Niemiecki rząd ogłosił drugi stopień planu awaryjnego dla dostaw gazu

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck poinformował w czwartek, że Niemcy podnoszą poziom alarmowy w ramach swojego planu awaryjnego dotyczącego gazu, aby zabezpieczyć dostawy po niedawnym zmniejszeniu dostaw rurociągów z Rosji.
Niemiecki Minister Gospodarki i Klimatu Robert Habeck ogłasza drugi etap planu awaryjnego dotyczącego gazu Niemiecki rząd ogłosił drugi stopień planu awaryjnego dla dostaw gazu
Niemiecki Minister Gospodarki i Klimatu Robert Habeck ogłasza drugi etap planu awaryjnego dotyczącego gazu / PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemcy podnoszą poziom alarmowy w sprawie gazu po zmniejszeniu dostaw w Rosji” – podaje m.in. agencja AFP w czwartek rano. 

Również niemieckie media, między innymi „Die Welt” informuje, że minister gospodarki Robert Habeck ogłosił fazę alarmową w ramach gazowego planu awaryjnego. Stopień alarmowy podniesiono na poziom drugi.

„Z powodu zmniejszonych dostaw gazu z Rosji sytuacja w Niemczech jest bardzo napięta” – przekazało medium.

 

 

Gazprom przykręca kurek

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował w oficjalnym komunikacie, że dostawy gazu do Niemiec bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1 zostają zmniejszone o 40 proc.

Jako przyczynę wskazano „nieterminowy powrót z remontu zespołów sprężarek gazu Siemens, wyczerpanie okresu remontu GPA oraz ujawnione usterki techniczne silników”. 

W rezultacie przez gazociąg można obecnie przepompować jedynie do 100 mln metrów sześciennych gazu dziennie – około 60 proc. z planowanej wcześniej dziennej ilości 167 mln metrów sześciennych gazu.

Czytaj więcej: Gazprom ogłasza ograniczenie dostaw gazu do Europy. Dostawy Nord Stream 1 spadły o 40%

Niemiecki minister gospodarki bez ogródek przekazał, że w związku z obecną sytuacją Niemcy może czekać bardzo poważny kryzys.

Czytaj więcej: „Nie będę owijał w bawełnę”. Mocne słowa niemieckiego ministra gospodarki po ograniczeniu dostaw przez Nord Stream 1
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe