Węgry blokują projekt podatku od korporacji. Tymczasem rząd Morawieckiego wycofuje się z weta

Podczas piątkowego posiedzenia ministrów finansów państw Unii Europejskiej w Luksemburgu, węgierski szef tego resortu Mihaly Varga zablokował dyrektywę dotyczącą wprowadzenia minimalnej globalnej stawki podatku dla międzynarodowych korporacji od 2023 roku.
Premier Węgier Viktor Orban Węgry blokują projekt podatku od korporacji. Tymczasem rząd Morawieckiego wycofuje się z weta
Premier Węgier Viktor Orban / fot. Annika Haas (EU2017EE)

– Węgry nie mogą na tym etapie poprzeć przyjęcia dyrektywy o globalnym minimalnym podatku dochodowym

– powiedział Varga. 

– Praca nie jest gotowa. Myślę, że musimy kontynuować wysiłek, aby znaleźć rozwiązanie

–  dodał.

W grudniu 2021 r. członkowie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i G20 osiągnęli porozumienie dotyczące 15-proc. podatku, który ma być nakładany głównie na cyfrowych gigantów takich jak Meta, Alphabet czy Amazon.

Polska a weto

Z kolei minister finansów RP Magdalena Rzeczkowska poinformowała swoich odpowiedników, że nasz kraj wycofuje swój sprzeciw wobec dyrektywy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd Morawieckiego mógł wykorzystywać weto w tej sprawie, by skłonić KE do zaakceptowania polskiego KPO.

Zdaniem europosła Jacka Saryusza-Wolskiego wycofanie przez rząd w Warszawie weta, zanim otrzymał należne pieniądze z Funduszu Odbudowy jest przedwczesne.

"Ws. odblokowania KPO przeważyło polskie weto ws. podatku od międzynarodowych korporacji, nie zmiany ws. Izby Dyscyplinarnej. Przedwczesne zdjęcie weta i to zanim wypłacą pieniądze, byłoby nieodpartą pokusą dla Komisji Europejskiej, pod silną presją Parlamentu Europejskiego, by nadal nękać Polskę innymi sposobami, co zapowiedziała w PE Ursula von der Leyen"

– ostrzega polityk.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe