Patek, Łokietek, Kresy Wschodnie...

Patek, Łokietek, Kresy Wschodnie...

Symbolem luksusu i szyku przez dziesiątki lat był zegarek „Patek”. Noszono jego oryginały, ale też sprzedawano podróby, bo mieć „Patka” na ręku to znaczyło być w ekstraklasie... Czemu o tym piszę? Bo przecież to nasz rodak Antoni Patek wymyślił zegarek, który rozsławił imię jego rodu na całym świecie. Niestety zapewne 95% posiadaczy „Patka” na świecie nie ma pojęcia, że wymyślił go Polak, zegarmistrz z kraju, którego nie było na mapie Europy, pionier przemysłowej produkcji zegarków, a jednocześnie działacz niepodległościowy.

 

Czemu teraz o nim piszę? Powód jest oczywisty. Dziś bowiem - 14 czerwca mija równo 210 rocznica jego urodzin. W Genewie ma „swoje” muzeum. Polecam.

 

Skądinąd także dziś obchodzimy rocznicę urodzin – 194-  księdza Antoniego Mackiewicza, który zainicjował Powstanie Styczniowe na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Zapłacił za to śmiercią w wieku zaledwie 35 lat.

 

Skoro jesteśmy już przy Kresach, to także dzisiaj przypada 171 rocznica urodzin innego Polaka – księdza katolickiego, który pełnił funkcje arcybiskupa metropolity Mohylewa i administratora apostolskiego Mińska – Jerzego Józefa Szembeka. Pomyślmy przy tej okazji „o dawnej Polszcze” znacznie dalej idącej na wschód niż granice II Rzeczypospolitej, o czym świadczą nazwy ówczesnych polskich miast, jak wspomniany Mińsk – dziś stolica Białorusi czy Mohylew, tez na Białorusi, nad Dnieprem, tuz przy granicy z Rosją, trzecie co do wielkości miasto tego kraju.

 

Prawdę mówiąc, 14 czerwca to szczególny dzień w polskiej historii. Przecież to właśnie tegoż dnia w 1331 zakończył się trwający blisko trzy tygodnie, ogólnopolski „wiec” zwołany przez króla Władysława Łokietka. W opinii historyków był to początek polskiego parlamentaryzmu. Na tle wielu innych krajów w Europie, dziś chętnie nas pouczających co to jest demokracja i wolność słowa, możemy być dumni z tak długiej tradycji parlamentaryzmu, sięgającej przecież bez mała siedem wieków.

 

I jeszcze jedna rzecz. O ile ów pierwszy polski Sejm, zwołany przez Łokietka, to fakt zaprzeczający mitom o braku tradycji demokratycznej w Polsce, o tyle kolejna rocznica, o której wspomnę, pokazuje to, o czym niektórzy chcieliby zapomnieć albo i podważyć: 14 czerwca 1940 roku do niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz dotarł – z Tarnowa pierwszy masowy transport więźniów: było ich 728, przy czym w większości byli to Polacy – więźniowie polityczni. Cóż więcej trzeba mówić…

 

*tekst ukazał się na portalu doreczy.pl (14.06.2022


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe