Verhofstadt chce odwołania von der Leyen. Przyczyną akceptacja KPO

Aby wniosek mógł być złożony, potrzeba pod nim podpisów 71 posłów do Parlamentu Europejskiego. Inicjatorami są Sophie in 't Veld, Guy Verhofstadt oraz Luis Garicano.
„Unia Europejska jest przede wszystkim wspólnotą wartości i wspólnotą prawa. Jeśli rządy krajowe odmówią zaakceptowania wspólnych zasad i standardów oraz nie uznają autorytetu niezależnego arbitra, UE przestanie funkcjonować. Zadaniem Komisji Europejskiej jest dopilnowanie, aby wszyscy członkowie przestrzegali tych zasad. Ubiegłotygodniowa decyzja Komisji o zatwierdzeniu polskiego krajowego planu Funduszu na rzecz Odbudowy i Odporności nie jest zgodna z tym zadaniem. Kamienie milowe nie spełniają wymogów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nie uwzględniają odmowy uznania nadrzędności prawa UE i autorytetu ETS przez polskie władze. Decyzja całkowicie ignoruje również wszystkie rezolucje Parlamentu Europejskiego, orzeczenia ETS oraz procedurę na mocy art. 7 wszczętą przez samą Komisję” – pisze Sophie in ‘t Veld w oświadczeniu, w którym tłumaczy powody uruchomienia całej procedury.
„Ze wszystkich wyżej wymienionych powodów i zgodnie z wnioskiem przyjętym na konferencji partii ALDE w dniu 4 czerwca, wraz z moimi kolegami Verhofstadtem i Garicano, rozpoczęłam zbieranie podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności wobec Komisji Von der Leyen” – podsumowuje eurodeputowana.
Together with @guyverhofstadt and @lugaricano I launched a call to gather signatures for a motion of censure, following the Von der Leyen Commission’s decision on the disbursement of RFF funds to the Polish government.
— Sophie in 't Veld (@SophieintVeld) June 6, 2022
Read my explanation here:
https://t.co/8kOVtJmeSq
Jeśli inicjatorom uda się uzyskać 71 podpisów pod wnioskiem, zostanie on poddany głosowaniu na forum Parlamentu Europejskiego. Aby przeszedł, musi uzyskać poparcie aż 2/3 posłów do PE. Jest to wniosek niekonstruktywny i dotyczy całej Komisji Europejskiej; Parlament nie może odwołać pojedynczych komisarzy.