Nowe członkinie Dykasterii ds. Biskupów: biskup musi umieć słuchać ludzi

Biskup musi umieć słuchać ludzi – uważa s. Yvonne Reungoat, francuska zakonnica mianowana przez Franciszka do Dykasterii ds. Biskupów. Decyzję papieża określa jako „totalną niespodziankę”. Jest jedną z trzech kobiet, które odtąd będą miały wpływ na nominacje biskupie na całym świecie. Do tej pory członkami urzędu byli wyłącznie duchowni.
Maria Lia Zervino Nowe członkinie Dykasterii ds. Biskupów: biskup musi umieć słuchać ludzi
Maria Lia Zervino / YT print screen/Panoramica

Siostra Yvonne podkreśla, że Kościół potrzebuje obecnie biskupów o szerokim horyzoncie misyjnym. - Biskup bez umiejętności nawiązywania relacji z ludźmi, odseparowany od wiernych, nie dotrze do ludzkich serc i we współczesnym świecie skazany jest na niepowodzenie – wyjaśnia zakonnica.

- Nie umiem powiedzieć w jakim zakresie będziemy miały wpływ na nominacje biskupie, bo nie otrzymałyśmy jeszcze konkretnych wskazówek. Zapewne będziemy poproszone o analizowanie efektów konsultacji, które nuncjusze apostolscy przesyłają do Sekretariatu Stanu przed decyzją o mianowaniu jakiegoś księdza biskupem – wyjaśnia s. Reungoat.

- Biskup powinien być przede wszystkim duszpasterzem, być blisko ludzi, umieć ich słuchać i im towarzyszyć. Do tego powinien być człowiekiem, który umie angażować w Kościół ludzi wszystkich powołań. Czyli, krótko mówiąc, to wszystko. co składa się na drogę synodalną, którą obecnie podąża Kościół. Biskup musi mieć także poczucie przynależności do wspólnoty, ale jednocześnie słuchać świata poza Kościołem. Bo Kościół nie istnieje dla siebie, ale dla świata, dla wszystkich ludzi dobrej woli. Musi mieć więc ducha misyjnego, być bardzo otwarty - uważa.

Wśród kobiet mianowanych do watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów znalazła się także pochodząca z Argentyny Maria Lia Zervino, świecka przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych. - Wspaniale, że w procesie wyłaniania nowych biskupów jest odtąd także miejsce na kobiece spojrzenie – mówi Zervino.

- To historyczny moment dla Kościoła. Uważam, że ta decyzja papieża przyniesie wiele dobrego. Ojciec Święty zauważa, że w Kościele są również kobiety, a więc powinny mieć one wpływ na jego kształt. Franciszek powiedział kiedyś, że Kościół bez kobiet, jest jak wspólnota Apostołów bez Maryi. Z innymi członkami dykasterii będziemy sprawdzać, kim są kandydaci na biskupów i doradzać przy nominacjach. Myślę, że spojrzenie kobiet wiele zmieni w tym procesie – zaznacza Zervino. 

Wskazuje, że jej atutem jest przynależność do Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych, dzięki której jest „w kontakcie z kobietami z całego świata i lepiej rozumiem ich oczekiwania, również w sprawie przyszłych biskupów oraz tego, jakiego Kościoła chcą i co jest potrzebne, by był on naprawdę synodalny”.

- Jestem wdzięczna papieżowi za tę decyzję. Uważam, że nie sposób zrozumieć Kościoła bez kobiet, zwłaszcza takich, które są aktywne, mają swój styl - stwierdza Zervino.

 

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe