Kolejne 10 europejskich firm otworzyło rachunki w Gazprombanku, by płacić za rachunki w rublach

W marcu prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział, że będzie się domagał, by niektóre kraje za zakupy rosyjskich surowców energetycznych mogły płacić wyłącznie w rublu. Miało to być odpowiedzią na "nieprzyjazne działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych".
Rosja będzie oczywiście nadal dostarczać gaz ziemny zgodnie z ilościami i cenami (...) ustalonymi we wcześniej zawartych kontraktach. Zmiany będą dotyczyć jedynie waluty płatności, która zostanie zmieniona na rosyjskie ruble
– zapowiedział Putin.
Kolejne firmy skapitulowały przed żądaniami Rosjan
W maju niemiecki gigant gazowy VNG poinformował, że otworzył już konto w rosyjskim Gazprombanku i zamierza płacić za gaz w rublach, tym samym spełniając oczekiwania Kremla. Koncern jest trzecim największym importerem rosyjskiego gazu w Niemczech.
Firma VNG oświadczyła, że otworzyła rachunek w Gazprombanku i zapłaci niezbędne środki zgodnie z obowiązującym prawem w zakresie sankcji w celu zapewnienia ciągłości dostaw, a tym samym spełnia najważniejsze postulaty Moskwy w ramach nowego systemu płatniczego
– informował portal biznesalert.pl
Jak podaje portal energetyka24, kolejne 10 europejskich firm zgodziło się rozliczać z Rosjanami w ich walucie za zakupy gazu, tym samym liczba firm, które przyjęły warunki stawiane przez Rosję wzrosła do 20, a kolejne 14 złożyło już dokumenty niezbędne do otwarcia konta w Gazprombanku.
CZYTAJT TEŻ: „Dmytro Kułeba określił Niemcy liderem we wsparciu Ukrainy w dostawach broni”. Ambasador Niemiec minął się z prawdą?
CZYTAJ TEŻ: Polacy obawiają się biedy? CBOS: Coraz mniej Polaków jest spokojnych o swoją przyszłość [SONDAŻ]
Polska: Rosjanie bezprawnie zmienili warunki zawartych umów
Odmową zapłaty w rublu strona rosyjska tłumaczyła zablokowanie dostaw gazu dla Polski. Strona polska zaznaczała, że tego typu jednostronna zmiana warunków już zawartych umów jest niedopuszczalna i tym wyjaśniała odmowę podporządkowania się rosyjskim żądaniom.
To nie jest szantaż. Potrzeba spełnienia warunków, które zostały udokumentowane w dekrecie prezydenta Putina, czyli nowej metody płatności, była spowodowana bezprecedensowymi nieprzyjaznymi krokami w gospodarce i sektorze finansowym, które podjęły wobec nas nieprzyjazne kraje
– odnosił się Dymitr Pieskow, rzecznik Kremla.