Z. Kuźmiuk: O tym, jak postawa Polski przekonała Niemcy do embarga na ropę naftową

Wczoraj w Parlamencie Europejskim obyła się debata priorytetowa na temat społecznych i gospodarczych konsekwencji dla Unii Europejskiej rosyjskiej wojny na Ukrainie, podczas której swoje stanowiska zaprezentowała zarówno Komisja jak i Rada.
 Z. Kuźmiuk: O tym, jak postawa Polski przekonała Niemcy do embarga na ropę naftową
/ pxfuel.com

W imieniu KE wystąpiła przewodnicząca Ursula von der Leyen, która przedstawiła zawartość szóstego już unijnego pakietu sankcji na Rosję, zawierającego tak długo wyczekiwane embargo na rosyjska ropę naftową (dochody z jej sprzedaży są blisko 3 razy wyższe od dochodów ze sprzedaży gazu ziemnego).

KE proponuje zakaz importu ropy naftowej z Rosji dla wszystkich krajów w UE, który obowiązywałby już 6 miesięcy po jego wprowadzeniu, natomiast produktów ropopochodnych do końca tego roku (dla dwóch krajów Węgier i Słowacji, ten okres będzie wydłużony do końca 2023 roku).

W tym pakiecie sankcyjnym ma się znaleźć także odłączenie od systemu SWIFT drugiego co do wielkości rosyjskiego banku - Sbierbank, co w jeszcze większym stopniu utrudni rozliczenia w wymianie handlowej z Rosją (niestety w dalszym ciągu w systemie SWIFT, będzie się znajdował Gazprombank, przez który są prowadzone rozliczenia związane z eksportem rosyjskiego gazu do krajów UE).

Te propozycje sankcyjne przedstawione przez KE, trafią teraz do ambasadorów 27 krajów członkowskich, którzy w Brukseli będą dopracowywać jego szczegóły, tak aby mógł on być przyjęty jednomyślnie.

Umieszczenie przez KE w tym pakiecie sankcji embarga na rosyjską ropę naftową ma związek z wcześniejszą polityczną decyzją niemieckiego rządu, o tym, że tego embarga nie będzie on blokował.

Niemiecka zgoda z kolei wynika z wcześniejszych działań polskiego rządu, który zadeklarował solidarne wsparcie dla tego kraju, jeżeli chodzi o import ropy naftowej z innych kierunków niż rosyjski.

Przypomnijmy, że w poprzednim tygodniu niemiecka agencja DPA przekazała informację, że Polska jest gotowa wesprzeć Niemcy w dostawach do tego kraju ropy naftowej z innych kierunków niż Rosja.

Poinformował o tym niemieckie media, wicekanclerz i jednocześnie minister gospodarki i klimatu Robert Habeck po wizycie w Polsce i rozmowach miedzy innymi z ministrami Anną Moskwą i Piotrem Naimskim.

Otóż Polska zaoferowała Niemcom możliwość dostarczania ropy naftowej innej niż rosyjska przez naftoport w Gdańsku i następnie miedzy innymi ropociągiem „Przyjaźń” do rafinerii w północnych Niemczech, Leuna i Schwedt.

Niemcy wprawdzie już zmniejszyły korzystanie z rosyjskiej ropy z 35 proc. przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę do 12 proc. w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, jednak to właśnie deklaracja Polski w sprawie dostarczania ropy do tego kraju przez nasz kraj dała im realną szansę rezygnacji z zakupów rosyjskiej ropy naftowej.

Już na początku tego tygodnia minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy popierają embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej do krajów UE i takie rozwiązanie znalazło się w szóstym pakiecie sankcji, które mają być w najbliższym czasie nałożone na Rosję.

Minister Baerbock podkreśliła przy tym, że celem kolejnych pakietów sankcji nakładanych przez cały cywilizowany świat na Rosję jest takie osłabienie tego kraju, aby „nigdy więcej nie prowadził on wojny napastniczej z pogwałceniem prawa międzynarodowego”.

Tak wiec to dzięki postawie Polski udało się przekonać Niemcy do rezygnacji z blokowania embarga na rosyjską ropę naftową i w ten sposób przewodnicząca von der Leyen mogła wczoraj zaprezentować w PE pakiet sankcji, w którym embargo na rosyjska ropę ostatecznie się jednak znalazło.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Dzień Dobry TVN. Koleżanki ze śniadaniówki powiedziały co myślą o Małgorzacie Rozenek Wiadomości
Burza w Dzień Dobry TVN. Koleżanki ze śniadaniówki powiedziały co myślą o Małgorzacie Rozenek

Odkąd Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej "Dzień Dobry TVN", po każdym jej występie w sieci wylewa się fala krytyki. Teraz głos w sprawie zabrały Małgorzata Ohme i Anna Kalczyńska.

Nieoficjalnie: Pilne spotkanie Morawieckiego z Lewandowskim Wiadomości
Nieoficjalnie: Pilne spotkanie Morawieckiego z Lewandowskim

Jak poinformował dziennikarz sportowy Mateusz Borek, we wtorek Robert Lewandowski ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Nie żyje gwiazda serii filmów „I kto to mówi” Wiadomości
Nie żyje gwiazda serii filmów „I kto to mówi”

Nie żyje znana aktorka Kirstie Alley. Jak poinformowała rodzina i jej agent, zmarła z powodu niedawno zdiagnozowanej choroby nowotworowej. Miała 71 lat.

Dramat pod Lublińcem. Nie żyją trzy osoby Wiadomości
Dramat pod Lublińcem. Nie żyją trzy osoby

Trzy osoby zginęły wskutek wypadku drogowego, do jakiego doszło we wtorek rano w miejscowości Boronów nieopodal Lublińca (woj. śląskie). Przyczepa samochodu ciężarowego z węglem uderzyła w auto osobowe, które znalazło się pod przyczepą. Zablokowana została droga nr 905.

Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału Wiadomości
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału

„Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału” – ocenia w poniedziałek holenderski dziennik „Trouw”. „Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo” – dodaje gazeta.

Syn Wałęsy zabrany przez policję Wiadomości
Syn Wałęsy zabrany przez policję

Według informacji „Super Expressu” Sławomir Wałęsa, syn Lecha Wałęsy, został dziś rano zabrany przez policję z własnego domu.

Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza Wiadomości
Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza

Do końca roku powinna rozstrzygnąć się przyszłość trenera Czesława Michniewicza w reprezentacji Polski, a decyzję podejmie prezes federacji Cezary Kulesza. Media i kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. PZPN raczej nie planuje, przynajmniej teraz, konferencji podsumowującej występ na mundialu.

Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni Wiadomości
Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni

W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Książę William może złamać żelazną zasadę

W Pałacu Buckingham wrze. Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Brytyjskie media nie mają wątpliwości, że książę William tym razem nie będzie milczał.

Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie Wiadomości
Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu – podał w poniedziałek „The Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe