Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza, że wojna po raz kolejny powróciła do Europy i po raz kolejny ucierpiała Europa Wschodnia. Rozwój wydarzeń na Ukrainie spowodował konieczność wzmocnienia architektury bezpieczeństwa zbiorowego na kontynencie europejskim, a to jest bezpośrednio uwarunkowane wzmocnieniem struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

NATO – gwarant bezpieczeństwa

 

NATO to sojusz obronny 30 państw z Europy i Ameryki Północnej, skupiający rządy i siły zbrojne 30 sojuszników i zapewniający gwarancję bezpieczeństwa: to znaczy, że atak na jedno z tych państw jest atakiem na wszystkich. U podstaw celów NATO leży zasada obrony zbiorowej, zapisana w artykule 5 Karty Narodów Zjednoczonych. Rola zasady obrony zbiorowej Paktu Północnoatlantyckiego ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Rosja pokazała, że nie waha się użyć siły. NATO podjęło środki obrony zbiorowej w następstwie wojny na Ukrainie. Ukraina nie jest państwem członkowskim NATO, ale ma status kraju partnerskiego Paktu. OTAN -taki jest drugi oficjalny, francuski skrót nazwy tej organizacji (NATO) - uznaje, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi najpoważniejsze od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. NATO aktywowało swoje plany obronne, rozmieściło elementy sil reagujących NATO i ulokowało 40 000 żołnierzy na swojej wschodniej flance, wraz ze znaczącymi zasobami lotniczymi i morskimi, pod bezpośrednim dowództwem NATO, wspieranym przez narodowe siły zbrojne sojuszników. W ten sposób NATO nadal służy jako główny gwarant bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i odegrało kluczową rolę w ponownym podkreśleniu znaczenia transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Wzmocnienie militarne Polski i poszerzenie wschodniej flankiNATO

 

         Współpraca NATO z Unią oraz państwami członkowskimi UE jest jednym z głównych elementów wzmacniania architektury bezpieczeństwa NATO i zapewniania bezpieczeństwa terytorium Starego Kontynentu. 28 kwietnia 2022 roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Parlament Europejski w Brukseli, gdzie spotkał się z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i po raz pierwszy w historii spotkał się z Konferencją Przewodniczących siedmiu grup politycznych w Parlamencie (w tym szefem Europejskich Konserwatystów.i Reformatorów). Na wspólnej konferencji z przewodniczącą europarlamentu Metsolą Sekretarz Generalny Paktu podkreślił, że NATO i UE "solidaryzują się z Ukrainą". Stwierdził, że do tej pory sojusznicy NATO zadeklarowali i zapewnili Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości co najmniej 8 mld USD i nadal je zwiększają.

         Pakt NATO musi wzmocnić swoją obecność na wschodniej flance, biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa ze strony Rosji.  Ważnym elementem wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO jest obecność wojskowa na wschodnich granicach Europy. W ostatnich latach sojusznicy wzmocnili obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i przede wszystkim w Polsce. Po inwazji Rosji na Ukrainę, NATO zdecydowało się dodać cztery kolejne grupy bojowe na swojej wschodniej flance: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

 

Manewry Paktu: 9 państw(w tym Polska), 18 000 żołnierzy

 

Stany Zjednoczone uznają znaczenie tego aspektu i Departament Obrony USA wykorzystał dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda dolarów na wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wzmocnienie  bezpieczeństwa NATO w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. W tym kontekście warto wspomnieć niedawną wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena w Polsce.  Prezydent Biden odwiedził żołnierzy amerykańskich, którzy zostali wysłani w pobliże granicy Polski i Ukrainy, aby pomóc w sytuacji kryzysu humanitarnego i wzmocnić amerykańską obecność wojskową na wschodniej flance NATO.

        Pakt Północnoatlantycki musi wzmocnić swoją obecność w Polsce i krajach bałtyckich, które sąsiadują z Rosją. Co ważne, tysiące żołnierzy NATO bierze obecnie udział w wielonarodowych, wspólnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. Zgodnie z oświadczeniem polskiej armii, między 1 a 27 maja na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i 8 innych państw zostaną przeprowadzone ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 (DE22) i SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. W obu ćwiczeniach wspólnie szkolić się będzie około 18 000 uczestników z ponad 20 państw. W części ćwiczeń na polskim terytorium weźmie udział około 7 000 żołnierzy i 3 000 sztuk sprzętu. W oświadczeniu polskiej armii dodano: "Wspólne ćwiczenia połączone, takie jak te, zwiększają bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO poprzez szkolenie zgodne ze standardami i procedurami NATO. Pozwalają one również na dostosowanie tych zasad i standardów do nowych i pojawiających się wyzwań na współczesnym polu walki w celu odstraszenia potencjalnego agresora. DEFENDER-Europe 22 demonstruje niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i jest doskonałym przykładem naszych zbiorowych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi".

       Potrzeba więcej takich wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które będą działać odstraszająco na wszelkie zewnętrzne agresje.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. ”Bolstering NATO: Need of the Hour”

 

*tekst ukazał się w „gazecie Polskiej Codziennie” (09.05.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał” Wiadomości
„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał”

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał i nie należy wzbraniać się przed tym, że trzeba będzie zademonstrować siłę, albo na jakimś etapie w przyszłości jej użyć. Jest to wręcz kopernikański przewrót w myśleniu białoruskiej opozycji. Wcześniej, jeśli takie pomysły się pojawiały, to ich autorzy byli szufladkowani jako prowokatorzy i osoby chcące zaszkodzić, a nie pomóc” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”).

Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz nie pamięta rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej Wiadomości
Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz "nie pamięta" rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanął w piątek przed komisją śledczą parlamentu Hamburga, aby wyjaśnić, czy jako burmistrz miasta w latach 2011-2018 miał wpływ na decyzję o umorzeniu podatku w wysokości 47 mln euro prywatnemu bankowi Warburg. Scholz zaprzeczył by doszło do wykorzystania „wpływów politycznych” i dodał, że rozmów z głównym podejrzanym, szefem banku Christianem Oleariusem „nie pamięta”.

Robimy dym! Burza na Facebooku z powodu martwego bociana znad Odry. Tyle, że fotografia jest z 2013 roku Wiadomości
"Robimy dym"! Burza na Facebooku z powodu "martwego bociana znad Odry". Tyle, że fotografia jest z 2013 roku

Do sieci społecznościowych trafiło zdjęcie martwego bociana, który miał rzekomo paść ofiarą katastrofy ekologicznej, jaka w ostatnim czasie miała miejsce na Odrze. Sęk jednak w tym, że cała afera jest budowana na fake newsie - zdjęcie pochodzi bowiem z 2013 roku.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe