To nie żart. Jutro HGW przyznane zostanie Honorowe Obywatelstwo Warszawy

W niedzielę, 31 lipca odbędzie się uroczyste posiedzenie rady Warszawy. Przyznane zostaną Honorowe Obywatelstwa Warszawy. Otrzymają je była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Kijowa Witalij Kliczko. Pierwsza kandydatura budzi wiele kontrowersji wśród radnych i aktywistów.
 To nie żart. Jutro HGW przyznane zostanie Honorowe Obywatelstwo Warszawy
/ Adrian Grycuk / Wikimedia Commons

Rada Warszawy zdecydowała podczas wrześniowej sesji, że merowi Kijowa Witalijowi Kliczce i byłej prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltzzostaną nadane Honorowe Obywatelstwa Warszawy. Na wniosek KO - który według PiS był skandaliczny - radni nie debatowali nad propozycjami.

Mera Kijowa do tytułu Honorowego Obywatela zaproponował klub PiS, a byłą prezydent Warszawy - klub KO. W porządku obrad sesji Rady Warszawy był jeden projekt uchwały w tej sprawie z obojgiem kandydatów.

"Uważam, ze jest to bardzo zła decyzja, niezrozumiała. To zacieranie wszelkich znaczeń moralnych. Z jednej strony, rok temu dawaliśmy honorowe obywatelstwo dla śp. Jolanty Brzeskiej, a teraz dajemy honorowe obywatelstwo pani prezydent, która jest odpowiedzialna za aferę reprywatyzacyjną, która wyrządziła krzywdę wielu osobom" - powiedział PAP, radny PiS Dariusz Figura. "To jest nie do przyjęcia, że swoich nie karzemy, tylko nagradzamy bez względu na to co zrobili. Nie można udawać, ze tej afery po prostu nie było, że pani prezydent miała tylko same sukcesy. To nie jest tak, że każdy prezydent Warszawy musi mieć z automatu honorowe obywatelstwo miasta. Zwłaszcza kiedy teraz toczą się sprawy przed sądami" - zaznaczył.

"My staraliśmy się, żeby nasza kandydatura łączyła, natomiast kandydatura Koalicji Obywatelskiej w sposób ewidentny dzieli Radę Warszawy i warszawiaków" - podkreślił.

Wybór byłej prezydent nie podoba się też radnym Lewicy.

"My od początku protestowaliśmy przeciwko takiej decyzji i trybie w jakim zostało to przeprowadzone. Ten tryb był po prostu skandaliczny" - zaznaczył radny Lewicy, Marek Szolc. "Z jednej strony Hanna Gronkiewicz-Waltz ma bardzo kontrowersyjny dorobek - bierność w zakresie dzikiej reprywatyzacji czy decyzja o prywatyzacji SPECu. Wiele takich decyzji kładzie się cieniem na tej kandydaturze i każe pytać czy w ogóle jest to kandydatura uzasadniona. Z drugiej strony, na sesji gdzie Platforma Obywatelska mająca większość w Radzie Warszawy, przegłosowała tę kandydaturę, nie dopuszczono ani radnych, ani mieszkańców do debaty nad tą kandydaturą" - zaznaczył radny. "Łącząc w jednej uchwale kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz i merem Kijowa Witalijem Kliczko de facto uniemożliwiono wszystkim radnym głosowanie zgodnie z sumieniem. Po prostu zastosowano w tym wypadku moralny szantaż. Całą ta sprawa zostawiła u mnie gigantyczny niesmak. Wybrano najbardziej przemocowe z możliwych rozwiązań jakie można było tutaj zastosować. Nie będzie to dla nikogo niestety miła uroczystość" - dodał.

Decyzja o przyznaniu Honorowe Obywatelstwa Warszawy nie spotkała się tez z przychylnością wśród miejskich aktywistów.

"To jest po prostu dewaluacja tego tytułu naszym zdaniem. To jest po prostu sprzedawanie przez partię ważnego tytułu swojej koleżance, która oprócz tego, ze trzy kadencje była prezydentem Warszawy, to wsławiła się aferą reprywatyzacyjną" - powiedział aktywista Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Skomentował także sposób głosowania.

"To jest taki sprytny sposób, żeby trudniej było zablokować tę kandydaturę. Wydaje mi się, że bardziej uczciwe byłoby przegłosowanie tych kandydatur oddzielnie" - podkreślił.

Kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz bronią radni PO.

"Hanna Gronkiewicz-Waltz była przez trzy kadencje prezydentem, który zmienił nasze miasto. Jeżeli sobie przypomnimy jak Warszawa wyglądała w 2006 roku i popatrzymy na nią dzisiaj, to jest kompletnie inne miasto. Inwestycje, mosty, dokończenie pierwszej linii metra, rozpoczęcie drugiej linia metra, cała masa placówek edukacyjnych, bulwary" - powiedział przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski. "To wszystko powoduje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w pełni zasługuje na to wyróżnienie" - dodał.

Odnosząc się do zarzutów związanych z wspólnym głosowaniem nad obydwoma kandydaturami powiedział, że Rada Warszawy zawsze głosowała razem te kandydatury, które zostały zgłoszone i te które miały szansę na przejście. "Nigdy nie głosowaliśmy takich kandydatur osobno" - zaznaczył.

Uroczysta sesja Rady Warszawy odbędzie się 31 lipca br., w Sali im. Stefana Starzyńskiego w Pałacu Kultury i Nauki. Rozpoczęcie planowane jest na godz. 11. Podczas sesji nadana zostaną Honorowe Obywatelstwa, a także wręczone Nagrody m.st. Warszawy. Cztery nagrody zostaną wręczone także laureatom z roku 2021.

 

 


 

POLECANE
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

REKLAMA

To nie żart. Jutro HGW przyznane zostanie Honorowe Obywatelstwo Warszawy

W niedzielę, 31 lipca odbędzie się uroczyste posiedzenie rady Warszawy. Przyznane zostaną Honorowe Obywatelstwa Warszawy. Otrzymają je była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Kijowa Witalij Kliczko. Pierwsza kandydatura budzi wiele kontrowersji wśród radnych i aktywistów.
 To nie żart. Jutro HGW przyznane zostanie Honorowe Obywatelstwo Warszawy
/ Adrian Grycuk / Wikimedia Commons

Rada Warszawy zdecydowała podczas wrześniowej sesji, że merowi Kijowa Witalijowi Kliczce i byłej prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltzzostaną nadane Honorowe Obywatelstwa Warszawy. Na wniosek KO - który według PiS był skandaliczny - radni nie debatowali nad propozycjami.

Mera Kijowa do tytułu Honorowego Obywatela zaproponował klub PiS, a byłą prezydent Warszawy - klub KO. W porządku obrad sesji Rady Warszawy był jeden projekt uchwały w tej sprawie z obojgiem kandydatów.

"Uważam, ze jest to bardzo zła decyzja, niezrozumiała. To zacieranie wszelkich znaczeń moralnych. Z jednej strony, rok temu dawaliśmy honorowe obywatelstwo dla śp. Jolanty Brzeskiej, a teraz dajemy honorowe obywatelstwo pani prezydent, która jest odpowiedzialna za aferę reprywatyzacyjną, która wyrządziła krzywdę wielu osobom" - powiedział PAP, radny PiS Dariusz Figura. "To jest nie do przyjęcia, że swoich nie karzemy, tylko nagradzamy bez względu na to co zrobili. Nie można udawać, ze tej afery po prostu nie było, że pani prezydent miała tylko same sukcesy. To nie jest tak, że każdy prezydent Warszawy musi mieć z automatu honorowe obywatelstwo miasta. Zwłaszcza kiedy teraz toczą się sprawy przed sądami" - zaznaczył.

"My staraliśmy się, żeby nasza kandydatura łączyła, natomiast kandydatura Koalicji Obywatelskiej w sposób ewidentny dzieli Radę Warszawy i warszawiaków" - podkreślił.

Wybór byłej prezydent nie podoba się też radnym Lewicy.

"My od początku protestowaliśmy przeciwko takiej decyzji i trybie w jakim zostało to przeprowadzone. Ten tryb był po prostu skandaliczny" - zaznaczył radny Lewicy, Marek Szolc. "Z jednej strony Hanna Gronkiewicz-Waltz ma bardzo kontrowersyjny dorobek - bierność w zakresie dzikiej reprywatyzacji czy decyzja o prywatyzacji SPECu. Wiele takich decyzji kładzie się cieniem na tej kandydaturze i każe pytać czy w ogóle jest to kandydatura uzasadniona. Z drugiej strony, na sesji gdzie Platforma Obywatelska mająca większość w Radzie Warszawy, przegłosowała tę kandydaturę, nie dopuszczono ani radnych, ani mieszkańców do debaty nad tą kandydaturą" - zaznaczył radny. "Łącząc w jednej uchwale kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz i merem Kijowa Witalijem Kliczko de facto uniemożliwiono wszystkim radnym głosowanie zgodnie z sumieniem. Po prostu zastosowano w tym wypadku moralny szantaż. Całą ta sprawa zostawiła u mnie gigantyczny niesmak. Wybrano najbardziej przemocowe z możliwych rozwiązań jakie można było tutaj zastosować. Nie będzie to dla nikogo niestety miła uroczystość" - dodał.

Decyzja o przyznaniu Honorowe Obywatelstwa Warszawy nie spotkała się tez z przychylnością wśród miejskich aktywistów.

"To jest po prostu dewaluacja tego tytułu naszym zdaniem. To jest po prostu sprzedawanie przez partię ważnego tytułu swojej koleżance, która oprócz tego, ze trzy kadencje była prezydentem Warszawy, to wsławiła się aferą reprywatyzacyjną" - powiedział aktywista Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Skomentował także sposób głosowania.

"To jest taki sprytny sposób, żeby trudniej było zablokować tę kandydaturę. Wydaje mi się, że bardziej uczciwe byłoby przegłosowanie tych kandydatur oddzielnie" - podkreślił.

Kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz bronią radni PO.

"Hanna Gronkiewicz-Waltz była przez trzy kadencje prezydentem, który zmienił nasze miasto. Jeżeli sobie przypomnimy jak Warszawa wyglądała w 2006 roku i popatrzymy na nią dzisiaj, to jest kompletnie inne miasto. Inwestycje, mosty, dokończenie pierwszej linii metra, rozpoczęcie drugiej linia metra, cała masa placówek edukacyjnych, bulwary" - powiedział przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski. "To wszystko powoduje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w pełni zasługuje na to wyróżnienie" - dodał.

Odnosząc się do zarzutów związanych z wspólnym głosowaniem nad obydwoma kandydaturami powiedział, że Rada Warszawy zawsze głosowała razem te kandydatury, które zostały zgłoszone i te które miały szansę na przejście. "Nigdy nie głosowaliśmy takich kandydatur osobno" - zaznaczył.

Uroczysta sesja Rady Warszawy odbędzie się 31 lipca br., w Sali im. Stefana Starzyńskiego w Pałacu Kultury i Nauki. Rozpoczęcie planowane jest na godz. 11. Podczas sesji nadana zostaną Honorowe Obywatelstwa, a także wręczone Nagrody m.st. Warszawy. Cztery nagrody zostaną wręczone także laureatom z roku 2021.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe