Kolejne 10 europejskich firm otworzyło rachunki w Gazprombanku, by płacić za rachunki w rublach

Kolejna grupa europejskich firm otworzyła już konta w rosyjskim Gazprombanku. Zdecydowały się płacić za zakupy rosyjskich surowców w rublu, tym samym podporządkowując się żądaniom Moskwy.
 Kolejne 10 europejskich firm otworzyło rachunki w Gazprombanku, by płacić za rachunki w rublach
/ pixabay.com

W marcu prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział, że będzie się domagał, by niektóre kraje za zakupy rosyjskich surowców energetycznych mogły płacić wyłącznie w rublu. Miało to być odpowiedzią na "nieprzyjazne działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych".

Rosja będzie oczywiście nadal dostarczać gaz ziemny zgodnie z ilościami i cenami (...) ustalonymi we wcześniej zawartych kontraktach. Zmiany będą dotyczyć jedynie waluty płatności, która zostanie zmieniona na rosyjskie ruble

– zapowiedział Putin.

Kolejne firmy skapitulowały przed żądaniami Rosjan

W maju niemiecki gigant gazowy VNG poinformował, że otworzył już konto w rosyjskim Gazprombanku i zamierza płacić za gaz w rublach, tym samym spełniając oczekiwania Kremla. Koncern jest trzecim największym importerem rosyjskiego gazu w Niemczech.

Firma VNG oświadczyła, że otworzyła rachunek w Gazprombanku i zapłaci niezbędne środki zgodnie z obowiązującym prawem w zakresie sankcji w celu zapewnienia ciągłości dostaw, a tym samym spełnia najważniejsze postulaty Moskwy w ramach nowego systemu płatniczego

– informował portal biznesalert.pl

Jak podaje portal energetyka24, kolejne 10 europejskich firm zgodziło się rozliczać z Rosjanami w ich walucie za zakupy gazu, tym samym liczba firm, które przyjęły warunki stawiane przez Rosję wzrosła do 20, a kolejne 14 złożyło już dokumenty niezbędne do otwarcia konta w Gazprombanku.

CZYTAJT TEŻ: „Dmytro Kułeba określił Niemcy liderem we wsparciu Ukrainy w dostawach broni”. Ambasador Niemiec minął się z prawdą?

CZYTAJ TEŻ: Polacy obawiają się biedy? CBOS: Coraz mniej Polaków jest spokojnych o swoją przyszłość [SONDAŻ]

Polska: Rosjanie bezprawnie zmienili warunki zawartych umów

Odmową zapłaty w rublu strona rosyjska tłumaczyła zablokowanie dostaw gazu dla Polski. Strona polska zaznaczała, że tego typu jednostronna zmiana warunków już zawartych umów jest niedopuszczalna i tym wyjaśniała odmowę podporządkowania się rosyjskim żądaniom. 

To nie jest szantaż. Potrzeba spełnienia warunków, które zostały udokumentowane w dekrecie prezydenta Putina, czyli nowej metody płatności, była spowodowana bezprecedensowymi nieprzyjaznymi krokami w gospodarce i sektorze finansowym, które podjęły wobec nas nieprzyjazne kraje

– odnosił się Dymitr Pieskow, rzecznik Kremla.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe