Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza, że wojna po raz kolejny powróciła do Europy i po raz kolejny ucierpiała Europa Wschodnia. Rozwój wydarzeń na Ukrainie spowodował konieczność wzmocnienia architektury bezpieczeństwa zbiorowego na kontynencie europejskim, a to jest bezpośrednio uwarunkowane wzmocnieniem struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

NATO – gwarant bezpieczeństwa

 

NATO to sojusz obronny 30 państw z Europy i Ameryki Północnej, skupiający rządy i siły zbrojne 30 sojuszników i zapewniający gwarancję bezpieczeństwa: to znaczy, że atak na jedno z tych państw jest atakiem na wszystkich. U podstaw celów NATO leży zasada obrony zbiorowej, zapisana w artykule 5 Karty Narodów Zjednoczonych. Rola zasady obrony zbiorowej Paktu Północnoatlantyckiego ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Rosja pokazała, że nie waha się użyć siły. NATO podjęło środki obrony zbiorowej w następstwie wojny na Ukrainie. Ukraina nie jest państwem członkowskim NATO, ale ma status kraju partnerskiego Paktu. OTAN -taki jest drugi oficjalny, francuski skrót nazwy tej organizacji (NATO) - uznaje, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi najpoważniejsze od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. NATO aktywowało swoje plany obronne, rozmieściło elementy sil reagujących NATO i ulokowało 40 000 żołnierzy na swojej wschodniej flance, wraz ze znaczącymi zasobami lotniczymi i morskimi, pod bezpośrednim dowództwem NATO, wspieranym przez narodowe siły zbrojne sojuszników. W ten sposób NATO nadal służy jako główny gwarant bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i odegrało kluczową rolę w ponownym podkreśleniu znaczenia transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Wzmocnienie militarne Polski i poszerzenie wschodniej flankiNATO

 

         Współpraca NATO z Unią oraz państwami członkowskimi UE jest jednym z głównych elementów wzmacniania architektury bezpieczeństwa NATO i zapewniania bezpieczeństwa terytorium Starego Kontynentu. 28 kwietnia 2022 roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Parlament Europejski w Brukseli, gdzie spotkał się z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i po raz pierwszy w historii spotkał się z Konferencją Przewodniczących siedmiu grup politycznych w Parlamencie (w tym szefem Europejskich Konserwatystów.i Reformatorów). Na wspólnej konferencji z przewodniczącą europarlamentu Metsolą Sekretarz Generalny Paktu podkreślił, że NATO i UE "solidaryzują się z Ukrainą". Stwierdził, że do tej pory sojusznicy NATO zadeklarowali i zapewnili Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości co najmniej 8 mld USD i nadal je zwiększają.

         Pakt NATO musi wzmocnić swoją obecność na wschodniej flance, biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa ze strony Rosji.  Ważnym elementem wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO jest obecność wojskowa na wschodnich granicach Europy. W ostatnich latach sojusznicy wzmocnili obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i przede wszystkim w Polsce. Po inwazji Rosji na Ukrainę, NATO zdecydowało się dodać cztery kolejne grupy bojowe na swojej wschodniej flance: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

 

Manewry Paktu: 9 państw(w tym Polska), 18 000 żołnierzy

 

Stany Zjednoczone uznają znaczenie tego aspektu i Departament Obrony USA wykorzystał dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda dolarów na wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wzmocnienie  bezpieczeństwa NATO w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. W tym kontekście warto wspomnieć niedawną wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena w Polsce.  Prezydent Biden odwiedził żołnierzy amerykańskich, którzy zostali wysłani w pobliże granicy Polski i Ukrainy, aby pomóc w sytuacji kryzysu humanitarnego i wzmocnić amerykańską obecność wojskową na wschodniej flance NATO.

        Pakt Północnoatlantycki musi wzmocnić swoją obecność w Polsce i krajach bałtyckich, które sąsiadują z Rosją. Co ważne, tysiące żołnierzy NATO bierze obecnie udział w wielonarodowych, wspólnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. Zgodnie z oświadczeniem polskiej armii, między 1 a 27 maja na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i 8 innych państw zostaną przeprowadzone ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 (DE22) i SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. W obu ćwiczeniach wspólnie szkolić się będzie około 18 000 uczestników z ponad 20 państw. W części ćwiczeń na polskim terytorium weźmie udział około 7 000 żołnierzy i 3 000 sztuk sprzętu. W oświadczeniu polskiej armii dodano: "Wspólne ćwiczenia połączone, takie jak te, zwiększają bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO poprzez szkolenie zgodne ze standardami i procedurami NATO. Pozwalają one również na dostosowanie tych zasad i standardów do nowych i pojawiających się wyzwań na współczesnym polu walki w celu odstraszenia potencjalnego agresora. DEFENDER-Europe 22 demonstruje niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i jest doskonałym przykładem naszych zbiorowych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi".

       Potrzeba więcej takich wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które będą działać odstraszająco na wszelkie zewnętrzne agresje.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. ”Bolstering NATO: Need of the Hour”

 

*tekst ukazał się w „gazecie Polskiej Codziennie” (09.05.2022)


 

POLECANE
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

REKLAMA

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza, że wojna po raz kolejny powróciła do Europy i po raz kolejny ucierpiała Europa Wschodnia. Rozwój wydarzeń na Ukrainie spowodował konieczność wzmocnienia architektury bezpieczeństwa zbiorowego na kontynencie europejskim, a to jest bezpośrednio uwarunkowane wzmocnieniem struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

NATO – gwarant bezpieczeństwa

 

NATO to sojusz obronny 30 państw z Europy i Ameryki Północnej, skupiający rządy i siły zbrojne 30 sojuszników i zapewniający gwarancję bezpieczeństwa: to znaczy, że atak na jedno z tych państw jest atakiem na wszystkich. U podstaw celów NATO leży zasada obrony zbiorowej, zapisana w artykule 5 Karty Narodów Zjednoczonych. Rola zasady obrony zbiorowej Paktu Północnoatlantyckiego ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Rosja pokazała, że nie waha się użyć siły. NATO podjęło środki obrony zbiorowej w następstwie wojny na Ukrainie. Ukraina nie jest państwem członkowskim NATO, ale ma status kraju partnerskiego Paktu. OTAN -taki jest drugi oficjalny, francuski skrót nazwy tej organizacji (NATO) - uznaje, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi najpoważniejsze od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. NATO aktywowało swoje plany obronne, rozmieściło elementy sil reagujących NATO i ulokowało 40 000 żołnierzy na swojej wschodniej flance, wraz ze znaczącymi zasobami lotniczymi i morskimi, pod bezpośrednim dowództwem NATO, wspieranym przez narodowe siły zbrojne sojuszników. W ten sposób NATO nadal służy jako główny gwarant bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i odegrało kluczową rolę w ponownym podkreśleniu znaczenia transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Wzmocnienie militarne Polski i poszerzenie wschodniej flankiNATO

 

         Współpraca NATO z Unią oraz państwami członkowskimi UE jest jednym z głównych elementów wzmacniania architektury bezpieczeństwa NATO i zapewniania bezpieczeństwa terytorium Starego Kontynentu. 28 kwietnia 2022 roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Parlament Europejski w Brukseli, gdzie spotkał się z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i po raz pierwszy w historii spotkał się z Konferencją Przewodniczących siedmiu grup politycznych w Parlamencie (w tym szefem Europejskich Konserwatystów.i Reformatorów). Na wspólnej konferencji z przewodniczącą europarlamentu Metsolą Sekretarz Generalny Paktu podkreślił, że NATO i UE "solidaryzują się z Ukrainą". Stwierdził, że do tej pory sojusznicy NATO zadeklarowali i zapewnili Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości co najmniej 8 mld USD i nadal je zwiększają.

         Pakt NATO musi wzmocnić swoją obecność na wschodniej flance, biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa ze strony Rosji.  Ważnym elementem wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO jest obecność wojskowa na wschodnich granicach Europy. W ostatnich latach sojusznicy wzmocnili obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i przede wszystkim w Polsce. Po inwazji Rosji na Ukrainę, NATO zdecydowało się dodać cztery kolejne grupy bojowe na swojej wschodniej flance: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

 

Manewry Paktu: 9 państw(w tym Polska), 18 000 żołnierzy

 

Stany Zjednoczone uznają znaczenie tego aspektu i Departament Obrony USA wykorzystał dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda dolarów na wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wzmocnienie  bezpieczeństwa NATO w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. W tym kontekście warto wspomnieć niedawną wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena w Polsce.  Prezydent Biden odwiedził żołnierzy amerykańskich, którzy zostali wysłani w pobliże granicy Polski i Ukrainy, aby pomóc w sytuacji kryzysu humanitarnego i wzmocnić amerykańską obecność wojskową na wschodniej flance NATO.

        Pakt Północnoatlantycki musi wzmocnić swoją obecność w Polsce i krajach bałtyckich, które sąsiadują z Rosją. Co ważne, tysiące żołnierzy NATO bierze obecnie udział w wielonarodowych, wspólnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. Zgodnie z oświadczeniem polskiej armii, między 1 a 27 maja na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i 8 innych państw zostaną przeprowadzone ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 (DE22) i SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. W obu ćwiczeniach wspólnie szkolić się będzie około 18 000 uczestników z ponad 20 państw. W części ćwiczeń na polskim terytorium weźmie udział około 7 000 żołnierzy i 3 000 sztuk sprzętu. W oświadczeniu polskiej armii dodano: "Wspólne ćwiczenia połączone, takie jak te, zwiększają bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO poprzez szkolenie zgodne ze standardami i procedurami NATO. Pozwalają one również na dostosowanie tych zasad i standardów do nowych i pojawiających się wyzwań na współczesnym polu walki w celu odstraszenia potencjalnego agresora. DEFENDER-Europe 22 demonstruje niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i jest doskonałym przykładem naszych zbiorowych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi".

       Potrzeba więcej takich wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które będą działać odstraszająco na wszelkie zewnętrzne agresje.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. ”Bolstering NATO: Need of the Hour”

 

*tekst ukazał się w „gazecie Polskiej Codziennie” (09.05.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe