„Nigdy nie było tak poważnie, jak teraz”. Kraj NATO oskarża Rosję o naruszenie granicy i symulowanie ataku rakietowego

Władze Estonii twierdzą, że Rosjanie w ostatnim czasie „wielokrotnie naruszali granice” kraju helikopterami, a także symulowali ataki rakietowe. W związku z prowokacjami do Tallina został wezwany ambasador Rosji.
 „Nigdy nie było tak poważnie, jak teraz”. Kraj NATO oskarża Rosję o naruszenie granicy i symulowanie ataku rakietowego
/ Tysol

Ministerstwo obrony Estonii oskarża Rosję o «wielokrotne naruszanie granic» przez helikoptery i symulowanie ataków rakietowych na kraj przed szczytem NATO w przyszłym tygodniu” – informuje na Twitterze dziennikarka zajmująca się obronnością w dzienniku „The Times” Larisa Brown.

– W tym tygodniu wielokrotnie dochodziło do naruszeń granicy przez helikoptery, (…) a także do wielu prowokacyjnych zachowań wzdłuż granicy. Najwyraźniej próbują oni [Rosjanie – przyp. red.] stworzyć jakiś kontekst przed szczytem [NATO – przyp. red.] – powiedział w rozmowie z mediami Kusti Salm, stały sekretarz MON Estonii. Urzędnik dodał, że podczas trwających ćwiczeń Rosja symuluje ataki rakietowe na Estonię. 

– To jest coś, co stało się codziennością… Taki jest obraz zagrożenia. Nigdy nie było ono tak poważne, jak teraz – dodał Salm i przypomniał, że zadaniem NATO jest zagwarantowanie bezpieczeństwa każdemu obywatelowi sojuszu. 

– Struktury obronne muszą służyć odparciu potencjalnego wroga od pierwszej minuty i umożliwić Sojuszowi obronę nawet pierwszego centymetra terytorium Estonii – podsumował sekretarz MON Estonii. 

Incydent z helikopterem miał miejsce w miejscowości Koidula, niedaleko rosyjskiego miasta Psków. Śmigłowiec rosyjskiej straży granicznej w sobotni wieczór wszedł w estońską przestrzeń powietrzną na dwie minuty bez pozwolenia. Estonia poinformowała, że ambasador Rosji został wezwany do Tallina, aby przedstawić swoje stanowisko i wyjaśnić ten incydent.

 

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe