„Należy wyrazić satysfakcję, że w czwartym miesiącu wojny Macron, Scholz i Draghi udali się do Kijowa”. Wymowne słowa szefa polskiego MSZ

Wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją - powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau, komentując słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, nawołującego do rozmów ukraińsko-rosyjskich.
Zbigniew Rau „Należy wyrazić satysfakcję, że w czwartym miesiącu wojny Macron, Scholz i Draghi udali się do Kijowa”. Wymowne słowa szefa polskiego MSZ
Zbigniew Rau / fot. PAP/Marcin Obara

Przebywający w Tiranie szef polskiego MSZ, a zarazem przewodniczący OBWE Zbigniew Rau, był pytany o odbywającą się w czwartek wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Włoch Mario Draghiego w Kijowie.

Bez wątpienia należy wyrazić satysfakcję, że panowie Scholz, Macron i Draghi już w czwartym miesiącu wojny ustalili wspólną agendę wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i zdecydowali się ją przedstawić w Kijowie – powiedział.

– To czego należy oczekiwać od nich, to ja bym zostawił stronie ukraińskiej, bo ona doskonale wie, czego potrzebuje, przede wszystkim jednoznacznego wsparcia politycznego, ale także materialnego, szczególnie w kategoriach ciężkiego sprzętu, który jest szczególnie potrzebny na Ukrainie – dodał.

Pytany, czy wizyta nie odbywa się za późno Rau przyznał, że "wiele głów państw i rządów było tam tuż po rozpoczęciu wojny".Poczekajmy na rezultaty tej wizyty – zaznaczył.

Pytany przez PAP o komentarz do słów prezydenta Macrona, że ukraiński prezydent powinien rozpocząć negocjacje z Władimirem Putinem, szef MSZ zwrócił uwagę, że Ukraina od 4 miesięcy, kosztem wielu wyrzeczeń i krwi swoich obywateli prowadzi wojnę z dużo silniejszym agresorem. – W związku z tym to, kiedy ona rozpocznie negocjacje, na jakich warunkach, czego będą dotyczyć, to bezwzględnie należy zostawić Ukrainie – powiedział Rau.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe