„Tego chce Putin i to dają mu Francuzi i Niemcy”. „Wall Street Journal” o „sporze wewnątrz NATO”

„Na zachodnim froncie walki z Moskwą pojawiają się pęknięcia. Europejscy sojusznicy Ameryki są coraz bardziej podzieleni w kwestii tego, czy nadal wysyłać na Ukrainę broń, co – jak obawiają się niektórzy z nich – może przedłużyć konflikt i zwiększyć jego skutki gospodarcze” – ostrzega „Wall Street Journal”.
Flaga NATO „Tego chce Putin i to dają mu Francuzi i Niemcy”. „Wall Street Journal” o „sporze wewnątrz NATO”
Flaga NATO / Flickr / Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa / CC BY-ND 2.0

„Wall Street Journal” opisuje spór powstały wewnątrz NATO, wskutek którego sojusz podzielił się na dwa nieformalne obozy.

NATO podzielone?

Pierwszy jest przekonany, że Rosja nie jest w stanie bezpośrednio zagrozić państwom Paktu Północnoatlantyckiego. Tej grupie przewodzą Niemcy i Francja.

Po drugiej stronie stoją Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i przede wszystkim grupa krajów z Europy Środkowej i Skandynawii. Ten obóz uważa, że inwazja na Ukrainę może być tylko kolejnym krokiem moskiewskiej ekspansji, po którym nastąpią kolejne, jeśli Zachód nie zareaguje.

Według „Wall Street Journal” z publicznych występów czołowych polityków Francji i Niemiec wynika, że oba państwa wątpią w zdolność Ukrainy do wypchnięcia Rosjan z okupowanych terytoriów. Z tego powodu wzywają do zawieszenia broni i podpisania kompromisowego traktatu pokojowego, co z punktu widzenia Kijowa oznaczałoby ustępstwa terytorialne.

„To jest to, czego chce Putin”

Drugi obóz obawia się dalszej ekspansji Kremla i z tego powodu wzywa do zapewnienia Ukrainie jak największego wsparcia, by zadać Moskwie straty na tyle dotkliwe, by na długi czas pokrzyżować plany prezydenta Władimira Putina. Największe obawy o własne bezpieczeństwo posiada Polska oraz kraje powstałe po upadku Związku Radzieckiego, a więc Litwa, Łotwa i Estonia.

– W każdej rozmowie telefonicznej ministrowie z północy Europy i Europy Środkowej są coraz bardziej zdenerwowani

– relacjonuje przytaczany przez „WSJ” jeden z wysokich rangą urzędników Czech.

– To niszczy jedność. To jest dokładnie to, czego chce Putin i co dają mu Francuzi i Niemcy

– ocenia.

Skromna pomoc ze strony Niemiec

Prasa przypomina, że Niemcy, najbogatszy kraj Europy, dostarczyły Ukrainie wsparcie o wartości 200 milionów euro. To blisko sześciokrotnie mniej niż wsparcie, jakie zapewnia Estonia, kraj o populacji mniejszej niż ludność samej Warszawy.

CZYTAJ TEŻ: B. dyrektor FSB: „Polska już podejmuje działania zmierzające do okupacji terytoriów ukraińskich

CZYTAJ TEŻ: To nie do przyjęcia”. Zełenski ostro nt. sankcji UE przeciw Rosji

„Wall Street Journal” wskazuje, że Niemcy wciąż nie zrealizowały obietnicy dostarczenia Polsce czołgów Leopard w zamian za wsparcie, jakie Polska okazała zaatakowanemu sąsiadowi. Przypomnijmy, że Polska wysłała na Ukrainę ok. 240 czołgów T-72, kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty, a ponadto: drony, wyrzutnie rakiet i dostawy amunicji.

– Wysyłamy wszystko, co możemy, co mamy i kiedy tylko możemy. (…) Dlaczego? Bo uważamy, że to jest wojna z cywilizacją. Chodzi o wojnę w obronie Europy

– wyjaśnia prezydent Andrzej Duda.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe