Verhofstadt chce odwołania von der Leyen. Przyczyną akceptacja KPO

Europosłowie Guy Verhofstadt i Sophie in ‘t Veld rozpoczęli zbieranie podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności dla przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Przyczyną jest zaakceptowanie przez szefową KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
 Verhofstadt chce odwołania von der Leyen. Przyczyną akceptacja KPO
/ Flickr/European Parlament/CC BY 2.0

Aby wniosek mógł być złożony, potrzeba pod nim podpisów 71 posłów do Parlamentu Europejskiego. Inicjatorami są Sophie in 't Veld, Guy Verhofstadt oraz Luis Garicano. 

„Unia Europejska jest przede wszystkim wspólnotą wartości i wspólnotą prawa. Jeśli rządy krajowe odmówią zaakceptowania wspólnych zasad i standardów oraz nie uznają autorytetu niezależnego arbitra, UE przestanie funkcjonować. Zadaniem Komisji Europejskiej jest dopilnowanie, aby wszyscy członkowie przestrzegali tych zasad. Ubiegłotygodniowa decyzja Komisji o zatwierdzeniu polskiego krajowego planu Funduszu na rzecz Odbudowy i Odporności nie jest zgodna z tym zadaniem. Kamienie milowe nie spełniają wymogów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nie uwzględniają odmowy uznania nadrzędności prawa UE i autorytetu ETS przez polskie władze. Decyzja całkowicie ignoruje również wszystkie rezolucje Parlamentu Europejskiego, orzeczenia ETS oraz procedurę na mocy art. 7 wszczętą przez samą Komisję” – pisze Sophie in ‘t Veld w oświadczeniu, w którym tłumaczy powody uruchomienia całej procedury.

„Ze wszystkich wyżej wymienionych powodów i zgodnie z wnioskiem przyjętym na konferencji partii ALDE w dniu 4 czerwca, wraz z moimi kolegami Verhofstadtem i Garicano, rozpoczęłam zbieranie podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności wobec Komisji Von der Leyen” – podsumowuje eurodeputowana.

 

 

Jeśli inicjatorom uda się uzyskać 71 podpisów pod wnioskiem, zostanie on poddany głosowaniu na forum Parlamentu Europejskiego. Aby przeszedł, musi uzyskać poparcie aż 2/3 posłów do PE. Jest to wniosek niekonstruktywny i dotyczy całej Komisji Europejskiej; Parlament nie może odwołać pojedynczych komisarzy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Po awansie na mundialu w Katarze. Trener Czesław Michniewicz zabiera głos Wiadomości
Po awansie na mundialu w Katarze. Trener Czesław Michniewicz zabiera głos

"Awans w pełni zasłużony, ale nerwy były ogromne" - przyznał trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz po porażce z Argentyną 0:2 w mistrzostwach świata. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie i zakwalifikowali się do 1/8 finału dzięki lepszemu bilansowi bramek niż Meksyk.

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie zatrzymanego Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie zatrzymanego

Michał D. szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Polska przegrywa z Argentyną. Ale gramy dalej na mundialu w Katarze Wiadomości
Polska przegrywa z Argentyną. Ale gramy dalej na mundialu w Katarze

Polska przegrała z Argentyną w trzecim meczu mistrzostw świata piłki nożnej w Katarze. Mimo porażki Biało-Czerwoni zagrają w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata.

Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Co na to ratusz? Wiadomości
Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Co na to ratusz?

Władze Warszawy odmówiły komentarza ws. zatrzymania przez CBA szefa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza Michała D.

Dramat Biało-Czerwonych tuż po gwizdku. Argentyna strzela bramkę Wiadomości
Dramat Biało-Czerwonych tuż po gwizdku. Argentyna strzela bramkę

Polska przegrywa z Argentyną 0:1 w 46. minucie meczu piłkarskich mistrzostw świata. Bramkę zdobył Alexis Mac Allister.

Bandyto, stój. To jest nagranie z kolizji Jerzego S.? [WIDEO] Wiadomości
"Bandyto, stój." To jest nagranie z kolizji Jerzego S.? [WIDEO]

Aktor Jerzy S. usłyszał we wtorek zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Tymczasem "Fakt" opublikował film, który jak twierdzi obrazuje wspomnianą kolizję.

Wojciech Szczęsny obronił rzut karny. Strzelał Leo Messi Wiadomości
Wojciech Szczęsny obronił rzut karny. Strzelał Leo Messi

W 39. minucie Wojciech Szczęsny obronił rzut karny wykonywany przez Lionela Messiego w meczu z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata.

Znany poseł odchodzi z Polska 2050. Jest oświadczenie Wiadomości
Znany poseł odchodzi z Polska 2050. Jest oświadczenie

„Rozstaję się z partią Polska 2050. Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji, jak i dla mnie” — poinformował Wojciech Maksymowicz.

Afera w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton wydali oświadczenie Wiadomości
Afera w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton wydali oświadczenie

Zawrzało wokół Pałacu Bukingham. Wszystko za sprawą oskarżeń wobec jednego z członków czołowego zespołu króla Karola III. Brytyjskie media pisały o „aferze”. W sieci pojawiło się stanowisko księcia Williama i Kate Middleton.

„Dzień Dobry TVN otwórzcie oczy”. Burza po występie Małgorzaty Rozenek Wiadomości
„Dzień Dobry TVN otwórzcie oczy”. Burza po występie Małgorzaty Rozenek

Za nami kolejny występ Małgorzaty Rozenek w roli prowadzącej „Dzień dobry TVN”. W sieci po raz kolejny rozpętała się burza. Widzowie nie kryją oburzenia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe