Parlament Izraela rozwiązany. Wkrótce przyspieszone wybory

Kancelaria premiera Izraela Naftalego Bennetta poinformowała w poniedziałek wieczorem, że rządząca koalicja zostanie rozwiązana, a kraj czekają w październiku lub listopadzie nowe wybory. Tymczasowym premierem zostanie szef dyplomacji Jair Lapid.
Naftali Bennett Parlament Izraela rozwiązany. Wkrótce przyspieszone wybory
Naftali Bennett / PAP/EPA/ABIR SULTAN / POOL

Wcześniej podano, że głosowanie w sprawie rozwiązania parlamentu odbędzie się w przyszłym tygodniu, po czym Lapid obejmie urząd premiera. Kancelaria Bennetta poinformowała, że nastąpi to "w najbliższych dniach".

Wybory, które odbędą się jesienią będą piątym takim głosowaniem w ciągu ostatnich trzech lat. Jak pisze Associated Press, mogą one sprawić, że do władzy powróci były premier Izraela Benjamin Netanjahu zwłaszcza, że jest on faworytem sondaży.

Upadek koalicji

Od dwóch miesięcy rządząca koalicja nie miała już większości. W połowie maja arabska posłanka lewicowej partii Merec, Ghaida Rinawie Zoabi, która wycofała swoje poparcie dla rządu, w liście do premiera napisała, że nie może wspierać koalicji, która nęka jej społeczność. Jej odejście pozostawiło Benetowi kontrolę nad 59 ze 120 mandatów w Knesecie.

W marcu rząd Beneta stracił jednomandatową większość, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera.

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Duda liderem zaufania w sondażu na Ukrainie. Zobacz, jak wypadli Macron i Scholz

CZYTAJ TEŻ: "Groził mi nawet wtedy". Były premier Wielkiej Brytanii ujawnia szczegóły spotkania z Putinem

Do rządzącej od roku koalicji należy osiem partii prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, wspólnym mianownikiem programów tych formacji była wolą odsunięcia od władzy Netanjahu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe