Do ukraińsko-polsko-litewskiego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni dołączył prokurator Trybunału w Hadze

Do międzynarodowego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni dołączył prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan – poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Według niego pokazuje to, że wspólnota międzynarodowa przystąpi do nowej fazy działań.
Karim Khan Do ukraińsko-polsko-litewskiego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni dołączył prokurator Trybunału w Hadze
Karim Khan / Flickr/ Ministerie van Buitenlandse Zaken

Ziobro przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że 25 marca na wniosek Ukrainy, Polski i Litwy został powołany międzynarodowy zespół śledczy. Zaznaczył, że apelowano wówczas, aby inne kraje przystąpiły do prac zespołu, ale dotąd tak się nie stało.

"Do śledztwa zdecydował się przystąpić niezależny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, pan prokurator (Karim) Khan" - poinformował szef MS i dodał, że podpisany został drogą elektroniczną dokument w tej sprawie.

Według Ziobry, to ważny moment pokazujący, że "wspólnota międzynarodowa przystąpi do nowego etapu, nowej fazy działań". "Są wielkie możliwości z uwagi na autorytet międzynarodowy tejże instytucji, która działa przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, by wspomagać ze strony organizacyjnej oraz dowodowej wszystkie te działania, które mają na celu pokazać, że żadne ze zbrodni, żadne z bestialstw, do których dochodziło, czy będzie dochodzić na terenie okupowanych ziem Ukrainy, nie ujdą płazem sprawcom tych zdarzeń" - powiedział szef MS.

Dodał, że byłby "niezwykle rad", bo "byłoby to wzmocnienie nie tylko w wymiarze symbolicznym, ale też realnych możliwości śledczych - gdyby słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen weszły w życie - żeby inne kraje, które również dysponują nowoczesnymi narzędziami technologii śledczej, zechciały nie tylko składać deklaracje, tylko realnie przystąpić do tego śledztwa".

Ziobro mówił, że polska prokuratura jako jedna z pierwszych, na wniosek prokuratury ukraińskiej i prośbę prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej, wszczęła własne śledztwo prowadzone na terenie Polski, a które ma gromadzić m.in. zeznania uchodźców, którzy byli świadkami zdarzeń. Dodał, że dotąd przesłuchano około tysiąc osób.

"Nie ulega najmniejszych wątpliwości, że kluczowe czynności dowodowe, w tym sekcje zwłok, ale też inne czynności dowodowe, kryminalistyczne, muszą być wykonywane na miejscu - tam, gdzie do tych zbrodni dochodziło" - mówił szef MS i wskazywał na wagę wsparcia międzynarodowego.

 

Podkreślał, że aby pociągnąć do odpowiedzialności rosyjskich zbrodni na Ukrainie potrzebny jest wysiłek międzynarodowy. "Nie ulega wątpliwości, że już te materiały dowodowe, które zostały na dzień dzisiejszy zgromadzone wskazują, że do masowych zbrodni na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie dochodziło, że były to działania podejmowane z pełną premedytacją i rozmysłem" - mówił szef MS.

 

Ziobro stwierdził, że zaangażowanie innych krajów w śledztwo byłoby znakiem jedności wspólnoty międzynarodowej wobec rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

 

Jak informowała Prokuratura Krajowa, śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę polska prokuratura wszczęła 28 lutego, a 25 marca na terenie Ukrainy Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisali umowę dotyczącą utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską w sprawie napaści Rosji na Ukrainę.

 

2 marca Międzynarodowy Trybunał Karny na wniosek 39 państw, w tym Polski, wszczął śledztwo "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy". W połowie kwietnia prokurator MTK Karim Khan mówił na wspólnej konferencji prasowej z ukraińską prokurator generalną Iryną Wenediktową, że sytuacja na Ukrainie się nie poprawia i Międzynarodowy Trybunał Karny otrzymuje informacje o kolejnych zbrodniach. Urząd prokurator Wenediktowej prowadzi postępowania karne dotyczące zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Dowody w postaci zdjęć i nagrań wideo gromadzone są na stronie http://warcrimes.gov.ua/.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nieoficjalnie: Pilne spotkanie Morawieckiego z Lewandowskim Wiadomości
Nieoficjalnie: Pilne spotkanie Morawieckiego z Lewandowskim

Jak poinformował dziennikarz sportowy Mateusz Borek, we wtorek Robert Lewandowski ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Nie żyje gwiazda serii filmów „I kto to mówi” Wiadomości
Nie żyje gwiazda serii filmów „I kto to mówi”

Nie żyje znana aktorka Kirstie Alley. Jak poinformowała rodzina i jej agent, zmarła z powodu niedawno zdiagnozowanej choroby nowotworowej. Miała 71 lat.

Dramat pod Lublińcem. Nie żyją trzy osoby Wiadomości
Dramat pod Lublińcem. Nie żyją trzy osoby

Trzy osoby zginęły wskutek wypadku drogowego, do jakiego doszło we wtorek rano w miejscowości Boronów nieopodal Lublińca (woj. śląskie). Przyczepa samochodu ciężarowego z węglem uderzyła w auto osobowe, które znalazło się pod przyczepą. Zablokowana została droga nr 905.

Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału Wiadomości
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału

„Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału” – ocenia w poniedziałek holenderski dziennik „Trouw”. „Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo” – dodaje gazeta.

Syn Wałęsy zabrany przez policję Wiadomości
Syn Wałęsy zabrany przez policję

Według informacji „Super Expressu” Sławomir Wałęsa, syn Lecha Wałęsy, został dziś rano zabrany przez policję z własnego domu.

Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza Wiadomości
Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza

Do końca roku powinna rozstrzygnąć się przyszłość trenera Czesława Michniewicza w reprezentacji Polski, a decyzję podejmie prezes federacji Cezary Kulesza. Media i kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. PZPN raczej nie planuje, przynajmniej teraz, konferencji podsumowującej występ na mundialu.

Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni Wiadomości
Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni

W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Książę William może złamać żelazną zasadę

W Pałacu Buckingham wrze. Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Brytyjskie media nie mają wątpliwości, że książę William tym razem nie będzie milczał.

Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie Wiadomości
Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu – podał w poniedziałek „The Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Nie żyje legendarny trener Wiadomości
Nie żyje legendarny trener

Nick Bollettieri, były trener gwiazd tenisa takich jak Andre Agassi i Maria Szarapowa, zmarł w wieku 91 lat – poinformowała w poniedziałek IMG Academy, słynna szkoła tenisowa, którą ufundował w 1978 roku w Bradenton na Florydzie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe