„To jest dziedzictwo, które ona pozostawia”. Merkel otrzymała nagrodę od… UNESCO

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzymała nagrodę UNESCO im. Félixa Houphouëta-Boigny'ego za rok 2022 w uznaniu jej wysiłków na rzecz przyjęcia uchodźców z krajów arabskich w 2015 roku.
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel „To jest dziedzictwo, które ona pozostawia”. Merkel otrzymała nagrodę od… UNESCO
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Angela Merkel z nagrodą od UNESCO

– Wszyscy członkowie jury byli poruszeni jej odważną decyzją w 2015 roku o przyjęciu ponad 1,2 mln uchodźców, zwłaszcza z Syrii, Iraku, Afganistanu i Erytrei. To jest dziedzictwo, które ona pozostawia – powiedział Denis Mukwege, przewodniczący jury, ginekolog, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. 

– Cierpienie jest uniwersalne, dlatego rozwiązania dostarczane cierpieniu muszą być również uniwersalne. Budowanie pokoju polega na otwieraniu drzwi dla tych, którzy cierpią. Decyzja jury przypomniała nam, że sposób, w jaki traktujemy migrantów i uchodźców, jest kwestią rozsądzającą – stwierdził dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay.

Jury przyznało również wyróżnienie Julienne Lusenge za jej zaangażowanie na rzecz kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej. Znana ze swojej pracy w Północnym Kivu w Demokratycznej Republice Konga potępiła używanie gwałtu jako „broni wojennej” i jest obrończynią praw kobiet.

Pokojowa Nagroda UNESCO im. Félixa Houphouëta-Boigny'ego

Utworzona w 1989 r. ta doroczna nagroda honoruje osobę, instytucję, organ prywatny lub publiczny, który znacząco przyczynił się do promowania, badania, ochrony lub utrzymania pokoju, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i Konstytucją UNESCO. Otrzymały ją światowej sławy osobistości, w tym Nelson Mandela, Frederik W. de Klerk oraz Jimmy Carter, który otrzymał nagrodę za swoją pracę w dziedzinie edukacji.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe