Financial Times: Polska wycofa weto ws. minimalnego CIT od korporacji

- Polska wycofa swój sprzeciw wobec wprowadzenia w Unii Europejskiej rozwiązań dot. minimalnego podatku CIT - pisze brytyjski Financial Times
Mateusz Morawiecki Financial Times: Polska wycofa weto ws. minimalnego CIT od korporacji
Mateusz Morawiecki / (jm) PAP/Tomasz Wiktor

- Oczekuje się, że Warszawa zasygnalizuje zgodę podczas spotkania ambasadorów państw unijnych

- pisze Financial Times powołując się na anonimowe źródła

Chodzi o ustalenia OECD z 2021 roku, kiedy to pojawiła się inicjatywa w ramach której 136 państw zgodziło się co do minimalnego poziomu podatku CIT od wielkich korporacji, mających obroty powyżej 740 mln euro rocznie, na poziomie 15%. 

 

Polskie weto

Według nieoficjalnych informacji Polska mogła wykorzystywać weto w tej sprawie, do nacisku na Komisję Europejską, która bezprawnie blokowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Podczas wizyty w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla Polskiego KPO.

Problem w tym, że akceptacja nie oznacza wypłat, które mają być uzależnione od realizacji uzgodnionych przez rząd Morawieckiego tzw. "kamieni milowych", w tym likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, podniesienia tzw. "efektywnego wieku emerytalnego", podatków nakładanych na samochody spalinowe, czy... zmian w regulaminie Sejmu.

- Gdyby się okazało, że ta linia ALDE, Verhofstadta wygrywa, i że dążenie do KPO jest takim ‘gonieniem króliczka’, który jest nie do złapania, to Polska powinna utrzymać swoje weto i zastosować jeszcze cztery inne weta, które ma w zanadrzu, i blokować proces decyzyjny w Unii Europejskiej tak długo, aż nie nastąpi rewizja tej polityki.

- mówił europoseł Jacek Saryusz - Wolski w wywiadzie dla wPolityce

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe