Rosjanie mają problem? Dzięki postępom w obwodzie charkowskim Ukraińcy mogą ostrzeliwać szlaki logistyczne

Ukraina prowadzi kontrofensywę na charkowskim odcinku frontu. Jej najnowsze postępy na tym obszarze dały szansę na prowadzenie ostrzału artyleryjskiego głównych szlaków logistycznych Rosjan. – Uderzenie w logistykę i przecięcie dostaw spowodowałoby ogromne trudności całego zgrupowania wojsk rosyjskich w tamtym rejonie – argumentuje w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.
Zniszczenia wojenne w okolicach Charkowa Rosjanie mają problem? Dzięki postępom w obwodzie charkowskim Ukraińcy mogą ostrzeliwać szlaki logistyczne
Zniszczenia wojenne w okolicach Charkowa / PAP/Alena Solomonova

10 maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski deklarował, że na odcinku charkowskim siły ukraińskie przeszły do kontrofensywy.

Wieści o prowadzonej kontrofensywie potwierdza szef obwodowych władz w Charkowie Ołeh Syniehubow.

Pojawiają się nieoficjalne wieści, że siły ukraińskie dotarły już do Ternowej, znajdującej się blisko ukraińsko-rosyjskiej granicy. Ma to umożliwiać Ukraińcom prowadzenie ostrzału artyleryjskiego szlaków logistycznych Rosjan.

– Rosjanie używają głównie armatohaubic D-30, które mają 18,5 km skutecznego ognia. Są one również na wyposażeniu ukraińskiego wojska. Ale ta armia korzysta także z Panzerhaubitze 2000, którą otrzymała z Holandii. Ta haubica ma większy zasięg, do 48 km. A celność do 3 metrów. Ukraińcy mogli przejść do kontrofensywy, bowiem zaangażowali ok. 40 proc. swoich sił na tym odcinku

– wyjaśnia  prof. Piotr Grochmalski.

Naukowiec wskazał, że Ukraina zawdzięcza zminimalizowanie strat metodzie obrony rozproszonej, która rosyjski ostrzał rakietowy i artyleryjski czyni mniej dotkliwym.

Grochmalski: Kluczem niszczenie przepraw

W mediach pojawiły się doniesienia, że w zasięgu ukraińskiej artylerii znalazł się most kolejowy w Rosji nieopodal miejscowości Szebiekino oraz zapora wodna.

– Przy obecnej ofensywie Ukraińcy są w stanie uderzać w infrastrukturę po drugiej stronie granicy. I skutecznie ją niszczyć. Podobnie jak to miało miejsce z mostem kolejowym na Krymie, który miał strategiczne znaczenie, bowiem nim dostarczano rosyjskim wojskom zaopatrzenie na odcinku mariupolskim. Ze strategicznego punktu widzenia ważne dla obu stron jest obecnie niszczenie przepraw – mostu pontonowego lub tradycyjnego mostu

– ocenia dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych.

CZYTAJ TEŻ: Marek Jakubiak: Niemcy wiedzieli, że wojna na Ukrainie wybuchnie. Znali nawet datę

CZYTAJ TEŻ: Brutalne morderstwo 29-latka w centrum Warszawy. Policja publikuje wizerunek uczestnika zdarzenia


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata Wiadomości
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata

Policja poinformowała w czwartek, że w Lafayette, w stanie Indiana, 16-miesięcznego chłopca zastrzelił jego pięcioletni brat. W mieszkaniu miał dostęp do broni.

„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie” Wiadomości
„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie”

– Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości” Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości”

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie „Graffiti” na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Emerytury
Stażowe