Były szef MSW Niemiec: Ukraina nie powinna być w UE i NATO

Były szef MSW, Otto Schily w krytycznym tonie ocenił politykę Niemiec wobec Ukrainy i Rosji. Podkreślił, że jest ona "zbyt wojownicza".
Były szef MSW Niemiec o Ukrainie Były szef MSW Niemiec: Ukraina nie powinna być w UE i NATO
Były szef MSW Niemiec o Ukrainie / CC BY-SA 3.0 DE, Otto Schily SPD Bundesparteitag by Olaf Kosinsky


Zdaniem polityka, który rozmawiał z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), Ukraina powinna być niezależnym państwem, jednak neutralnym, podobnie jak Szwajcaria. Z tego względu jest przeciwny jej wstąpieniu do UE i NATO.

Dzisiaj 90-letni już Schily wykonywał obowiązki ministra spraw wewnętrznych w okresie 1998-2005. Było to za czasów kadencji kanclerza Schroedera.

– W Niemczech szerzy się gloryfikowanie wojny, co jest ryzykowne – stwierdził niemiecki polityk.

– Za mało zastanawiamy się nad tym, jak możemy wyjść z konfliktu. Ale dobrze, że Olaf Scholz (SPD) o tym myśli – wypowiedział się o podejściu obecnego kanclerza.

Otto Schily uważa, że należy poszukać "konstruktywnych pomysłów", a przede wszystkim zadać sobie najważniejsze z pytań, „jakie są perspektywy poza dostarczaniem broni i przekazywaniem pieniędzy Ukrainie”.

Trzeba znaleźć sposób na współistnienie z Rosjanami

– Ukraina chce pozostać niezależna i to trzeba przyznać. Ale jednocześnie musi być jasne, że trzeba żyć z sąsiadami, w tym z Rosją. Obie strony mają interesy, które należy brać pod uwagę – mówił Schily.

Ponadto podkreślił "etniczną, językową i kulturową różnorodność" Ukrainy i zaproponował „neutralność militarną Ukrainy na wzór Szwajcarii”.

Polityk zanegował pomysł przystąpienia Ukrainy do NATO, jak również UE. Ma przy tym nadzieję, że „rozmowy między Ukrainą a Rosją nie zostały zerwane”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe