„To jest dziedzictwo, które ona pozostawia”. Merkel otrzymała nagrodę od… UNESCO

Angela Merkel z nagrodą od UNESCO
– Wszyscy członkowie jury byli poruszeni jej odważną decyzją w 2015 roku o przyjęciu ponad 1,2 mln uchodźców, zwłaszcza z Syrii, Iraku, Afganistanu i Erytrei. To jest dziedzictwo, które ona pozostawia – powiedział Denis Mukwege, przewodniczący jury, ginekolog, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
– Cierpienie jest uniwersalne, dlatego rozwiązania dostarczane cierpieniu muszą być również uniwersalne. Budowanie pokoju polega na otwieraniu drzwi dla tych, którzy cierpią. Decyzja jury przypomniała nam, że sposób, w jaki traktujemy migrantów i uchodźców, jest kwestią rozsądzającą – stwierdził dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay.
Jury przyznało również wyróżnienie Julienne Lusenge za jej zaangażowanie na rzecz kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej. Znana ze swojej pracy w Północnym Kivu w Demokratycznej Republice Konga potępiła używanie gwałtu jako „broni wojennej” i jest obrończynią praw kobiet.
Pokojowa Nagroda UNESCO im. Félixa Houphouëta-Boigny'ego
Utworzona w 1989 r. ta doroczna nagroda honoruje osobę, instytucję, organ prywatny lub publiczny, który znacząco przyczynił się do promowania, badania, ochrony lub utrzymania pokoju, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i Konstytucją UNESCO. Otrzymały ją światowej sławy osobistości, w tym Nelson Mandela, Frederik W. de Klerk oraz Jimmy Carter, który otrzymał nagrodę za swoją pracę w dziedzinie edukacji.
🔴 BREAKING NEWS
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳😷 (@UNESCO) August 23, 2022
The Jury of the Félix Houphouët-Boigny - @unesco Peace Prize 🕊️ has awarded the 2022 Prize to Ms Angela Merkel, former Federal Chancellor of Germany, in recognition of her efforts to welcome refugees.
📰Read more: https://t.co/VYO41EyzkZ pic.twitter.com/WBLwUpKEun