Nie żyje Emilie Benes Brzeziński

Zmarła Emilie Benes Brzezinski, wdowa po Zbigniewie Brzezińskim i matka obecnego ambasadora USA w Polsce - poinformowała w piątek jej córka, dziennikarka Mika Brzezinski.
 Nie żyje Emilie Benes Brzeziński
/ Pixabay.com

"To jest trudne do napisania, a nawet zrozumienia. Razem z moimi braćmi, Ianem i Markiem, chcieliśmy podać informację o śmierci naszej pięknej matki Emilie Benes Brzezinski" - napisała prezenterka telewizji MSNBC na swoim koncie na Instagramie.

Benes Brzezinski była artystką i rzeźbiarką pochodzenia czeskiego i krewną przedwojennego premiera i prezydenta Czechosłowacji Edvarda Benesza, a urodziła się w Szwajcarii. Jak napisała jej córka, do USA przybyła podczas II wojny światowej, mimo że w statek, który ją przewiózł, trafiła niemiecka torpeda. Zbigniewa Brzezińskiego, późniejszego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Cartera, poznała na studiach.

Mika podkreśliła, że była niezależną kobietą.

"Złamała protokół w Chinach, kiedy wstała by zaproponować toast podczas państwowej kolacji; pouczała Jana Pawła II na temat antykoncepcji i potrzeby kobiet w kapłaństwie podczas kolacji z nim; zawsze mówiła mojemu ojcu, że mógł swobodnie dążyć do pokoju na Bliskim Wschodzie tak długo, jak ona mogła swobodnie uprawiać swoją sztukę" - wspominała córka rzeźbiarki. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe