Głosował za rezolucją przeciwko Polsce. Teraz się tłumaczy

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Radę Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską do podjęcia kolejnych kroku z racji "pogorszenia się stanu wartości UE na Węgrzech i w Polsce". Za rezolucją głosował m.in. Leszek Miller.
Eurodeputowany Leszek Miller Głosował za rezolucją przeciwko Polsce. Teraz się tłumaczy
Eurodeputowany Leszek Miller / screen YouTube / Radio ZET

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której europosłowie (także polscy) wzywają Radę UE oraz Komisję Europejską do podjęcia dalszych działań w związku z "pogorszeniem się stanu wartości UE na Węgrzech i w Polsce". Podstawę prawną do powyższych działań ma tworzyć Art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

Gdzie środki z KPO?

Rezolucja jest częścią długiego sporu, jaki rozgrywa się między Polską a organami Unii Europejskiej, a którego skutkiem jest m.in. odmowa wypłaty Polsce pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Polski rząd przedstawił Brukseli Krajowy Plan Odbudowy, jednak ta go nie zatwierdziła. Dla Rzeczypospolitej oznacza to straty nie tylko poprzez obcięcie należnych jej dotacji ale także przez ograniczenie kredytów.

Tymczasem, jak wskazywał europoseł Adam Bielan, czas gra na niekorzyść strony polskiej.

Nie możemy dłużej zwlekać. Środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z harmonogramem, muszą być zaprogramowane aż w 70 proc. do końca roku. Zostało bardzo mało czasu, żeby te pieniądze wydać. Jeśli proces rozmów między rządem a Komisją Europejską przedłuży się o kolejne tygodnie, to możemy już z tych pieniędzy po prostu nie skorzystać

- tłumaczył polityk.

Kto głosował za rezolucją?

Wśród eurodeputowanych z Polski, którzy głosowali za, prócz Leszka Millera znaleźli się również: Danuta Huebner z PO oraz politycy Lewicy: Marek Beka, Łukasz Kohut i Robert Biedroń. Rezolucję poparły także Sylwia Spurek i Róża Thun.

Głosowałem za przyjęciem rezolucji po to aby polski rząd przestał blokować środki z Brukseli dla naszego kraju. Głosowałem za, aby pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mogły jak najszybciej trafić do samorządów, instytucji i obywateli w Polsce

– twierdzi Miller.

CZYTAJ TEŻ: Policja w Niemczech zakazuje wieszania ukraińskich flag. Ambasador Ukrainy nie kryje swego oburzenia

CZYTAJ TEŻ: Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego chcą móc podróżować do Polski. Jest odpowiedź rosyjskich władz

Jego zdaniem głosowanie przeciw rezolucji tylko opóźnia wypłatę Polsce należnych jej środków z Funduszu Odbudowy. Według niego wina nie leży po stronie Unii, a polskiego rządu - to on nie chce spełnić żądań, jakie UE stawia. Wśród nich jest m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Miller nie omieszkał też przykleić kilku łatek rządowi w Warszawie - nazwał go "autorytarnym i niedemokratycznym".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Kraus podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

„UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
„UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal Oko.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model” Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model”

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN „Top Model”. Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych? Wiadomości
Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych?

Kilka dni temu Media Narodowe zostały usunięte z platformy Youtube. Tymczasem Telewizja Media Narodowe Prosta Spółka Akcyjna złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie w sieciach kablowych programu „TVMN”. -To ideowa kontynuacja internetowej telewizji „Media Narodowe”, ale jednocześnie zupełnie nowy produkt na rynku medialnym – mówi Piotr Barełkowski, członek zarządu spółki.

Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos Wiadomości
Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos

Thomas Thurnbichler przed kamerami ogłosił, że Kamil Stoch nie poleci do USA na zawody Pucharu Świata. Skoczek z Zębu zostanie w domu, aby odpocząć. Głos w sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres” Wiadomości
Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres”

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem „Graffiti” w Polsat News.

„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy Wiadomości
„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy

– Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy – zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia na konferencji z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – To pierwszy krok w naszej długiej i owocnej współpracy – dodał.

Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu” Wiadomości
Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu”

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny – informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.

Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie” Wiadomości
Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie”

Według informacji przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka polscy strażacy z grupy „Husar”, którzy zostali skierowani do pomocy po tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji, będą pracowali w mieście Besni.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe