna linia frontu powinna być punktem wyjścia wszelkich dyskusji terytorialnych.

Niemiecki historyk: Niemiecki rząd by upadł, gdyby przyznał Polsce reparacje z ostatniej chwili
Niemiecki historyk: Niemiecki rząd by upadł, gdyby przyznał Polsce reparacje

– Chyba państwa niemieckiego nie stać na to, żeby płacić takie niebotyczne sumy. Politycznie to też jest nie do przeforsowania. Każdy rząd niemiecki by upadł, gdyby przyznał Polsce wielkie, wielomiliardowe odszkodowania – mówił w rozmowie z Magdaleną Rigamonti kontrowersyjny niemiecki historyk, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt prof. Peter Oliver Loew.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Od poniedziałku 24 listopada do piątku 28 listopada na terenie Gdańska będą rozlegać się głośne syreny alarmowe. Urzędnicy uspokajają – to tylko planowe testy związane z montażem nowych urządzeń ostrzegawczych na budynkach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkach ratowniczo-gaśniczych.

Plan pokojowy ws. wojny na Ukrainie. Kreml zabiera głos z ostatniej chwili
Plan pokojowy ws. wojny na Ukrainie. Kreml zabiera głos

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w piątek, że rosyjskie władze nie otrzymały amerykańskiego 28-punktowego planu zakończenia wojny na Ukrainie, a Moskwa o szczegółach dowiaduje się z prasy. Podkreślił jednocześnie, że kontakty Rosji z USA są kontynuowane.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie? Analiza stanu walk

W śledzeniu komunikatów z frontu najlepiej jest kierować się prawidłowością wynikającą z ostatnich kilkunastu wojen: im bardziej bombastyczny komunikat tym mniej wiarygodny. Dlatego też poranny komunikat wojenny Moskwy, według którego rosyjskie wojska nie napotkały większego oporu a oddziały ukraińskie masowo uciekają z frontu rzucając broń można między bajki włożyć.
wojna na Ukrainie [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie? Analiza stanu walk
wojna na Ukrainie / (kf) PAP/PAP

Bardziej wiarygodne zdają się komunikaty ukraińskie. W Kijowie władze potwierdziły, że zaatakowanych zostało z powietrza i uszkodzonych szereg budynków instytucji państwowych i dowództw wojskowych. Nie ukrywano, że wojska rosyjskie przekroczyły granicę w wielu punktach. Potwierdzono naloty i ataki rakietowe na wiele najważniejszych miast.

Po południu podano, że w walkach zginęło co najmniej 50 żołnierzy rosyjskich. Ujęto dwóch jeńców. Zestrzelono kilka samolotów i helikopter. Zniszczono również kolumnę pojazdów gąsienicowych, na czego dowód pojawił się filmik. Dwa lub trzy pojazdy płonęły i widać było jak jeden został trafiony. Głos kobiety wyjaśniał filmującemu z samochodu, że droga jest nieprzejezdna, a “czołgi” są rosyjskie.

W okolicach Czernichowa poddał się pluton rozpoznawczy z rosyjskiej 74 brygady strzelców zmotoryzowanych. Według zeznań żołnierzy powiedziano im, że wracają do domu, a nie, że jadą na wojnę zabijać.

Po 16.00 naszego czasu BBC pokazała filmik helikoptera rosyjskiego zniszczonego na atakowanym od rana lotnisku Hostomel pod Kijowem. Filmik został przez BBC zweryfikowany jako prawdziwy. Hostomel (Antonov Airport) to kluczowa baza ukraińskiego lotnictwa i najważniejszy ukraiński port lotniczy cargo, w którym bazuje Mrija największy samolot transportowy na świecie. Opanowanie tego lotniska odległego o pół godziny jazdy samochodem od centrum Kijowa umożliwiłoby Rosjanom desant specjalnych sił uderzeniowych. Ich zadaniem byłoby zaatakowanie budynków rządowych z zamiarem zlikwidowania kierownictwa państwa i zainstalowania marionetek Moskwy, które podpisałyby kapitulację.

Naczelny dowódca sił ukraińskich generał Walerij Załużnyj potwierdził, że oddziały ukraińskie walczą o utrzymanie lotniska w pobliżu Kijowa. Według wczesniejszych doniesień Rosjanie opanowali lotnisko Homostel. Później kancelaria prezydenta Zełenskiego podała, że lotnisko odbito, ale walki wciąż trwają.

Z wieczornych wiadomości wynika, że najpoważniejsze walki toczą się na wschodzie Ukrainy. W Charkowie szyby okien drżą od wymiany ognia artyleryjskiego. O walkach donoszą również z okolic Odessy i Mariupola.

Wojskom rosyjskim udało się po walkach opanować ruiny po elektrowni atomowej w Czernobylu. Zweryfikowane filmiki pokazują rosyjskie czołgi parkujące pod opuszczonymi budynkami. Kancelaria prezydenta Ukrainy nie potrafi stwierdzić, czy betonowy sarkofag kryjacy resztki reaktora jest bezpieczny.

Dowództwo ukraińskie informuje o zniszczeniu “conajmniej 6 samolotów”. Dowództwo rosyjskie informuje o zniszczeniu “ponad 70” obiektów wojskowych, bez podawania konkretów.

Powołując się na swoje źródła w Brukseli BBC podaje, że przeciwnikami twardych sankcji wobec Moskwy są Niemcy i Włochy natomiast Polska i Litwa najbardziej stanowczo domagają się konkretnych i bolesnych kar dla Rosji.

W Moskwie oraz innych miastach Rosji odbyły się manifestacje przeciwko wojnie. W 40 miastach aresztowano co najmniej 735 osób z tego ponad 330 w Moskwie.

W moskiewskiej sieci od rana wrzało. Jeszcze do wczoraj mniej więcej połowa mieszkańców uważała, że wojna z Ukrainą a winą za narastające napięcie obciążała NATO. Rankiem wymieniano sms-y nad bardziej przyziemne problemy. Robić zapasy żywności, czy skupować dolary? W bankach i przed kantorami wymiany walut ustawiały się kolejki. Nieco później po komunikacie o wstrzymaniu transakcji na moskiewskiej giełdzie głównym tematem był spodziewany kurs rubla i spekulacje, kiedy go
ogłoszą. Po południu kurs ustalił się na ponad 87 rubli do dolara.

Dmitry Muratov, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i redaktor naczelny niezależnego dziennika Nowaja Gazieta stwierdził, że Putin “bawi się guzikiem atomowym jak breloczkiem od kluczyków luksusowego samochodu” i pyta “no i co? Uderzenie jądrowe teraz, czy później?”

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe