Region Środkowo-Wschodni uczcił Dzień Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie w tym roku miał wyjątkowo uroczystą i bogatą oprawę. Lubelska Solidarność już w południe spotkała się na specjalnym posiedzeniu Zarządu Regionu, podczas którego odznaczono szczególnie zasłużonych związkowców medalami BENE MERITUS. Przyjęto także stanowisko z okazji święta Solidarności i Wolności.
W godzinach popołudniowych lubelski deptak przybrał biało-czerwone barwy, a to za sprawą pracowników z Solidarności, którzy rozdawali przechodniom flagi i balony w barwach narodowych. Jednocześnie zapraszali do udziału w uroczystych obchodach święta w Lublinie.
Centralne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie pod Pomnikiem Wdzięczności, gdzie stawili się przedstawiciele władz państwowych: minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy – Andrzej Dera, posłowie, senatorowie, wojewoda lubelski, wicemarszałek województwa lubelskiego, przedstawiciele władz samorządowych Lublina i województwa, członkowie organizacji społecznych i stowarzyszeń oraz oczywiście najważniejsi goście – uczestnicy wydarzeń z 1980 r.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wspólnej modlitwie, którą poprowadził kapelan Solidarności ks. Zbigniew Kuzia, został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy.
Głos zabrał także, między innymi, wojewoda lubelski Lech Sprawka, który zwrócił uwagę, że dziś po raz kolejny zdajemy egzamin z solidarności wobec naszych sąsiadów, a oni toczą walkę o wolność swoją i naszą.
Przedstawicielka młodego pokolenia w swoim wystąpieniu dziękowała bohaterom strajków w 1980 r. za wolną Polskę.
Zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem, a następnie uczestniczyli w uroczystej mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Modlili się podczas niej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym oraz na rzecz wolności Ojczyzny. Po Eucharystii złożono także kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”.
Podsumowaniem obchodów był koncert Solidarności i Wolności na placu Litewskim. Zaśpiewała tam Lubelska Federacja Bardów, a także ukraiński zespół Taraka. Koncert był też elementem wsparcia dla walczącej Ukrainy, a temat wojny za naszą wschodnią granicą powracał podczas całego Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie.
Do sytuacji Ukraińców odniosła się również lubelska Solidarność w swoim stanowisku: „Dziś ponownie stajemy wobec zagrożeń płynących zza wschodniej granicy, ze strony Federacji Rosyjskiej. 42 lata temu walczyliśmy z terrorem Związku Sowieckiego, a obecnie jesteśmy zobowiązani do wsparcia walk naszych sąsiadów, Ukraińców, z najeźdźcą – spadkobiercą sowieckich, totalitarnych metod perswazji. Po raz kolejny z całą stanowczością podkreślamy, że nie ma naszej zgody, by w cywilizowanym świecie popełniano bezkarnie zbrodnie, jakich dokonują wojska rosyjskie na terenie Ukrainy.
Jednocześnie wyrażamy naszą solidarność i pełne wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy dzielnie bronią swojej wolności i suwerenności”.
Dodatkowo w gmachu Poczty Polskiej (ul. Krakowskie Przedmieście 50) można oglądać wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Została ona przygotowana w związku z obchodami 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Prezentacja podzielona jest na trzy części: ogólnopolską, regionalną i lokalną. W gmachu poczty prezentowana jest część poświęcona Lubelszczyźnie.
Z kolei podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie dziewiętnaście osób zostało uhonorowanych za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył minister Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
Uroczystości Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie już od wielu lat wspólnie organizują Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Dyrektor Lubelskiego Oddziału IPN oraz Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, pokazując, że mimo różnic można działać razem, jeśli tylko jest dobra wola.
Koncert Wolności i Solidarności został zrealizowany przy wsparciu Prezydenta Miasta Lublin oraz Marszałka Województwa Lubelskiego.
Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”.