Ekspert o planach Putina. Wskazano, jakie są jego trzy główne cele

Tatiana Stanowaja, prawnik Carnegie Endowment for International Peace oceniła, że Putin może stać się wkrótce bardziej niebezpieczny. Szczególnie wtedy, gdy jego plany nie dojdą do skutku.
Władimir Putin  Ekspert o planach Putina. Wskazano, jakie są jego trzy główne cele
Władimir Putin / Flickr.com/Public domain

- Realizacja ambicji terytorialnych Rosji na Ukrainie to najmniejszy cel Władimira Putina - wskazuje ekspert.
 

Stanowaja dodała, że rosyjski polityk wierzy w to, że wygrywa wojnę z Ukrainą i że uda mu się zrealizować postawione cele. Ekspert zaznaczyła, że od 20 lat bacznie obserwuje Putina i wszystkie decyzje, jakie podejmuje.

- Jasne jest to, że pod koniec maja Kreml doszedł do wniosku, że w dłuższej perspektywie wygrywa ten konflikt. A Putin, w przeciwieństwie do wczesnych chaotycznych miesięcy, ma teraz jasny plan - napisała dla "The New York Times"

Jakie plany ma Władimir Putin?

Stanowaja porównała plan Putina do matrioszki. Jest to rosyjska zabawka składająca się z laleczek włożonych jedna w drugą.

- Każdy aspekt pasuje do innego, tworząc wielki plan, który wykracza daleko poza Ukrainę, ale skupia się na niej - czytamy.

Stanowaja uważa, że pierwszy z elementów planu Putina związany jest z ambicjami terytorialnymi Rosji na Ukrainie.

- Najmniejszy, najbardziej pragmatyczny i osiągalny cel - podkreśliła.

- Obecnym, bardziej realistycznym celem wydaje się kontrola nad obwodami donieckim i ługańskim - którą Kreml widzi jako osiągalną w krótkim czasie. W przypadku tego celu, o minimalnym znaczeniu geopolitycznym dla Kremla, Putin wydaje się wierzyć, że czas jest po jego stronie - zaznaczyła ekspert.

Według niej kolejnym celem Putina jest doprowadzenie do kapitulacji Kijowa.

- Nie chodzi tu o okupowane terytoria, ale o przyszłość pozostałego terytorium Ukrainy - coś, co ma o wiele większe znaczenie geopolityczne. Nie będzie potrzeby, aby Rosja zajęła Kijów militarnie, upadnie sam - kontynuowała Stanowaja.

Wyjaśniła, że trzecim celem rosyjskiego przywódcy jest stworzenie nowego światowego porządku.

- W myśleniu Putina zły Zachód jest u schyłku i skazany na zagładę, podczas gdy dobry Zachód powoli podważa status quo za pomocą rzeszy narodowo zorientowanych przywódców, takich jak Viktor Orban na Węgrzech, Marine Le Pen we Francji, a nawet Donald Trump w Stanach Zjednoczonych, gotowych zerwać ze starym porządkiem i stworzyć nowy - dodała.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe