Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Wynalazek młodych Polaków ma szansę zrewolucjonizować internet!

Wynalazek młodych Polaków ma szansę zrewolucjonizować internet! Historia dwóch młodych wyjątkowych ludzi, którzy naprawdę mogą zmienić świat przepływu danych!
dr Michał Kawecki i stacja bazowa MicroAmp Solutions Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Wynalazek młodych Polaków ma szansę zrewolucjonizować internet!
dr Michał Kawecki i stacja bazowa MicroAmp Solutions / Screen FB Maciej Kawecki

Parę dni temu uczestniczyłem w najważniejszym na świecie wydarzeniu technologii mobilnych w Barcelonie – WMC2022. Spośród setek firm, które tam widziałem, moją uwagę zwróciła szczególnie jedna. Polska firma z Lublina założona przez młodych pasjonatów i naukowców! Dawid Kuchta studiował na Narodowym Uniwersytecie Singapuru (NUS), jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie. Tam zetknął się z tematyką projektowania nowoczesnych systemów komórkowych i zamarzył stworzyć firmę, która zrewolucjonizuje przepływ danych na świecie! Zamarzył, jak mi powiedział, uczynić nasz świat na wyciągnięcie ręki! I mu się to udało! Wraz ze swoim kolegą Marcinem stworzył pierwsze na świecie rozwiązanie tak usprawniające działanie sieci telekomunikacyjnych! Mało tego, stworzyli go w naszym kraju, do którego wrócili! Historia o pasji, która naprawdę może wszystko.

 

5G

Dawida Kuchta i Marcin Góralczyk to eksperci i wizjonerzy z dziedziny komunikacji bezprzewodowej, którzy już w 2013 roku zdali sobie sprawę, że systemy komórkowe będą odgrywały w naszym życiu zupełnie inną rolę niż dotychczas. Ukończyli studia zarówno na kierunku elektronika, jak i fizyka oraz uzyskali stopnie doktora w dziedzinie telekomunikacji. Następnie samodzielnie stworzyli rozwiązanie umożliwiające wdrażanie sieci 5G o ekstremalnie dużej pojemności i ultramałych opóźnieniach, zapewniając komunikację pomiędzy urządzeniami na poziomie 20–30 Gbit/s o prawie zerowym opóźnieniu! Jako jedyni na świecie stworzyli superszybkie sieci 5G wykorzystujące tzw. fale milimetrowe oparte o Cloud i edge computing. Dzięki ich odkryciu możliwe jest dziś szersze zastosowanie bezprzewodowej technologii VR/AR, zdalna obsługa koparek, dźwigów portowych, robotów medycznych, autonomiczny transport publiczny czy inteligentne monitorowanie obszarów przemysłowych za pomocą dronów z kamerami 10K 360! Swoje rozwiązanie zaprezentowali właśnie na najważniejszych na świecie targach technologii mobilnych!

Kiedy leciałem samolotem do Barcelony, chłopaki do mnie sami podeszli i poprosili, bym odwiedził ich stoisko. Zrobiłem to. Ich technologia jest do tej pory pierwszą tego typu i najważniejszą, jaką chciałem Wam tu pokazać. Ich start-up Microamp Solutions jako pierwszy na świecie tak zmienia podejście do stosowania sieci komórkowych. Ma szansę znacząco wpłynąć na rozwój świata. Jestem dumny, że takie firmy reprezentują mój kraj na takich festiwalach i chciałbym móc tę dumę wykrzyczeć tym wpisem. Chłopaki kibicuję, trzymam kciuki i wierzę, że świat o Waszym rozwiązaniu znad Wisły usłyszy jeszcze wiele razy!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe