„Fake news”. Ostre dementi Węgier ws. rzekomego zezwolenia na tranzyt broni na Ukrainę

We wtorek wieczorem agencja prasowa Interfax-Ukraina poinformowała, powołując się na słowa wiceministra spraw zagranicznych Węgier Levente Magyara, że Węgry zgadzają się na tranzyt pomocy wojskowej dla Ukrainy przez swoje terytorium. W środę rzecznik MSZ Węgier ostro zareagował na te doniesienia, określając je „fake newsem”.
 „Fake news”. Ostre dementi Węgier ws. rzekomego zezwolenia na tranzyt broni na Ukrainę
/ pxfuel.com

Węgry zgadzają się, by przez ich terytorium transportowana była pomoc, jaką inne kraje świadczą Ukrainie, w tym pomoc wojskowa – miał powiedzieć wiceminister spraw zagranicznych Węgier Levente Magyar we wtorek we Lwowie na spotkaniu z merem tego miasta Andrijem Sadowym. Polityk cytowany był przez agencję prasową Interfax-Ukraina. Za nią informację powtórzyły liczne światowe media, m.in Polska Agencja Prasowa, której depeszę w tej sprawie opublikowaliśmy na portalu Tysol.pl.

Czytaj więcej: Węgry zgadzają się na tranzyt pomocy wojskowej dla Ukrainy przez swoje terytorium

Dementi Węgier

Tymczasem w środę rano Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier ostro zaprzeczyło powyższym doniesieniom.

„Ukraińska prasa rozpowszechnia fałszywe wiadomości” - podają węgierskie media. 

Węgry nie zmieniły swojego stanowiska w sprawie dostaw broni. Stanowisko Węgier było od początku jasne: nie wyślemy na Ukrainę żołnierzy ani broni i nie pozwalamy, by dostawy broni przekraczały granicę węgiersko-ukraińską” - poinformował Máté Paczolay, rzecznik prasowy MSZ Węgier. 

„To stanowisko pozostaje bez zmian, więc każdy portal informacyjny, który wyraża coś przeciwnego, stwierdza nieprawdę. Dostawy broni stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa terytorium Zakarpacia i zagrażają bezpieczeństwu narodu węgierskiego” - podsumował Paczolay.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe