Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Urszula – Nie stawiam muru

– Wiele osób mówiło mi po koncercie, że ich dziecko jest dzieckiem z czasów popularności „Dmuchawców…”. Przychodzą też młodsi słuchacze, którzy mówią, że chcą autograf dla babci, bo uwielbia „Konika na biegunach”. Też jestem babcią i przygarniam wszystkie wnuczęta (śmiech) – mówi Urszula, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Rozmowa z popularną artystką stanowi temat okładkowy nowego „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Urszula – Nie stawiam muru

A co jeszcze w rozmowie z Urszulą? 

Każdy doświadczony muzyk wie doskonale, że cały czas nie będzie na topie. To jest rzecz naturalna. Jak wchodzę na rynek z nową płytą, to mówią, że Urszula powraca. Niech tak będzie, bo trzeba to jakoś nazwać, i ja to rozumiem. Nie mam potrzeby nieustannego wyskakiwania z lodówki. Cudne w moim zawodzie są przerwy, w których trzeba czekać na kolejne, nowe rzeczy.

Urszula opowiada również o najnowszej płycie: 

Zaprosiliśmy do współpracy producenckiej Dawida Broszczakowskiego. Jest to młody i zdolny multiinstrumentalista. Mieszka w Kętach, gdzie znajduje się studio muzyczne Piotrusia Mędrzaka, z którym współpracuję. Dawid przyszedł na nasze sesje nagraniowe i swoim uchem ocenił, co jest jeszcze w tych piosenkach potrzebne. To jego duża zasługa, że na „Tylko ja” jest różnorodnie. 

O kolejnej fazie wojny propagandowej pisze Wojciech Kulecki: 

Kwestią sporną jest, czy Rosjanie przegrywają wojnę propagandową. Bezspornie takich nakładów na propagandę i produkcję fake newsów, jak obecnie, nie ponosili nigdy wcześniej. Czy są skuteczni? Wystarczy popatrzeć na aktywność rosyjskich dziennikarzy i trolli w mediach i  serwisach internetowych na całym świecie. Tam, gdzie zabroniono emisji rosyjskich stacji telewizyjnych czy publikacji rosyjskich, jako goście pojawiają się naczelni rosyjskich telewizji czy Sputnika. Ich wypowiedzi komentują setki internautów sowicie opłacanych przez Kreml (2500 euro za miesiąc aktywności – przynajmniej w Polsce; znam cenę, bo przynajmniej raz w miesiącu trafia do mnie oferta na jeden z moich licznych maili). To niebezpieczna komunikacja…

Z Martinem Svárovským, szefem programu strategii bezpieczeństwa w Think-Tanku European Values (od 2019 r.), rozmawia Jakub Pacan.

Rosjanie zawsze wyciągają wnioski ze swych sukcesów, ale i porażek. Wnioski z klęski mogą być nawet bardziej przydatne niż ze zwycięstwa. Oni teraz obserwują wzmacnianie się wschodniej flanki NATO bardzo uważnie. W przyszłości jednym z ich celów będzie osłabianie spójności politycznej Sojuszu oraz UE. NATO jest również paktem politycznym i podejmowane działania militarne wymagają decyzji politycznych. Rosjanie wrócą do tego, co robili przez cały okres zimnej wojny, będą próbowali paraliżować polityczne funkcjonowanie NATO. Po drugie, bardzo mocno będą próbowali uwypuklać i grać na różnicach między poszczególnymi państwami NATO i UE. Kolejnym zadaniem rosyjskich planistów nie będzie wysyłanie czołgów, bo to nic nie daje, ale destabilizacja wewnątrz europejskich struktur. Od kilku lat piszę w różnych miejscach, że najsłabszym miejscem Sojuszu Północnoatlantyckiego jest sojusz polityczny i nadal tak pozostaje. Rosjanie nie potrafią wymyślić nowych podziałów, ale doskonale rozgrywają te, które są.

„Węgiel to prąd w kraju” – z Piotrem Pyzikiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, rozmawia Teresa Wójcik.

Po napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę i rozpoczęciu wojny 24 lutego zmieniło się bardzo wiele, a chyba najwięcej w energetyce. Nie wiemy, kiedy ta wojna się zakończy ani jakie ostatecznie będą jej skutki. Mamy obecnie zerwanie łańcucha dostaw wielu surowców, w tym ropy, gazu i węgla. Na giełdach zapanowało szaleństwo wzrostu cen. Choć obecnie sytuacja się ustabilizowała, to ceny pozostały nadal bardzo wysokie. Trudno nawet próbować przewidzieć, co będzie dalej. 
To się przekłada na sytuację na polskim rynku węgla energetycznego. Wiadomo, że 99,7 proc. węgla produkowanego w kraju zużywają elektrownie systemowe. Węgiel z importu trafia do odbiorców prywatnych i częściowo komunalnych. Do ogrodników, którzy muszą ogrzewać szklarnie, do mieszkańców domów jednorodzinnych, do małych lokalnych ciepłowni. Dotychczas to był w ogromnej większości węgiel importowany z Rosji, ponieważ był najtańszy, Rosjanie stosowali ceny dumpingowe. Ten rosyjski węgiel miał powodzenie, choć jego parametry nie były najlepsze, ale jak powiedziałem – był tani. Import węgla rosyjskiego to było około 8 mln ton rocznie. Obecnie nie ma mowy o dostawach rosyjskich i trzeba węgiel dla wspomnianej grupy klientów sprowadzać od innych dostawców. I będzie to węgiel droższy, ponieważ z kilku powodów światowy popyt na węgiel energetyczny przewyższa podaż. Zwłaszcza w Azji. Więc ceny na giełdach są wysokie

– słyszymy. 

A co jeszcze w numerze? 

  • Wojciech Kulecki „Eurojust: zbrodnie nie zostaną bez śladu”
  • Jakub Pacan rozmawia z prof. Kazimierzem Kikiem, politologiem 
  • Wojciech Kulecki „Koszmar współczesnego niewolnictwa”
  • Konrad Wernicki „Litwo, ojczyzno nasza, nie depolonizuj”
  • Agnieszka Żurek „Nocna Zmiana”
  • Agnieszka Żurek „Będziesz Miłował”
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Gwałt, dominacja, powszechność”
  • Marcin Krzeszowiec, Barbara Michałowska „Solidarność na trudne czasy”
  • Marek Lewandowski „Materialne świadectwo w czasie przełomu”
  • Marcin Krzeszowiec, Barbara Michałowska „Solidarność się nie zmieniła”
  • Mateusz Kosiński „Presja ma sens – dobre wieści z Oławy”
  • SPORT: „Bale żegna się z Realem Madryt” Łukasz Bobruk i „Przed nami 33. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków” Barbara Michałowska 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Urszula – Nie stawiam muru

– Wiele osób mówiło mi po koncercie, że ich dziecko jest dzieckiem z czasów popularności „Dmuchawców…”. Przychodzą też młodsi słuchacze, którzy mówią, że chcą autograf dla babci, bo uwielbia „Konika na biegunach”. Też jestem babcią i przygarniam wszystkie wnuczęta (śmiech) – mówi Urszula, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Rozmowa z popularną artystką stanowi temat okładkowy nowego „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Urszula – Nie stawiam muru

A co jeszcze w rozmowie z Urszulą? 

Każdy doświadczony muzyk wie doskonale, że cały czas nie będzie na topie. To jest rzecz naturalna. Jak wchodzę na rynek z nową płytą, to mówią, że Urszula powraca. Niech tak będzie, bo trzeba to jakoś nazwać, i ja to rozumiem. Nie mam potrzeby nieustannego wyskakiwania z lodówki. Cudne w moim zawodzie są przerwy, w których trzeba czekać na kolejne, nowe rzeczy.

Urszula opowiada również o najnowszej płycie: 

Zaprosiliśmy do współpracy producenckiej Dawida Broszczakowskiego. Jest to młody i zdolny multiinstrumentalista. Mieszka w Kętach, gdzie znajduje się studio muzyczne Piotrusia Mędrzaka, z którym współpracuję. Dawid przyszedł na nasze sesje nagraniowe i swoim uchem ocenił, co jest jeszcze w tych piosenkach potrzebne. To jego duża zasługa, że na „Tylko ja” jest różnorodnie. 

O kolejnej fazie wojny propagandowej pisze Wojciech Kulecki: 

Kwestią sporną jest, czy Rosjanie przegrywają wojnę propagandową. Bezspornie takich nakładów na propagandę i produkcję fake newsów, jak obecnie, nie ponosili nigdy wcześniej. Czy są skuteczni? Wystarczy popatrzeć na aktywność rosyjskich dziennikarzy i trolli w mediach i  serwisach internetowych na całym świecie. Tam, gdzie zabroniono emisji rosyjskich stacji telewizyjnych czy publikacji rosyjskich, jako goście pojawiają się naczelni rosyjskich telewizji czy Sputnika. Ich wypowiedzi komentują setki internautów sowicie opłacanych przez Kreml (2500 euro za miesiąc aktywności – przynajmniej w Polsce; znam cenę, bo przynajmniej raz w miesiącu trafia do mnie oferta na jeden z moich licznych maili). To niebezpieczna komunikacja…

Z Martinem Svárovským, szefem programu strategii bezpieczeństwa w Think-Tanku European Values (od 2019 r.), rozmawia Jakub Pacan.

Rosjanie zawsze wyciągają wnioski ze swych sukcesów, ale i porażek. Wnioski z klęski mogą być nawet bardziej przydatne niż ze zwycięstwa. Oni teraz obserwują wzmacnianie się wschodniej flanki NATO bardzo uważnie. W przyszłości jednym z ich celów będzie osłabianie spójności politycznej Sojuszu oraz UE. NATO jest również paktem politycznym i podejmowane działania militarne wymagają decyzji politycznych. Rosjanie wrócą do tego, co robili przez cały okres zimnej wojny, będą próbowali paraliżować polityczne funkcjonowanie NATO. Po drugie, bardzo mocno będą próbowali uwypuklać i grać na różnicach między poszczególnymi państwami NATO i UE. Kolejnym zadaniem rosyjskich planistów nie będzie wysyłanie czołgów, bo to nic nie daje, ale destabilizacja wewnątrz europejskich struktur. Od kilku lat piszę w różnych miejscach, że najsłabszym miejscem Sojuszu Północnoatlantyckiego jest sojusz polityczny i nadal tak pozostaje. Rosjanie nie potrafią wymyślić nowych podziałów, ale doskonale rozgrywają te, które są.

„Węgiel to prąd w kraju” – z Piotrem Pyzikiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, rozmawia Teresa Wójcik.

Po napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę i rozpoczęciu wojny 24 lutego zmieniło się bardzo wiele, a chyba najwięcej w energetyce. Nie wiemy, kiedy ta wojna się zakończy ani jakie ostatecznie będą jej skutki. Mamy obecnie zerwanie łańcucha dostaw wielu surowców, w tym ropy, gazu i węgla. Na giełdach zapanowało szaleństwo wzrostu cen. Choć obecnie sytuacja się ustabilizowała, to ceny pozostały nadal bardzo wysokie. Trudno nawet próbować przewidzieć, co będzie dalej. 
To się przekłada na sytuację na polskim rynku węgla energetycznego. Wiadomo, że 99,7 proc. węgla produkowanego w kraju zużywają elektrownie systemowe. Węgiel z importu trafia do odbiorców prywatnych i częściowo komunalnych. Do ogrodników, którzy muszą ogrzewać szklarnie, do mieszkańców domów jednorodzinnych, do małych lokalnych ciepłowni. Dotychczas to był w ogromnej większości węgiel importowany z Rosji, ponieważ był najtańszy, Rosjanie stosowali ceny dumpingowe. Ten rosyjski węgiel miał powodzenie, choć jego parametry nie były najlepsze, ale jak powiedziałem – był tani. Import węgla rosyjskiego to było około 8 mln ton rocznie. Obecnie nie ma mowy o dostawach rosyjskich i trzeba węgiel dla wspomnianej grupy klientów sprowadzać od innych dostawców. I będzie to węgiel droższy, ponieważ z kilku powodów światowy popyt na węgiel energetyczny przewyższa podaż. Zwłaszcza w Azji. Więc ceny na giełdach są wysokie

– słyszymy. 

A co jeszcze w numerze? 

  • Wojciech Kulecki „Eurojust: zbrodnie nie zostaną bez śladu”
  • Jakub Pacan rozmawia z prof. Kazimierzem Kikiem, politologiem 
  • Wojciech Kulecki „Koszmar współczesnego niewolnictwa”
  • Konrad Wernicki „Litwo, ojczyzno nasza, nie depolonizuj”
  • Agnieszka Żurek „Nocna Zmiana”
  • Agnieszka Żurek „Będziesz Miłował”
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Gwałt, dominacja, powszechność”
  • Marcin Krzeszowiec, Barbara Michałowska „Solidarność na trudne czasy”
  • Marek Lewandowski „Materialne świadectwo w czasie przełomu”
  • Marcin Krzeszowiec, Barbara Michałowska „Solidarność się nie zmieniła”
  • Mateusz Kosiński „Presja ma sens – dobre wieści z Oławy”
  • SPORT: „Bale żegna się z Realem Madryt” Łukasz Bobruk i „Przed nami 33. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków” Barbara Michałowska 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe