[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Rosja jest osamotniona? Nie popadajmy w myślenie życzeniowe. Oto jej sojusznicy

Dużo słyszymy o oburzeniu świata na agresję rosyjską na Ukrainę, na popełniane przez Rosjan zbrodnie. Ale myli się ten, kto myśli, że taki przekaz do całego świata. Wcale nie. Zapominamy, że świat zachodni w najszerszym tego słowa znaczeniu (a więc też i Antypody, Japonia czy Korea Południowa) to nie wszystko. Rosja też ma wciąż wielu sojuszników i sympatyków, a są też znaczące państwa „trzecie”. Takie, które nie chcą się opowiedzieć po żadnej ze stron, a przekaz z tej wojny w ich mediach wcale nie jest taki, jakiego życzyłaby sobie Ukraina, czy my sami.
Moskwa. Kreml [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Rosja jest osamotniona? Nie popadajmy w myślenie życzeniowe. Oto jej sojusznicy
Moskwa. Kreml / Pixabay.com

Parę dni temu Moskwa triumfalnie ogłosiła, że podpisała umowę o współpracy wojskowej z… Kamerunem. Kolejny afrykański skalp Kremla, można by rzec. Miało istotne? Dla nas zapewne tak. Ale zarazem ukazujące dwie rzeczy. Po pierwsze, polityczną ekspansję Rosji na Czarnym Lądzie. Po drugie, świat nie jest dwubiegunowy. Dlatego nie powinniśmy wpadać w pułapkę życzeniowego myślenia, że nie licząc grupki pariasów/dyktatorów i Chin, Rosja jest osamotniona w obliczu „wolnego świata” zdeterminowanego, by powstrzymać jej ekspansję i ukarać za napaść na Ukrainę.

Tyle że jest inaczej. Oprócz Zachodu i jego sprzymierzeńców, oprócz Rosji, Chin i ich sprzymierzeńców, jest jeszcze bardzo dużo krajów na świecie, którym nie spieszy się do określania po jednej ze strony. Bo mogą czerpać korzyści właśnie z tego, że stoją obok. Choćby takie Indie. Oczywiście najliczniejsza demokracja świata. Oczywiście strategiczny rywal Chin na kontynencie azjatyckim. Oczywiście jednak od dłuższego czasu ciążący bardziej ku Zachodowi. Ale zarazem od dawna jeden z największych kupców rosyjskiego uzbrojenia, a teraz też chętny nabywca rosyjskiej ropy, napiętnowanej na zachodnich rynkach. Kupuje to „czarne złoto”, bo jest sojusznikiem Kremla? Oczywiście, że nie. Kupuje, że stojący pod ścianą Rosjanie dają na ropę Indiom okazyjną zniżkę 30 proc. (!)

Skupieni na wojnie, na wspieraniu Ukrainy, na kwestii sankcji i tego, kto pomaga mniej, a kto bardziej, zapominamy, że świat to nie tylko Europa, nie tylko USA i Kanada, nie tylko Antypody, Japonia, Korea Płd., Tajwan, Chiny, Indie, a nawet bogate monarchie Zatoki. Wielu z nas zdziwiłoby się oglądając główne wydania informacji telewizyjnych w wielu, wielu krajach świata. Tam narracja nie musi wcale odpowiadać rzeczywistości, tam żywe są sympatie do Rosji, a zarazem niechęć czy wrogość do Zachodu. Co musi się przekładać także na przekaz medialny. Co wynikać może nie tylko z dawnych kolonialnych zaszłości i pamięci o tym, że to Związek Sowiecki pomagał „ruchom narodowowyzwoleńczym”, zaś tzw. ruch państw niezaangażowanych de facto stał w zimnej wojnie po stronie Moskwy.

Otóż za rządów Putina Rosja wróciła z nową siłą w wiele z tych miejsc. Nie narzucając już komunistycznej ideologii, przymykając oczy na sposób rządów w danym kraju, przynosząc tanią broń i know-how w postaci najemników i doradców od Prigożina. Sudan, Libia, Republika Środkowoafrykańska, Mali… A przecież putinowska Rosja zareklamowała się już skutecznie wszystkim dyktatorom i juntom świata, przyczyniając się walnie do wygranej Baszara el-Asada w wojnie domowej w Syrii. Wspiera Wenezuelę, Nikaraguę czy Kubę. Ma całkiem dobre relacje z talibami, co ważne z punktu widzenia wszystkich sąsiadów Afganistanu. Jest też sojusz z Iranem, centrum szyickiego świata. Obecna wojna niewątpliwie zaszkodziła Rosji na Zachodzie. Ale czy w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji? Raczej nie. Czemu sprzyja w dużej mierze agresywna polityka informacyjna, sprowadzająca obecną wojnę Rosji z Ukrainą do decydującego o wszystkim starcia Rosji z NATO, czyli USA. A za Amerykanami w dawnym Trzecim Świecie raczej się nie przepada. Zresztą, w wielu częściach Afryki nie przepada się też choćby za Francją. Co zresztą Moskwa skwapliwie wykorzystuje.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Turcja zatwierdziła członkostwo Finlandii w NATO Wiadomości
Turcja zatwierdziła członkostwo Finlandii w NATO

Parlament Turcji zatwierdził w czwartek projekt ustawy ratyfikującej protokół w sprawie przystąpienia Finlandii do NATO.

Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata Wiadomości
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata

Policja poinformowała w czwartek, że w Lafayette, w stanie Indiana, 16-miesięcznego chłopca zastrzelił jego pięcioletni brat. W mieszkaniu miał dostęp do broni.

„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie” Wiadomości
„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie”

– Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości” Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości”

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie „Graffiti” na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Emerytury
Stażowe