Węgry dostaną miliardy z UE? Orban podpisał ważny dekret

Premier Węgier Viktor Orban podpisał dekret związany z utworzeniem niezależnego urzędu antykorupcyjnego. Krok ten ma służyć odblokowaniu 5,8 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy.
Viktor Orban  Węgry dostaną miliardy z UE? Orban podpisał ważny dekret
Viktor Orban / CC BY 2.0, flickr.com

Dekret pojawił się w węgierskim dzienniku urzędowym w poniedziałek wieczorem.

Wiadomo, że nowy niezależny urząd ma "interweniować w przypadkach, gdy uzna, że odpowiednie organy nie podjęły niezbędnych kroków w celu zapobieżenia nadużyciom finansowym, konfliktom interesów, korupcji, a także innym nielegalnym działaniom lub nieprawidłowościom, które mogłyby zaszkodzić należytemu zarządzaniu finansowemu budżetem Unii Europejskiej lub ochronie interesów finansowych UE, w szczególności w odniesieniu do unijnej pomocy finansowej w ramach procedur zamówień publicznych".

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik Kremla otwarcie: Gaz popłynie do Europy kiedy zniesiecie sankcje

Mówi się także o stworzeniu antykorupcyjnej grupy roboczej "z równym udziałem podmiotów rządowych i pozarządowych pod względem liczby i prawa głosu".

Niezależny urząd antykorupcyjny na Węgrzech. Co dalej z funduszami?

Działania węgierskiego rządu służą przede wszystkim odblokowaniu funduszy unijnych, które miałyby zostać przeznaczone na pomoc państwom poszkodowanym z racji pandemii.

CZYTAJ TAKŻE: Kompromitacja Szczuki w debiucie na antenie RMF. Wymowne słowa ministra po wywiadzie

W kwietniu Komisja Europejska zastosowała wobec kraju Orbana mechanizm warunkowości, które wiąże się z możliwością zamrożenia środków unijnych dla tego kraju, który mógłby je niewłaściwie wykorzystać. Chodzi np. o defraudację.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe