Rosjanie planują likwidację oddziału Agencji Żydowskiej

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji złożyło w sądzie wniosek o likwidację rosyjskiego oddziału Agencji Żydowskiej - poinformowały w czwartek media. To karanie rosyjskich Żydów za stanowisko Izraela wobec wojny na Ukrainie - skomentował izraelski minister ds. diaspory Nachman Szaj.
 Rosjanie planują likwidację oddziału Agencji Żydowskiej
/ pxfuel.com

Na stronie jednego z moskiewskich sądów okręgowych czytamy, że ministerstwo złożyło wniosek 15 lipca, a pierwsza rozprawa odbędzie się 28 lipca; nie podano uzasadnienia wniosku - informuje agencja Reutera.

Na początku lipca resort sprawiedliwości Rosji przesłał Agencji Żydowskiej pismo z żądaniem zaprzestania działalności - przypomina izraelski dziennik "Haarec". Argumentowano, że organizacja łamie rosyjskie prawo dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych.

Początkowo największa żydowska organizacja pozarządowa na świecie dążyła do samodzielnego rozwiązania sporu z rosyjskimi władzami, później w jej imieniu interweniowała izraelska dyplomacja - informuje gazeta.

Rząd Izraela obawiał się, że działania Kremla wymierzone w Agencję mogą być reakcją na stanowisko władz państwa żydowskiego wobec wojny na Ukrainie - zaznacza "Haarec". Dodaje, że przedstawiciele rosyjskiego MSZ przekazali izraelskiemu ambasadorowi w Moskwie, że sprawy nie są ze sobą związane.

Izrael nie przesyła pomocy zbrojeniowej Ukrainie, ale potępił rosyjską inwazję na to państwo. W kwietniu obecny premier Jair Lapid, sprawujący wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych, oskarżył Rosję o popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie.

"Rosyjscy Żydzi nie będą zakładnikami z powodu wojny na Ukrainie. Próba ukarania Agencji Żydowskiej za stanowisko Izraela dotyczące wojny jest obraźliwa i godna ubolewania" - skomentował w środę działania rosyjskich władz minister Szaj.

"Nie ma uzasadnionego powodu do zawieszania działalności Agencji w Rosji, dlatego prowadzone są starania dyplomatyczne, by odpowiednio wyjaśnić i rozwiązać tę sytuację" - zaznaczyła z kolei izraelska minister ds. imigrantów i asymilacji Pnina Tamanu-Szata.

Jednym z głównych zadań Agencji Żydowskiej jest ułatwianie Żydom z diaspory powrotu do Izraela. Od początku inwazji na Ukrainę rośnie liczba Żydów emigrujących z Rosji; falę migracji napędzają nałożone na Moskwę sankcje i intensyfikacja represji politycznych - pisze "Haarec". W pierwszej połowie 2022 roku do Izraela przybyło ponad 16,5 tys. Żydów z Rosji, ponad dwa razy więcej niż w ciągu całego 2021 roku - wynika z rządowych statystyk. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe