Ordo Iuris: Fundamenty Państwa – inauguracja Narodowych Konsultacji Konstytucyjnych

Instytut Ordo Iuris i Collegium Intermarium zainaugurowały cykl Narodowych Konsultacji Konstytucyjnych „Fundamenty Państwa”. Pierwsze seminarium pt. „Ku wydoskonaleniu Konstytucji” miało miejsce w siedzibie CI. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prof. Anna Łabno, prof. Maria Gintowt-Jankowicz czy dr hab. Jacek Majchrowski. Prelegenci ocenili 25 lat funkcjonowania polskiej Konstytucji i rozważyli zagadnienia możliwości jej korekty lub skuteczniejszego stosowania. Tematy wystąpień dotyczyły m.in. rozumienia dobra wspólnego i godności człowieka oraz podziału władzy.
 Ordo Iuris: Fundamenty Państwa – inauguracja Narodowych Konsultacji Konstytucyjnych
/ pixabay.com

STRONA NARODOWYCH KONSULTACJI KONSTYTUCYJNYCH

Narodowe Konsultacje Konstytucyjne mają na celu pobudzenie debaty o stanie praworządności w Polsce. Pierwsze wydarzenie z cyklu dotyczyło zagadnień podstawowych z punktu widzenia ustroju Rzeczypospolitej.

Seminarium otworzył prezes Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski.

- Debata nad wydoskonaleniem Konstytucji narodowej, nad wydoskonaleniem ustroju Rzeczypospolitej, powinna się odbyć z jak najszerszym udziałem Polaków, z pełnym zaangażowaniem nie tylko ekspertów-konstytucjonalistów. Powinniśmy też zachęcić do jak największego zaangażowania obywateli w kształtowanie ustroju naszego kraju – zaznaczył.

O podstawach pojęcia dobra wspólnego w polskiej Konstytucji mówiła prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego.

- O naszej tożsamości ustrojowej decyduje nie tylko obecna Konstytucja, ale też cała przeszłość, która w Konstytucji musi być uwzględniona, niekoniecznie w sposób bezpośredni, ale poprzez pewne odwołania czy interpretacje. Ugruntowanie dobra wspólnego w przeszłości jest bardzo istotną kwestią – podkreśliła konstytucjonalistka.

Adw. dr Krzysztof Wąsowski zwrócił natomiast uwagę na konieczność skrócenia i uproszczenia Konstytucji. Mówił też o potrzebie powrotu do prawa naturalnego.

- Od co najmniej kilkudziesięciu lat nie mamy czegoś takiego, jak prawo naturalne i zapanował w naszym systemie pozytywizm prawniczy. Przestała się dzisiaj liczyć norma, a panuje przepis, który ustala ten, kto ma większość. Dzisiaj jedynym punktem odniesienia dla prawników jest to, co zadecyduje prawodawca – zauważył generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

Były sędzia Sądu Najwyższego dr hab. Jan Majchrowski zaznaczył z kolei, że pojęcie dobra wspólnego powinno być rozumiane przede wszystkim jako dobro tych, którzy poczuwają się do polskiej tożsamości.

- Polska to tysiąc lat naszej tradycji i wspólnoty oraz dobra wspólnego, które staraliśmy się tworzyć. Jest to tysiąc lat wzlotów i upadków, walk, cierpień, chwały i dobrobytu. Te dzieje stanowią o naszej tożsamości. Polska to kraj nie wszystkich, ale tych, którzy wybrali ją sobie jako swoją Ojczyznę – stwierdził wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy debaty odnieśli się także do tematu trójpodziału władzy. Zwrócili uwagę na jego źródła oraz praktykę ustrojową.

- Konstrukcja podziału władzy, jaką znają konstytucje współczesnych państw demokratycznych, zerwała z pewnym istotnym tłem, jakie było obecne, gdy o trójpodziale władzy pisał Monteskiusz i inni autorzy zajmujący się tym zagadnieniem. Podział władzy ma sens tylko wówczas, gdy wiąże się z podziałem suwerenności, natomiast, gdy zabraknie podziału suwerenności, podział władzy zaczyna się sypać i staje się tylko dodatkiem do Konstytucji – podkreślił dr Filip Ludwin, dziekan Wydziału Prawa Collegium Intermarium.

Kwestię relacji pomiędzy władzami Polski a Unii Europejskiej skomentowała dr hab. Maria Gintowt-Jankowicz, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego. 

- W Konstytucji nie jest nigdzie wyraźnie powiedziane, że Rzeczpospolita Polska może oddać część władzy organizacjom międzynarodowym. W tej materii mamy fundamentalny przepis art. 90, który mówi, że Polska może przekazać kompetencje organów publicznych w niektórych sprawach. Wobec tego, co się dookoła nas dzieje, gdyby więcej ludzi chciało czytać i rozumieć Konstytucję, to bylibyśmy w innym miejscu, również w kategoriach międzynarodowych – zaznaczyła.

Ostatni panel dotyczył zagadnienia rozumienia przez Konstytucję pojęcia godności człowieka.

- Godność nie jest konstrukcją wykreowaną przez prawodawcę. Jest ona cechą obiektywnie istniejącą, którą ustrojodawca przyjmuje do wiadomości. Powszechnie uznaje się, że jest to jeden z tych fragmentów Konstytucji RP, który wskazuje, że ponad ustawą zasadniczą istnieje jeszcze porządek ponadpozytywny, porządek prawa natury – zauważył dr Marcin Olszówka z Rządowego Centrum Legislacji.

Kolejne debaty dotyczyć będą m.in. suwerenności i obronności, rodziny i małżeństwa, przedsiębiorczości czy praw i obowiązków Polonii. W cykl włącza się szereg organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenie KoLiber, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, Ośrodek Analiz Cegielskiego, Konfederacja Kobiet RP, Młodzież Wszechpolska czy Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska z ostatniej chwili
Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska

Centrum Informacyjne Rządu przekazało niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska

Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął decyzję z ostatniej chwili
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął decyzję

Król Karol III podjął ważną decyzję. Chodzi o ciężko chorą księżną Kate.

Policja zajęła samochód ministra Tuska z ostatniej chwili
Policja zajęła samochód ministra Tuska

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podzielił się w mediach społecznościowych osobistą historią, która dotknęła jego i jego żonę. Opisał, jak padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa, które pochłonęło dorobek jego życia. Auto, które para kupiła za 100 tysięcy złotych, okazało się podróbką, a jego „bliźniak” krążył po drogach Francji. Chodzi o peugeota 5008.

Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu Nuclear Sharing oraz omówienia kwestii zbliżającej się polskiej prezydencji w UE. Wyraził nadzieję, że będzie to dobre spotkanie.

Andrzej Duda: W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń z ostatniej chwili
Andrzej Duda: W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

– W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń; z zażenowaniem przyjąłem atak na politykę poprzedniego obozu rządowego – powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie.

Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę z ostatniej chwili
Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tysięcy kierowanych pocisków rakietowych. Według koreańskiego koncernu Hanwha wartość umowy na wyrzutnie to 1,64 mld USD.

„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące królowej Camilli. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy” z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy”

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń pod adresem Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

REKLAMA

Ordo Iuris: Fundamenty Państwa – inauguracja Narodowych Konsultacji Konstytucyjnych

Instytut Ordo Iuris i Collegium Intermarium zainaugurowały cykl Narodowych Konsultacji Konstytucyjnych „Fundamenty Państwa”. Pierwsze seminarium pt. „Ku wydoskonaleniu Konstytucji” miało miejsce w siedzibie CI. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prof. Anna Łabno, prof. Maria Gintowt-Jankowicz czy dr hab. Jacek Majchrowski. Prelegenci ocenili 25 lat funkcjonowania polskiej Konstytucji i rozważyli zagadnienia możliwości jej korekty lub skuteczniejszego stosowania. Tematy wystąpień dotyczyły m.in. rozumienia dobra wspólnego i godności człowieka oraz podziału władzy.
 Ordo Iuris: Fundamenty Państwa – inauguracja Narodowych Konsultacji Konstytucyjnych
/ pixabay.com

STRONA NARODOWYCH KONSULTACJI KONSTYTUCYJNYCH

Narodowe Konsultacje Konstytucyjne mają na celu pobudzenie debaty o stanie praworządności w Polsce. Pierwsze wydarzenie z cyklu dotyczyło zagadnień podstawowych z punktu widzenia ustroju Rzeczypospolitej.

Seminarium otworzył prezes Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski.

- Debata nad wydoskonaleniem Konstytucji narodowej, nad wydoskonaleniem ustroju Rzeczypospolitej, powinna się odbyć z jak najszerszym udziałem Polaków, z pełnym zaangażowaniem nie tylko ekspertów-konstytucjonalistów. Powinniśmy też zachęcić do jak największego zaangażowania obywateli w kształtowanie ustroju naszego kraju – zaznaczył.

O podstawach pojęcia dobra wspólnego w polskiej Konstytucji mówiła prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego.

- O naszej tożsamości ustrojowej decyduje nie tylko obecna Konstytucja, ale też cała przeszłość, która w Konstytucji musi być uwzględniona, niekoniecznie w sposób bezpośredni, ale poprzez pewne odwołania czy interpretacje. Ugruntowanie dobra wspólnego w przeszłości jest bardzo istotną kwestią – podkreśliła konstytucjonalistka.

Adw. dr Krzysztof Wąsowski zwrócił natomiast uwagę na konieczność skrócenia i uproszczenia Konstytucji. Mówił też o potrzebie powrotu do prawa naturalnego.

- Od co najmniej kilkudziesięciu lat nie mamy czegoś takiego, jak prawo naturalne i zapanował w naszym systemie pozytywizm prawniczy. Przestała się dzisiaj liczyć norma, a panuje przepis, który ustala ten, kto ma większość. Dzisiaj jedynym punktem odniesienia dla prawników jest to, co zadecyduje prawodawca – zauważył generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

Były sędzia Sądu Najwyższego dr hab. Jan Majchrowski zaznaczył z kolei, że pojęcie dobra wspólnego powinno być rozumiane przede wszystkim jako dobro tych, którzy poczuwają się do polskiej tożsamości.

- Polska to tysiąc lat naszej tradycji i wspólnoty oraz dobra wspólnego, które staraliśmy się tworzyć. Jest to tysiąc lat wzlotów i upadków, walk, cierpień, chwały i dobrobytu. Te dzieje stanowią o naszej tożsamości. Polska to kraj nie wszystkich, ale tych, którzy wybrali ją sobie jako swoją Ojczyznę – stwierdził wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy debaty odnieśli się także do tematu trójpodziału władzy. Zwrócili uwagę na jego źródła oraz praktykę ustrojową.

- Konstrukcja podziału władzy, jaką znają konstytucje współczesnych państw demokratycznych, zerwała z pewnym istotnym tłem, jakie było obecne, gdy o trójpodziale władzy pisał Monteskiusz i inni autorzy zajmujący się tym zagadnieniem. Podział władzy ma sens tylko wówczas, gdy wiąże się z podziałem suwerenności, natomiast, gdy zabraknie podziału suwerenności, podział władzy zaczyna się sypać i staje się tylko dodatkiem do Konstytucji – podkreślił dr Filip Ludwin, dziekan Wydziału Prawa Collegium Intermarium.

Kwestię relacji pomiędzy władzami Polski a Unii Europejskiej skomentowała dr hab. Maria Gintowt-Jankowicz, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego. 

- W Konstytucji nie jest nigdzie wyraźnie powiedziane, że Rzeczpospolita Polska może oddać część władzy organizacjom międzynarodowym. W tej materii mamy fundamentalny przepis art. 90, który mówi, że Polska może przekazać kompetencje organów publicznych w niektórych sprawach. Wobec tego, co się dookoła nas dzieje, gdyby więcej ludzi chciało czytać i rozumieć Konstytucję, to bylibyśmy w innym miejscu, również w kategoriach międzynarodowych – zaznaczyła.

Ostatni panel dotyczył zagadnienia rozumienia przez Konstytucję pojęcia godności człowieka.

- Godność nie jest konstrukcją wykreowaną przez prawodawcę. Jest ona cechą obiektywnie istniejącą, którą ustrojodawca przyjmuje do wiadomości. Powszechnie uznaje się, że jest to jeden z tych fragmentów Konstytucji RP, który wskazuje, że ponad ustawą zasadniczą istnieje jeszcze porządek ponadpozytywny, porządek prawa natury – zauważył dr Marcin Olszówka z Rządowego Centrum Legislacji.

Kolejne debaty dotyczyć będą m.in. suwerenności i obronności, rodziny i małżeństwa, przedsiębiorczości czy praw i obowiązków Polonii. W cykl włącza się szereg organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenie KoLiber, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, Ośrodek Analiz Cegielskiego, Konfederacja Kobiet RP, Młodzież Wszechpolska czy Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe