Wielka Brytania wkrótce pozna nowego premiera. Kto zastąpi Borisa Johnsona?

W wyniku skandalu z udziałem przedstawicieli Partii Konserwatywnej doszło do dymisji premiera Borisa Johnsona. Kto go teraz zastąpi?
Boris Johnson Wielka Brytania wkrótce pozna nowego premiera. Kto zastąpi Borisa Johnsona?
Boris Johnson / Photo By Stephen Lock/ i-Images, CC BY-ND 2.0


Partia Konserwatywna przedstawiła dwóch głównych kandydatów na to stanowisko. Do walki o fotel premiera staną teraz Rishi Sunak, a także Liz Truss.

Jeżeli chodzi o pierwszego z polityków, to zdobył on 137 głosów, natomiast Liz Truss 113 głosów poparcia.

Z rywalizacji odpadła po drodze Penny Mordaunt, której przypadło 105 głosów. Zwycięzcę poznamy dopiero we wrześniu za sprawą głosowania wśród 160 tysięcy zwyczajnych członków ugrupowania.

To właśnie Rishi Sunak, który pełnił funkcję kanclerza brytyjskiego rządu, jest zdecydowanym faworytem w tej walce. To on jako jeden z pierwszych postanowił opuścić gabinet Johnsona. Po nim zaczęli rezygnować kolejni ministrowie.

Dlaczego Boris Johnson musiał odejść?

Stało się tak w wyniku wyjścia na jaw afer o podłożu seksualnym, jakie miały mieć miejsce w ugrupowaniu. Rzecznicy prasowi premiera zaprzeczali tym oskarżeniom, trudno jednak było o całkowite oczyszczenie z podejrzeń.

Boris Johnson odszedł z urzędu w mało spektakularny sposób.

– Hasta la vista, baby! Thank you – mówił na koniec swojego wystąpienia. Cytat z filmu "Terminator 2" nie spodobał się jednak odbiorcom.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe