[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie? Analiza stanu walk

W śledzeniu komunikatów z frontu najlepiej jest kierować się prawidłowością wynikającą z ostatnich kilkunastu wojen: im bardziej bombastyczny komunikat tym mniej wiarygodny. Dlatego też poranny komunikat wojenny Moskwy, według którego rosyjskie wojska nie napotkały większego oporu a oddziały ukraińskie masowo uciekają z frontu rzucając broń można między bajki włożyć.
wojna na Ukrainie [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie? Analiza stanu walk
wojna na Ukrainie / (kf) PAP/PAP

Bardziej wiarygodne zdają się komunikaty ukraińskie. W Kijowie władze potwierdziły, że zaatakowanych zostało z powietrza i uszkodzonych szereg budynków instytucji państwowych i dowództw wojskowych. Nie ukrywano, że wojska rosyjskie przekroczyły granicę w wielu punktach. Potwierdzono naloty i ataki rakietowe na wiele najważniejszych miast.

Po południu podano, że w walkach zginęło co najmniej 50 żołnierzy rosyjskich. Ujęto dwóch jeńców. Zestrzelono kilka samolotów i helikopter. Zniszczono również kolumnę pojazdów gąsienicowych, na czego dowód pojawił się filmik. Dwa lub trzy pojazdy płonęły i widać było jak jeden został trafiony. Głos kobiety wyjaśniał filmującemu z samochodu, że droga jest nieprzejezdna, a “czołgi” są rosyjskie.

W okolicach Czernichowa poddał się pluton rozpoznawczy z rosyjskiej 74 brygady strzelców zmotoryzowanych. Według zeznań żołnierzy powiedziano im, że wracają do domu, a nie, że jadą na wojnę zabijać.

Po 16.00 naszego czasu BBC pokazała filmik helikoptera rosyjskiego zniszczonego na atakowanym od rana lotnisku Hostomel pod Kijowem. Filmik został przez BBC zweryfikowany jako prawdziwy. Hostomel (Antonov Airport) to kluczowa baza ukraińskiego lotnictwa i najważniejszy ukraiński port lotniczy cargo, w którym bazuje Mrija największy samolot transportowy na świecie. Opanowanie tego lotniska odległego o pół godziny jazdy samochodem od centrum Kijowa umożliwiłoby Rosjanom desant specjalnych sił uderzeniowych. Ich zadaniem byłoby zaatakowanie budynków rządowych z zamiarem zlikwidowania kierownictwa państwa i zainstalowania marionetek Moskwy, które podpisałyby kapitulację.

Naczelny dowódca sił ukraińskich generał Walerij Załużnyj potwierdził, że oddziały ukraińskie walczą o utrzymanie lotniska w pobliżu Kijowa. Według wczesniejszych doniesień Rosjanie opanowali lotnisko Homostel. Później kancelaria prezydenta Zełenskiego podała, że lotnisko odbito, ale walki wciąż trwają.

Z wieczornych wiadomości wynika, że najpoważniejsze walki toczą się na wschodzie Ukrainy. W Charkowie szyby okien drżą od wymiany ognia artyleryjskiego. O walkach donoszą również z okolic Odessy i Mariupola.

Wojskom rosyjskim udało się po walkach opanować ruiny po elektrowni atomowej w Czernobylu. Zweryfikowane filmiki pokazują rosyjskie czołgi parkujące pod opuszczonymi budynkami. Kancelaria prezydenta Ukrainy nie potrafi stwierdzić, czy betonowy sarkofag kryjacy resztki reaktora jest bezpieczny.

Dowództwo ukraińskie informuje o zniszczeniu “conajmniej 6 samolotów”. Dowództwo rosyjskie informuje o zniszczeniu “ponad 70” obiektów wojskowych, bez podawania konkretów.

Powołując się na swoje źródła w Brukseli BBC podaje, że przeciwnikami twardych sankcji wobec Moskwy są Niemcy i Włochy natomiast Polska i Litwa najbardziej stanowczo domagają się konkretnych i bolesnych kar dla Rosji.

W Moskwie oraz innych miastach Rosji odbyły się manifestacje przeciwko wojnie. W 40 miastach aresztowano co najmniej 735 osób z tego ponad 330 w Moskwie.

W moskiewskiej sieci od rana wrzało. Jeszcze do wczoraj mniej więcej połowa mieszkańców uważała, że wojna z Ukrainą a winą za narastające napięcie obciążała NATO. Rankiem wymieniano sms-y nad bardziej przyziemne problemy. Robić zapasy żywności, czy skupować dolary? W bankach i przed kantorami wymiany walut ustawiały się kolejki. Nieco później po komunikacie o wstrzymaniu transakcji na moskiewskiej giełdzie głównym tematem był spodziewany kurs rubla i spekulacje, kiedy go
ogłoszą. Po południu kurs ustalił się na ponad 87 rubli do dolara.

Dmitry Muratov, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i redaktor naczelny niezależnego dziennika Nowaja Gazieta stwierdził, że Putin “bawi się guzikiem atomowym jak breloczkiem od kluczyków luksusowego samochodu” i pyta “no i co? Uderzenie jądrowe teraz, czy później?”

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe