„Chcemy jeszcze intensywniej współpracować”. Porozumienie pomiędzy KSPS NSZZ „S” a Polską Federacją Producentów Żywności Związek Pracodawców

Ceremonia podpisania „Deklaracji współpracy na rzecz rozwoju dialogu oraz współpracy na rzecz innowacyjności i rozwoju sektora przemysłu spożywczego” odbyła się 12 lipca w warszawskiej siedzibie KK NSZZ „Solidarność”. Z ramienia Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego podpisali ją przewodniczący Zbigniew Sikorski i jego zastępca Andrzej Nowacki. Z kolei Polską Federacją Producentów Żywności Związek Pracodawców reprezentowali Prezes Małgorzata Skonieczna oraz Andrzej Gantner, członek Zarządu Federacji.
 „Chcemy jeszcze intensywniej współpracować”. Porozumienie pomiędzy KSPS NSZZ „S” a  Polską Federacją Producentów Żywności Związek Pracodawców
/ fot. M. Żegliński

Jak napisano w porozumieniu, strony zawarły ją w celu rozwoju dialogu społecznego na poziomie krajowym i międzynarodowym, współpracy na rzecz rozwoju przedsiębiorstw sektora spożywczego oraz zapewnienia ich rozwoju poprzez działania innowacyjne, w tym poprzez przeniesienie dobrych praktyk wynikających z doświadczeń prowadzenia dialogu społecznego na poziomie krajowym i europejskim. Dzięki wspólnym działaniom partnerzy chcą m.in. umacniać pozycję przedsiębiorstw z sektora spożywczego działających w Polsce, zapobiegać konfliktom społecznym oraz sporom zbiorowym poprzez wypracowanie wspólnej platformy dialogu społecznego, wspólnie działać na rzecz zapewnienia właściwych warunków pracy i godziwego wynagrodzenia, relacji osobistych i ambicji zawodowych pracowników, a także poszanowania ich godności , uwzględniając jednocześnie zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzna, a także umacniać więzi między pracownikami i pracodawcami.

Strony porozumienia działają w przekonaniu, że ochrona interesów przedsiębiorstw sektora spożywczego jest wspólnym celem, a oparta o zaufanie współpraca pomiędzy pracodawcami, a pracobiorcami jest najbardziej efektywną ekonomicznie i społecznie metodą jej realizacji” - napisano w deklaracji. Dodano, że współpraca w ramach sektora przetwórstwa żywności powinna być efektywna w wymiarze ekonomicznym i społeczno-zawodowym. „W szczególności Strony będą współdziałać w następujących dziedzinach : kreowania wizerunku sektora jako szansy rozwoju polskiej gospodarki, aktywnego uczestnictwa w pracach legislacyjnych, współpracy z Administracją Rządową oraz Parlamentem RP w celu rozwoju sektora spożywczego, monitoringu oraz wdrażania procedur zapobiegania konfliktom społecznym, organizowania szkoleń , konferencji , paneli problemowych, działań na rzecz zapewnienia właściwych warunków zatrudnienia pracowników, w tym w obszarze bhp i ochrony zdrowia oraz wymiany doświadczeń, przenoszenie „dobrych praktyk” oraz kreowania działań w ramach dialogu społecznego”.

Obecny podczas spotkania Minister z Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrot, powiedział:

- Gratuluję podpisania porozumienia. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami od początku roku pokazują, jak ważna i kluczowa jest branża spożywcza i jak istotne jest zaopatrzenie w produkty spożywcze. Dziękuję w imieniu prezydenta za to, że aktywnie państwo w tym procesie uczestniczycie.

W imieniu przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” podczas spotkania wypowiadał się jego zastępca, Bogdan Kubiak.

- Przykładaliśmy dużą wagę do tego, by w ramach Rady Dialogu Społecznego powstał zespół ds. przemysłu spożywczego. Porozumienie w tej branży jest ważnym etapem rozwoju dialogu społecznego w Polsce – przekonywał.

Prezes PFPŻ Małgorzata Skonieczna z kolei mówiła po podpisaniu porozumienia:

- Branża spożywcza jest istotną gałęzią polskiej gospodarki. Ważna jest współpraca i wzajemne zrozumienie potrzeb pracowników i pracodawców. Zrzeszamy największe firmy produkujące żywność na rynek w Polsce i w innych krajach europejskich. Nie funkcjonowalibyśmy tak dobrze, gdybyśmy nie mieli przyjaciół. Porozumienie to zwieńczenie wieloletniej współpracy. Działamy razem od dawna. Więc to nie początek, ale miłe spotkanie wśród przyjaciół.

Zbigniew Sikorski komentował zaś po spotkaniu:

- Bardzo się cieszę, że to porozumienie dzisiaj zostało podpisane i nasza wieloletnia współpraca z PFPŻ została sformalizowana. Idą trudne czasy dla wszystkich, także dla naszej branży, dlatego musimy zrobić wszystko, żeby ta branża mogła produkować dobre produkty i żeby nie były one za drogie. Będziemy chcieli rozmawiać ze stroną rządową na temat możliwych ulg dla branży spożywczej pod kątem cen energii i gazu. Porozumienie sprawi, że będziemy, mam nadzieję, jeszcze intensywniej współpracować, w szczególności w trójstronnym zespole branżowym ds. branży spożywczej, ale też i w wielu innych ważnych dla branży sprawach – komentował po spotkaniu Zbigniew Sikorski.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

„Chcemy jeszcze intensywniej współpracować”. Porozumienie pomiędzy KSPS NSZZ „S” a Polską Federacją Producentów Żywności Związek Pracodawców

Ceremonia podpisania „Deklaracji współpracy na rzecz rozwoju dialogu oraz współpracy na rzecz innowacyjności i rozwoju sektora przemysłu spożywczego” odbyła się 12 lipca w warszawskiej siedzibie KK NSZZ „Solidarność”. Z ramienia Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego podpisali ją przewodniczący Zbigniew Sikorski i jego zastępca Andrzej Nowacki. Z kolei Polską Federacją Producentów Żywności Związek Pracodawców reprezentowali Prezes Małgorzata Skonieczna oraz Andrzej Gantner, członek Zarządu Federacji.
 „Chcemy jeszcze intensywniej współpracować”. Porozumienie pomiędzy KSPS NSZZ „S” a  Polską Federacją Producentów Żywności Związek Pracodawców
/ fot. M. Żegliński

Jak napisano w porozumieniu, strony zawarły ją w celu rozwoju dialogu społecznego na poziomie krajowym i międzynarodowym, współpracy na rzecz rozwoju przedsiębiorstw sektora spożywczego oraz zapewnienia ich rozwoju poprzez działania innowacyjne, w tym poprzez przeniesienie dobrych praktyk wynikających z doświadczeń prowadzenia dialogu społecznego na poziomie krajowym i europejskim. Dzięki wspólnym działaniom partnerzy chcą m.in. umacniać pozycję przedsiębiorstw z sektora spożywczego działających w Polsce, zapobiegać konfliktom społecznym oraz sporom zbiorowym poprzez wypracowanie wspólnej platformy dialogu społecznego, wspólnie działać na rzecz zapewnienia właściwych warunków pracy i godziwego wynagrodzenia, relacji osobistych i ambicji zawodowych pracowników, a także poszanowania ich godności , uwzględniając jednocześnie zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzna, a także umacniać więzi między pracownikami i pracodawcami.

Strony porozumienia działają w przekonaniu, że ochrona interesów przedsiębiorstw sektora spożywczego jest wspólnym celem, a oparta o zaufanie współpraca pomiędzy pracodawcami, a pracobiorcami jest najbardziej efektywną ekonomicznie i społecznie metodą jej realizacji” - napisano w deklaracji. Dodano, że współpraca w ramach sektora przetwórstwa żywności powinna być efektywna w wymiarze ekonomicznym i społeczno-zawodowym. „W szczególności Strony będą współdziałać w następujących dziedzinach : kreowania wizerunku sektora jako szansy rozwoju polskiej gospodarki, aktywnego uczestnictwa w pracach legislacyjnych, współpracy z Administracją Rządową oraz Parlamentem RP w celu rozwoju sektora spożywczego, monitoringu oraz wdrażania procedur zapobiegania konfliktom społecznym, organizowania szkoleń , konferencji , paneli problemowych, działań na rzecz zapewnienia właściwych warunków zatrudnienia pracowników, w tym w obszarze bhp i ochrony zdrowia oraz wymiany doświadczeń, przenoszenie „dobrych praktyk” oraz kreowania działań w ramach dialogu społecznego”.

Obecny podczas spotkania Minister z Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrot, powiedział:

- Gratuluję podpisania porozumienia. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami od początku roku pokazują, jak ważna i kluczowa jest branża spożywcza i jak istotne jest zaopatrzenie w produkty spożywcze. Dziękuję w imieniu prezydenta za to, że aktywnie państwo w tym procesie uczestniczycie.

W imieniu przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” podczas spotkania wypowiadał się jego zastępca, Bogdan Kubiak.

- Przykładaliśmy dużą wagę do tego, by w ramach Rady Dialogu Społecznego powstał zespół ds. przemysłu spożywczego. Porozumienie w tej branży jest ważnym etapem rozwoju dialogu społecznego w Polsce – przekonywał.

Prezes PFPŻ Małgorzata Skonieczna z kolei mówiła po podpisaniu porozumienia:

- Branża spożywcza jest istotną gałęzią polskiej gospodarki. Ważna jest współpraca i wzajemne zrozumienie potrzeb pracowników i pracodawców. Zrzeszamy największe firmy produkujące żywność na rynek w Polsce i w innych krajach europejskich. Nie funkcjonowalibyśmy tak dobrze, gdybyśmy nie mieli przyjaciół. Porozumienie to zwieńczenie wieloletniej współpracy. Działamy razem od dawna. Więc to nie początek, ale miłe spotkanie wśród przyjaciół.

Zbigniew Sikorski komentował zaś po spotkaniu:

- Bardzo się cieszę, że to porozumienie dzisiaj zostało podpisane i nasza wieloletnia współpraca z PFPŻ została sformalizowana. Idą trudne czasy dla wszystkich, także dla naszej branży, dlatego musimy zrobić wszystko, żeby ta branża mogła produkować dobre produkty i żeby nie były one za drogie. Będziemy chcieli rozmawiać ze stroną rządową na temat możliwych ulg dla branży spożywczej pod kątem cen energii i gazu. Porozumienie sprawi, że będziemy, mam nadzieję, jeszcze intensywniej współpracować, w szczególności w trójstronnym zespole branżowym ds. branży spożywczej, ale też i w wielu innych ważnych dla branży sprawach – komentował po spotkaniu Zbigniew Sikorski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe