B. minister rolnictwa o bezpieczeństwie żywnościowym w dobie wojny na Ukrainie. Prezes Elewarr: Wzrost cen zbóż to poniekąd skutek wojny

Wojna rosyjsko-ukraińska pokazała, jak ważne miejsce w polityce państwa powinna zajmować kwestia bezpieczeństwa żywnościowego. Jak podał poseł i były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z portalem Tysol.pl, wskutek reperkusji wojennych Ukraina może wkrótce głodować.
Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski B. minister rolnictwa o bezpieczeństwie żywnościowym w dobie wojny na Ukrainie. Prezes Elewarr: Wzrost cen zbóż to poniekąd skutek wojny
Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski

Przede wszystkim należy uznać że bezpieczeństwo żywnościowe jest – podobnie jak obronność i zabezpieczenie energetyczne – elementem bezpieczeństwa strategicznego. Nie może być bezpiecznego państwa, które nie posiada żywności

–  wyjaśniał.

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski

W rezultacie wojny na Ukrainie wiele państw utraciło dotychczasowych dostawców produktów rolnych. Ukraina i Rosja do tej pory dostarczały ponad połowę zbóż na rynki krajów rozwijających się. Szczególnie ciężka będzie sytuacja niektórych państw afrykańskich, np. Erytrea aż 100% zbóż sprowadzała z podanych państw.

O własne bezpieczeństwo żywnościowe Polska dba składując rezerwy strategiczne w spółce skarbu państwa Elewarr. Władze spółki wskazują, że skutki gospodarcze wojny na Ukrainie dotykają już Polski, a szczególnie widoczne jest to w branży rolniczej.

Wzrost cen energii to poniekąd skutek wojny na Ukrainie, która wpłynęła na ceny zbóż. W lutym cena pszenicy konsumpcyjnej oscylowała na poziomie 1200 zł za tonę. W tej chwili mamy ceny na poziomie 1700 zł za tonę. Wzrost o 500 zł, to nie wynik podaży czy popytu w Polsce, tylko jest to poboczny skutek wojny na Ukrainie

–  tłumaczył w rozmowie dla portalu swiatrolnika.pl Daniel Alain Korona, prezes Elewarru.

CZYTAJ TEŻ: Posiedzenie komisji regulaminowej. Omówiona zostanie kwestia immunitetu Grodzkiego

CZYTAJ TEŻ: Ekonomiści Goldman Sachs PODNIEŚLI prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 roku

Warto wspomnieć, że tzw. afera Elewarr z 2012 r. stała się jedną z przyczyn dymisji ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z PSL, kiedy Najwyższa Izba Kontroli wskazała liczne nieprawidłowości w działaniu spółki, m.in. nepotyzm. O wadze tej informacji najlepiej świadczy fakt, że działalność spółki była ważna z uwagi na bezpieczeństwo państwa – firma przechowywała rezerwy strategiczne RP. Po okresie rządów koalicji PO-PSL władze spółki zostały wymienione, a władze firmy odcięły się od zarządzania prowadzonego przez poprzedników, zapowiadając wdrożenie innego sposobu funkcjonowania firmy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie z ostatniej chwili
Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie

W Bułgarii wybuchła polityczna afera, w którą zamieszana jest przewodnicząca Komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

Emerytury
Stażowe