"Nie wycofamy się z naszych decyzji". Litwa ostro odpowiada na orzeczenie TSUE

Minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė poinformowała, że Litwa nie wycofa się ze swoich decyzji w sprawie migrantów wysłanych na Litwę przez reżim Aleksandra Łukaszenki. 
/ Wikipedia - Albertus teolog -/ CC BY-SA 4.0

TSUE oskarża litewskie władze

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w czwartek wydał opinię oskarżającą władze na Litwie, że uniemożliwiają migrantom ubieganie się o azyl i pozwalają na zatrzymanie migrantów „jedynie za ich nielegalny wjazd na teren kraju”. 

"Litewskie normy prawne, które nie pozwalają nielegalnym migrantom ubiegać się o azyl i pozwalają na zatrzymanie ich tylko za to, że nielegalnie wjechali do kraju, są sprzeczne z europejskimi dyrektywami" - twierdzi w swej opinii TSUE. Takie wstępne orzeczenie zostało wydane w trybie przyspieszonym w czwartek przez skład sędziowski po tym, jak wysłuchał on wniosku litewskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie jednego migranta. Sąd orzekł, że zarówno zatrzymywanie nielegalnych migrantów w czasie wojny, stanu wyjątkowego lub sytuacji ekstremalnej wyłącznie z powodu nielegalnego przebywania w kraju, jak i odmawianie im możliwości ubiegania się o azyl, jest sprzeczne z dyrektywami UE.

Litwa odpowiada

- Podjęliśmy ważne decyzje w celu ochrony swojego bezpieczeństwa narodowego i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i w tej chwili nie widzimy, aby sytuacja zmieniła się znacząco na tyle, abyśmy mogli wycofać się z naszych decyzji. Litwa z pewnością będzie się bronić, jeśli takie zagrożenia będą się utrzymywać - powiedziała na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite. 

- Litwa ma system, który umożliwia ubieganie się o azyl. To nie jest tak, że my nie umożliwiamy. Umożliwiamy w ambasadzie, na niektórych przejściach granicznych. Niestety nie widzimy przykładów chęci skorzystania z tej możliwości, ze zrozumiałych względów i zaangażowania reżimu [Aleksandra Łukaszenki - red.] w ten proces - dodała minister.

Według niej, decyzje podjęte przez Litwę były konieczne nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego kraju, ale także dla ochrony zewnętrznej granicy UE. Poinformowała również, że działania Litwy były koordynowane z instytucjami międzynarodowymi i Komisją Europejską. Przyznała jednak, że obecne regulacje prawne dotyczące nielegalnych migrantów nie odpowiadają już rzeczywistości, dlatego Litwa będzie dążyć do zmian w prawie.

- Do tej pory Europa nie spotkała się z tego rodzaju atakiem. Do tej pory polityka migracyjna była bardzo różna i system prawny był do niej dostosowany. Jednak nie był dostosowany do takich sytuacji jak ta, z którą ma do czynienia Litwa, i dlatego będziemy dążyli do wprowadzenia zmiana" - podsumowała Bilotaite.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe