Papież o drodze synodalnej: W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego

Papież Franciszek spotkał się w Watykanie z osobami odpowiedzialnymi za jezuicką prasę wydawaną w wielu krajach świata. Poruszono m.in. tematy wojny na Ukrainie, III wojny światowej, niemieckiej drogi synodalnej oraz wychowania młodych do wiary i recepcji nauczania soborowego w Kościele.
Papież Franciszek Papież o drodze synodalnej: W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego
Papież Franciszek / YT print screen/TV2000it

 

Zapis rozmowy jezuickich dziennikarzy z papieżem zamieścił portal deon.pl.

Wojna na Ukrainie

Zapytany o kwestię wojny toczącej się na Ukrainie Franciszek podkreślił, że istnieją różne siły i interesy, które się do niej przyczyniły.

- Tutaj nie ma metafizycznych dobrych i złych, opisywanych w sposób abstrakcyjny. Tu rodzi się coś globalnego, z elementami, które bardzo się ze sobą splatają - uznał papież.

- Ktoś może mi w tym momencie powiedzieć: ale ty jesteś za Putinem! Nie, nie jestem. (...) Jestem po prostu przeciwny ograniczaniu tej skomplikowanej rzeczywistości do wskazywania dobrych i złych, bez myślenia o korzeniach i interesach, które są bardzo złożone. Patrząc na dzikość i okrucieństwo wojsk rosyjskich, nie możemy zapominać o innych problemach, musimy próbować je rozwiązać - dodał.

Franciszek zaznaczył także, że na świecie toczy się obecnie wiele konfliktów zbrojnych i że w jego opinii możemy już mówić o trzeciej wojnie światowej.

- Świat jest w stanie wojny. Kilka lat temu przyszło mi do głowy powiedzenie, że przeżywamy trzecią wojnę światową w kawałkach. Moim zdaniem, trzecia wojna światowa została już wypowiedziana. I to jest coś, co powinno dać nam do myślenia. (...) Trzeba pomyśleć, że w ciągu jednego stulecia miały miejsce trzy wojny światowe, a za tym idzie cały problem handlu bronią! - zwrócił uwagę słuchaczy.

Ofiary wojen

Papież poruszył także temat szeroko rozumianych ofiar wojny i zalecał wsłuchać się w dramaty konkretnych osób:

- ... ludzki dramat kobiety, do której drzwi puka listonosz i która otrzymuje list z podziękowaniem za to, że oddała ojczyźnie syna, który jest bohaterem ojczyzny... I tak została sama. Refleksja nad tym bardzo pomogłaby ludzkości i Kościołowi - stwierdził.

Franciszek pytał także o przyszły los ukraińskich kobiet.

- Ponieważ sytuacja się uspokaja, kto zajmie się tymi kobietami? Musimy spojrzeć poza konkretne działania w danej chwili i zastanowić się, w jaki sposób będziemy je wspierać, aby nie stały się ofiarami handlu, nie zostały wykorzystane, bo sępy już krążą - uznał. Zauważył również kwestię obrony własnego terytorium i trudną historię Ukrainy. - Tak jakby historia predestynowała Ukrainę do bycia krajem bohaterskim. Widok tego bohaterstwa porusza nasze serca. Heroizm, który idzie w parze z czułością! 

- Odbyłem czterdziestominutową rozmowę z patriarchą Cyrylem. Na początek przeczytał mi oświadczenie, w którym podał racje uzasadniające wojnę. Kiedy skończył, zareagowałem i powiedziałem mu: „Bracie, nie jesteśmy duchownymi państwowymi, jesteśmy pasterzami ludu” - relacjonował papież.

Niemiecka droga synodalna

Wśród wielu poruszanych wątków podjęto także temat niemieckiej drogi synodalnej, jej reform i zmian oraz stosunku Franciszka do nich. Papież przypomniał, że osobiście napisał w tej sprawie list.

- Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Bätzingowi, powiedziałem: „W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego”. Problem pojawia się wtedy, gdy droga synodalna wychodzi od elit intelektualnych, teologicznych i jest bardzo silnie uzależniona od nacisków zewnętrznych - poinformował.

- Dzieje się tak, że w Niemczech działa wiele grup nacisku, a pod presją nie można dobrze rozeznać. Dodatkowo pojawia się tam [w diecezji kolońskiej - red.] problem ekonomiczny, w związku z którym myślę o wysłaniu na miejsce komisji finansowej - mówił na przykładzie kontrowersji do jakich dochodziło w Kościele w Kolonii.

Młodzi w Kościele

Zapytany o to, jak obecnie trafiać do zlaicyzowanej młodzieży, papież odparł:

- W moich czasach praca z młodzieżą polegała na spotkaniach studyjnych. Teraz to już nie działa w ten sposób. Musimy ich wspomagać w rozwijaniu konkretnych ideałów, dzieł, szlaków. Młodzi ludzie znajdują swoją rację bytu, idąc własną drogą, i nigdy nie dzieje się to w sposób statyczny. Niektórzy mogą się wahać, ponieważ widzą młodych ludzi, którym brak jest wiary, mówią, że nie mają oni łaski Bożej. Ale niech Bóg się tym zajmie!

... obecny problem Kościoła polega w dużej mierze właśnie na braku akceptacji Soboru - uważa papież, który stwierdził, że według niego minie jeszcze około 40 lat zanim Kościół zacznie głębiej wprowadzać w życie nauczanie i ducha ostatniego soboru.

Całość rozmowy dostępna TUTAJ


 

POLECANE
„Rzeczpospolita”: MON źle wydaje miliardy na zbrojenia? z ostatniej chwili
„Rzeczpospolita”: MON źle wydaje miliardy na zbrojenia?

Czołowi politycy prześcigają się w deklaracjach zwiększenia wydatków na armię, ale z ich realizacją problemy ma MON. W ubiegłym roku dostał od NIK ocenę negatywną, tym razem jest już lepiej - czytamy w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

REKLAMA

Papież o drodze synodalnej: W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego

Papież Franciszek spotkał się w Watykanie z osobami odpowiedzialnymi za jezuicką prasę wydawaną w wielu krajach świata. Poruszono m.in. tematy wojny na Ukrainie, III wojny światowej, niemieckiej drogi synodalnej oraz wychowania młodych do wiary i recepcji nauczania soborowego w Kościele.
Papież Franciszek Papież o drodze synodalnej: W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego
Papież Franciszek / YT print screen/TV2000it

 

Zapis rozmowy jezuickich dziennikarzy z papieżem zamieścił portal deon.pl.

Wojna na Ukrainie

Zapytany o kwestię wojny toczącej się na Ukrainie Franciszek podkreślił, że istnieją różne siły i interesy, które się do niej przyczyniły.

- Tutaj nie ma metafizycznych dobrych i złych, opisywanych w sposób abstrakcyjny. Tu rodzi się coś globalnego, z elementami, które bardzo się ze sobą splatają - uznał papież.

- Ktoś może mi w tym momencie powiedzieć: ale ty jesteś za Putinem! Nie, nie jestem. (...) Jestem po prostu przeciwny ograniczaniu tej skomplikowanej rzeczywistości do wskazywania dobrych i złych, bez myślenia o korzeniach i interesach, które są bardzo złożone. Patrząc na dzikość i okrucieństwo wojsk rosyjskich, nie możemy zapominać o innych problemach, musimy próbować je rozwiązać - dodał.

Franciszek zaznaczył także, że na świecie toczy się obecnie wiele konfliktów zbrojnych i że w jego opinii możemy już mówić o trzeciej wojnie światowej.

- Świat jest w stanie wojny. Kilka lat temu przyszło mi do głowy powiedzenie, że przeżywamy trzecią wojnę światową w kawałkach. Moim zdaniem, trzecia wojna światowa została już wypowiedziana. I to jest coś, co powinno dać nam do myślenia. (...) Trzeba pomyśleć, że w ciągu jednego stulecia miały miejsce trzy wojny światowe, a za tym idzie cały problem handlu bronią! - zwrócił uwagę słuchaczy.

Ofiary wojen

Papież poruszył także temat szeroko rozumianych ofiar wojny i zalecał wsłuchać się w dramaty konkretnych osób:

- ... ludzki dramat kobiety, do której drzwi puka listonosz i która otrzymuje list z podziękowaniem za to, że oddała ojczyźnie syna, który jest bohaterem ojczyzny... I tak została sama. Refleksja nad tym bardzo pomogłaby ludzkości i Kościołowi - stwierdził.

Franciszek pytał także o przyszły los ukraińskich kobiet.

- Ponieważ sytuacja się uspokaja, kto zajmie się tymi kobietami? Musimy spojrzeć poza konkretne działania w danej chwili i zastanowić się, w jaki sposób będziemy je wspierać, aby nie stały się ofiarami handlu, nie zostały wykorzystane, bo sępy już krążą - uznał. Zauważył również kwestię obrony własnego terytorium i trudną historię Ukrainy. - Tak jakby historia predestynowała Ukrainę do bycia krajem bohaterskim. Widok tego bohaterstwa porusza nasze serca. Heroizm, który idzie w parze z czułością! 

- Odbyłem czterdziestominutową rozmowę z patriarchą Cyrylem. Na początek przeczytał mi oświadczenie, w którym podał racje uzasadniające wojnę. Kiedy skończył, zareagowałem i powiedziałem mu: „Bracie, nie jesteśmy duchownymi państwowymi, jesteśmy pasterzami ludu” - relacjonował papież.

Niemiecka droga synodalna

Wśród wielu poruszanych wątków podjęto także temat niemieckiej drogi synodalnej, jej reform i zmian oraz stosunku Franciszka do nich. Papież przypomniał, że osobiście napisał w tej sprawie list.

- Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Bätzingowi, powiedziałem: „W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego”. Problem pojawia się wtedy, gdy droga synodalna wychodzi od elit intelektualnych, teologicznych i jest bardzo silnie uzależniona od nacisków zewnętrznych - poinformował.

- Dzieje się tak, że w Niemczech działa wiele grup nacisku, a pod presją nie można dobrze rozeznać. Dodatkowo pojawia się tam [w diecezji kolońskiej - red.] problem ekonomiczny, w związku z którym myślę o wysłaniu na miejsce komisji finansowej - mówił na przykładzie kontrowersji do jakich dochodziło w Kościele w Kolonii.

Młodzi w Kościele

Zapytany o to, jak obecnie trafiać do zlaicyzowanej młodzieży, papież odparł:

- W moich czasach praca z młodzieżą polegała na spotkaniach studyjnych. Teraz to już nie działa w ten sposób. Musimy ich wspomagać w rozwijaniu konkretnych ideałów, dzieł, szlaków. Młodzi ludzie znajdują swoją rację bytu, idąc własną drogą, i nigdy nie dzieje się to w sposób statyczny. Niektórzy mogą się wahać, ponieważ widzą młodych ludzi, którym brak jest wiary, mówią, że nie mają oni łaski Bożej. Ale niech Bóg się tym zajmie!

... obecny problem Kościoła polega w dużej mierze właśnie na braku akceptacji Soboru - uważa papież, który stwierdził, że według niego minie jeszcze około 40 lat zanim Kościół zacznie głębiej wprowadzać w życie nauczanie i ducha ostatniego soboru.

Całość rozmowy dostępna TUTAJ



 

Polecane
Emerytury
Stażowe