Financial Times: Polska wycofa weto ws. minimalnego CIT od korporacji

- Oczekuje się, że Warszawa zasygnalizuje zgodę podczas spotkania ambasadorów państw unijnych
- pisze Financial Times powołując się na anonimowe źródła
Chodzi o ustalenia OECD z 2021 roku, kiedy to pojawiła się inicjatywa w ramach której 136 państw zgodziło się co do minimalnego poziomu podatku CIT od wielkich korporacji, mających obroty powyżej 740 mln euro rocznie, na poziomie 15%.
Polskie weto
Według nieoficjalnych informacji Polska mogła wykorzystywać weto w tej sprawie, do nacisku na Komisję Europejską, która bezprawnie blokowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Podczas wizyty w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla Polskiego KPO.
Problem w tym, że akceptacja nie oznacza wypłat, które mają być uzależnione od realizacji uzgodnionych przez rząd Morawieckiego tzw. "kamieni milowych", w tym likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, podniesienia tzw. "efektywnego wieku emerytalnego", podatków nakładanych na samochody spalinowe, czy... zmian w regulaminie Sejmu.
- Gdyby się okazało, że ta linia ALDE, Verhofstadta wygrywa, i że dążenie do KPO jest takim ‘gonieniem króliczka’, który jest nie do złapania, to Polska powinna utrzymać swoje weto i zastosować jeszcze cztery inne weta, które ma w zanadrzu, i blokować proces decyzyjny w Unii Europejskiej tak długo, aż nie nastąpi rewizja tej polityki.
- mówił europoseł Jacek Saryusz - Wolski w wywiadzie dla wPolityce