[NA ŻYWO] 42. rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Śledź obchody główne Sierpnia '80 w Gdańsku

W dniu 31 sierpnia w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbywają się obchody 42. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 34. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. Zapraszamy do śledzenia uroczystości głównych z udziałem przewodniczącego “S” Piotra Dudy i najwyższych władz w państwie, które odbywają się w Gdańsku.
 [NA ŻYWO] 42. rocznica powstania NSZZ
/ Fot. Robert Wąsik

Święto państwowe obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę Porozumień Sierpniowych – Dzień Solidarności i Wolności – upamiętnia historyczną rolę NSZZ “Solidarność” w obaleniu systemu komunistycznego w Polsce. 

Fala strajków, która zalała kraj latem 1980 r. zmusiła komunistyczne władze do podpisania Porozumień Sierpniowych: 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Dąbrowie Górniczej.

Uroczystości główne odbywające się 31 sierpnia w Gdańsku organizowane są przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

RELACJA Z UROCZYSTOŚCI GŁÓWNYCH:

17.00 | Uroczysta Msza Św. w Bazylice pw. św. Brygidy.

16.00 | Na placu Solidarności w Gdańsku delegacja "Solidarności" na czele z Piotrem Dudą złożyła kwiaty koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Kwiaty złożyli także przedstawiciele rządu, posłowie, związkowcy z regionów i branż.

15:35 | Zakończyła się cześć pierwsza uroczystości.

15:35 | Trwa uroczystość przyznawania stypendiów NSZZ "Solidarność". Otrzymało je 19. uczniów. Dwa z nich otrzymali uczniowie z Ukrainy. W tym roku przyznano 24 stypendia, a łącznie w XX edycjach było to aż 736 stypendiów.

15:00 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. – Solidarność jest jedna od samego początku. I my związkowcy z "S" nikogo nie wyrzucaliśmy. Każdy wybrał swoją drogę w życiu. Jedni poszli do polityki, inni do biznesu. a ci którzy są od 1980 roku godnie reprezentują tę organizacje. (...) Nikt nikogo nie gumkuje. Solidarność idzie drogą prawdy. W moim gabinecie wisi portret pierwszego przewodniczącego. Taka jest historia - nasza, Polski i naszego związku – podkreślił Piotr Duda. Szef "S" mówił także o wojnie na Ukrainie, pomocy uchodźcom jakiej udzieliła Ukraińcom Solidarność i swojej wizycie na Ukrainie. Przypomniał, że "S" chce wyrzucić rosyjską organizację związkową FNPR z MKZZ.

14:55 | Przemawia Prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Komuniści nie zawahali się mordować także w 2. rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych w 1982 roku. W ponad 60 miastach ludzie wyszli na ulice. Porozumienia sierpniowe zostaly zerwane bronią palna, amunicją i krwią trzech młodych mężczyzn w Lubinie. Dlatego czuje się zobowiązany przekazać, że IPN Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wraca do zbrodni lubińskiej i zaczyna się prokuratorskie śledztwo – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia premier Mateusz Morawiecki: – Przed 42. laty powstał ruch - jeden z największych, jeśli nie największy na świecie. Ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu. Bez strachu, ale z rozwagą - taka była Solidarność i robotnicy sierpnia. Dzieło, które rozpoczęli przyczyniło się do skruszenia wielkiego potężnego systemu. Systemu, który wydawało się ze spętał nas i pół świata na dziesięciolecia. Tak jak wtedy rozpoczęte zostało dzieło zrzucania kajdanów niewoli w Rosji sowieckiej, tak dziś trzeba wspomnieć o bohaterach współczesności - bohaterskich żołnierzach i cywilach, którzy walczą na Ukrainie o wolność naszą i waszą. Tak jak nasi robotnicy wywalczyli wolność wtedy przed 42. laty, tak dziś żyjemy w punkcie zwrotnym historii współczesnej. Bo Ukraina nie może paść. Ich walka musi być zwycięska. Dlatego Polacy i polski rząd robią wszystko, aby naszym sąsiadom w tej walce pomoc. Ta walka musi zakończyć się zwycięstwem, tak jak walka robotników w 1980 roku – zaznaczył Prezes Rady Ministrów. 

– Tak często słyszałem te słowa, że Solidarność wówczas wydobywała z nas to co najlepsze. To piękne wspomnienie tamtych lat. Niech tak będzie i dzisiaj. Niech Solidarność wydobywa z nas to co najlepsze – powiedział premier Morawiecki.

14:35 | Poseł Janusz Śniadek odczytuje list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

14:30 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytał list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek

14.21 | Trwa uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta Andrzeja Dudę

14.15 | Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

14.10 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości. Na uroczystości przybyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda, Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, prezes TVP Jacek Kurski, Prezes IPN dr Karol Nawrocki, Przewodniczący "S" Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek, Piotr Duda z członkami prezydium, polscy parlamentarzyści, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, przewodniczący regionów i sekretariatów "S"

– Spotykamy się dzisiaj w 42. rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych, - tu w tym miejscu w tej Sali. Ale jednocześnie chcemy pamiętać, że 40 lat temu na ulicach Lubina komunistyczna władza mordowała ludzi. Strzelała do pokojowo manifestujących układajacych z kwiatów krzyż. Mamy ich w pamięci jak wszystkich bohaterów Solidarności i ofiary komunistycznego reżimu – powiedział przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" Krzysztof Dośla

14.05 | Po wprowadzeniu Sztandaru NSZZ "Solidarność" i odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego"

14.00 | W Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem zaproszonych gości.

Pozostałe uroczystości w dniu 31 sierpnia:

10.00 | Przy Urzędzie Miasta w Gdyni nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem na placu Wolnej Polski (org.: Oddział NSZZ „S” w Gdyni) 

10.00 | Odsłonięcie tablicy poświęconej portowcom Gdańska (org.: Stowarzyszenie Godność, Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” – Port Gdański, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku); 

11.00 | W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył Krzyże Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji w gdańskiej Sali BHP. Na liście odznaczonych znalazło się 17 osób. Pośmiertnie odznaczono 4 osoby. 

12.30 | Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli „Solidarności” oświatowej (ul. Osiek – Międzyregionalna Sekcja i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku); 

14.00 | Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana – Gdańsk Przymorze; 

15.00 | Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz – Gdańsk Wrzeszcz (org.: Stowarzyszenie Godność); 


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

[NA ŻYWO] 42. rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Śledź obchody główne Sierpnia '80 w Gdańsku

W dniu 31 sierpnia w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbywają się obchody 42. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 34. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. Zapraszamy do śledzenia uroczystości głównych z udziałem przewodniczącego “S” Piotra Dudy i najwyższych władz w państwie, które odbywają się w Gdańsku.
 [NA ŻYWO] 42. rocznica powstania NSZZ
/ Fot. Robert Wąsik

Święto państwowe obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę Porozumień Sierpniowych – Dzień Solidarności i Wolności – upamiętnia historyczną rolę NSZZ “Solidarność” w obaleniu systemu komunistycznego w Polsce. 

Fala strajków, która zalała kraj latem 1980 r. zmusiła komunistyczne władze do podpisania Porozumień Sierpniowych: 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Dąbrowie Górniczej.

Uroczystości główne odbywające się 31 sierpnia w Gdańsku organizowane są przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

RELACJA Z UROCZYSTOŚCI GŁÓWNYCH:

17.00 | Uroczysta Msza Św. w Bazylice pw. św. Brygidy.

16.00 | Na placu Solidarności w Gdańsku delegacja "Solidarności" na czele z Piotrem Dudą złożyła kwiaty koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Kwiaty złożyli także przedstawiciele rządu, posłowie, związkowcy z regionów i branż.

15:35 | Zakończyła się cześć pierwsza uroczystości.

15:35 | Trwa uroczystość przyznawania stypendiów NSZZ "Solidarność". Otrzymało je 19. uczniów. Dwa z nich otrzymali uczniowie z Ukrainy. W tym roku przyznano 24 stypendia, a łącznie w XX edycjach było to aż 736 stypendiów.

15:00 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. – Solidarność jest jedna od samego początku. I my związkowcy z "S" nikogo nie wyrzucaliśmy. Każdy wybrał swoją drogę w życiu. Jedni poszli do polityki, inni do biznesu. a ci którzy są od 1980 roku godnie reprezentują tę organizacje. (...) Nikt nikogo nie gumkuje. Solidarność idzie drogą prawdy. W moim gabinecie wisi portret pierwszego przewodniczącego. Taka jest historia - nasza, Polski i naszego związku – podkreślił Piotr Duda. Szef "S" mówił także o wojnie na Ukrainie, pomocy uchodźcom jakiej udzieliła Ukraińcom Solidarność i swojej wizycie na Ukrainie. Przypomniał, że "S" chce wyrzucić rosyjską organizację związkową FNPR z MKZZ.

14:55 | Przemawia Prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Komuniści nie zawahali się mordować także w 2. rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych w 1982 roku. W ponad 60 miastach ludzie wyszli na ulice. Porozumienia sierpniowe zostaly zerwane bronią palna, amunicją i krwią trzech młodych mężczyzn w Lubinie. Dlatego czuje się zobowiązany przekazać, że IPN Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wraca do zbrodni lubińskiej i zaczyna się prokuratorskie śledztwo – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia premier Mateusz Morawiecki: – Przed 42. laty powstał ruch - jeden z największych, jeśli nie największy na świecie. Ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu. Bez strachu, ale z rozwagą - taka była Solidarność i robotnicy sierpnia. Dzieło, które rozpoczęli przyczyniło się do skruszenia wielkiego potężnego systemu. Systemu, który wydawało się ze spętał nas i pół świata na dziesięciolecia. Tak jak wtedy rozpoczęte zostało dzieło zrzucania kajdanów niewoli w Rosji sowieckiej, tak dziś trzeba wspomnieć o bohaterach współczesności - bohaterskich żołnierzach i cywilach, którzy walczą na Ukrainie o wolność naszą i waszą. Tak jak nasi robotnicy wywalczyli wolność wtedy przed 42. laty, tak dziś żyjemy w punkcie zwrotnym historii współczesnej. Bo Ukraina nie może paść. Ich walka musi być zwycięska. Dlatego Polacy i polski rząd robią wszystko, aby naszym sąsiadom w tej walce pomoc. Ta walka musi zakończyć się zwycięstwem, tak jak walka robotników w 1980 roku – zaznaczył Prezes Rady Ministrów. 

– Tak często słyszałem te słowa, że Solidarność wówczas wydobywała z nas to co najlepsze. To piękne wspomnienie tamtych lat. Niech tak będzie i dzisiaj. Niech Solidarność wydobywa z nas to co najlepsze – powiedział premier Morawiecki.

14:35 | Poseł Janusz Śniadek odczytuje list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

14:30 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytał list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek

14.21 | Trwa uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta Andrzeja Dudę

14.15 | Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

14.10 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości. Na uroczystości przybyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda, Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, prezes TVP Jacek Kurski, Prezes IPN dr Karol Nawrocki, Przewodniczący "S" Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek, Piotr Duda z członkami prezydium, polscy parlamentarzyści, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, przewodniczący regionów i sekretariatów "S"

– Spotykamy się dzisiaj w 42. rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych, - tu w tym miejscu w tej Sali. Ale jednocześnie chcemy pamiętać, że 40 lat temu na ulicach Lubina komunistyczna władza mordowała ludzi. Strzelała do pokojowo manifestujących układajacych z kwiatów krzyż. Mamy ich w pamięci jak wszystkich bohaterów Solidarności i ofiary komunistycznego reżimu – powiedział przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" Krzysztof Dośla

14.05 | Po wprowadzeniu Sztandaru NSZZ "Solidarność" i odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego"

14.00 | W Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem zaproszonych gości.

Pozostałe uroczystości w dniu 31 sierpnia:

10.00 | Przy Urzędzie Miasta w Gdyni nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem na placu Wolnej Polski (org.: Oddział NSZZ „S” w Gdyni) 

10.00 | Odsłonięcie tablicy poświęconej portowcom Gdańska (org.: Stowarzyszenie Godność, Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” – Port Gdański, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku); 

11.00 | W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył Krzyże Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji w gdańskiej Sali BHP. Na liście odznaczonych znalazło się 17 osób. Pośmiertnie odznaczono 4 osoby. 

12.30 | Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli „Solidarności” oświatowej (ul. Osiek – Międzyregionalna Sekcja i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku); 

14.00 | Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana – Gdańsk Przymorze; 

15.00 | Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz – Gdańsk Wrzeszcz (org.: Stowarzyszenie Godność); 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe