REKLAMA

Zioła skuteczniejsze w leczeniu schorzeń

Polska znajduje się w czołówce państw, które biją rekordy w zażywaniu leków. W aptekach rocznie zostawiamy około 18 mld zł, a od tradycyjnych baniek wolimy przeciwbólową bombę lekową. Czy warto zapychać się chemią niż leczyć starymi, naturalnymi sposobami?
 Zioła skuteczniejsze w leczeniu schorzeń
/ fot. pixabay.com
W gronie ulubionych produktów znajdują się przede wszystkim leki przeciwbólowe i na przeziębienie, które wykupujemy w ilościach hurtowych. W 2012 roku Polacy kupili prawie 2 mln tabletek i saszetek takich preparatów. Jednak z badań GFK Polonia na zlecenie marki Nurofen wynika, że nie wszyscy wiedzą, jakie skutki może przynieść ich zażywanie. Swoje trzy grosze dokłada również reklama, która wręcz zmusza odbiorcę do nabycia kolejnego farmaceutyka. Audytorium wierzy, iż dzięki tym lekom będą nie tylko zdrowsi, ale i szczęśliwsi. W efekcie Polska uplasowała się tuż za podium na czwartym miejscu za Francją, Grecją i Włochami.

Należy jednak mimo wszystko przyznać, że leki są czystą chemią, która również w pewien sposób szkodzi zdrowiu. Fitoterapia to leczenie z zastosowaniem ziół. Jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny konwencjonalnej. Wykorzystujemy w niej całe rośliny (zioła), fragmenty (korzenie, liście) lub izolowane substancje czynne (flawonoidy, alkaoidy, kardenolidy). Kuracje roślinne okazują się skuteczniejsze w schorzeniach przewlekłych skuteczniejsze od kupowanych farmaceutyków. O wyjątkowości i szerokich możliwościach ich zastosowania decyduje przede wszystkim siła naturalnych składników. Przez tysiące lat ludzie stosowali rośliny, by leczyć, ratować i wydłużać życie.

Zioła dzielimy na przeciwzapalne i dezynfekujące skórę oraz błonę śluzową (cebula, czosnek, dziurawiec zwyczajny, babka lancentowata, lawenda lekarska, mięta pieprzowa, pokrzywa zwyczajna, rumianek pospolity), zioła wykrztuśne i przeciwkaszlowe (koper włoski, sosna zwyczajna, pierwiosnka lekarska, miodunka plamista), zioła napotne i przeciwgorączkowe (becz czarny, lipa, malina, wierzba biała, słonecznik zwyczajny), zioła obniżające ciśnienie krwi (jemioła, cebula, czosnek, fiołek trójbarwny), zioła przeciwmiażdżycowe (perz właściwy, cebula, czosnek, głóg jednoszyjkowy), zioła działające osłaniająco na przewód pokarmowy (len zwyczajny, lipa, ślaz dziki, podbiał pospolity), zioła przeciwbiegunkowe i przeciw zaparciom (borówka czernica, dąb, marchew zwyczajna, orzech włoski), zioła przeczyszczające i rozwalniające (kruszyna pospolita, szakłak pospolity, śliwa tarnina, rącznik pospolity), zioła moczopędne (bez czarny, chaber bławatek, lubczyk ogrodowy, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, pietruszka zwyczajna, rozmaryn lekarski, róża dzika, skrzyp polny).

Wszystkie zioła należy stosować z rozwagą i rozsądkiem, gdyż mimo naturalnego pochodzenia zastosowane niewłaściwie mogą wywołać niepożądane skutki. Mimo wszystko są znacznie lepsze niż sztuczne farmaceutyki z apteki.#REKLAMA_POZIOMA#
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura