Ujawniono smutne szczegóły o śmierci Elżbiety II. Oni nie zdążyli

W czwartek wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że królowa Elżbieta II zmarła „spokojnie w Balmoral dziś po południu”. Tron przejął jej najstarszy syn, książę Karol. Teraz ujawniono smutne szczegóły. Okazuje się, że tylko dwie osoby z rodziny miały zdążyć się z nią pożegnać.
 Ujawniono smutne szczegóły o śmierci Elżbiety II. Oni nie zdążyli
/ PAP/SRDJAN SUKI

Jak podaje „Daily Mail”, którego cytuje „Fakt”, o godzinie 6:48 czasu miejscowego po Karola wysłano helikopter z Windsoru, który zabrał go z Dumfries House w Ayrshire do matki. Na miejsce dotarł o godzinie 10:27. Dołączyła do niego Camilla, która przebywała wówczas w pobliskim Birkhall. 

Reszta rodziny nie zdążyła się pożegnać z Elżbietą. Książę Edward wraz z żoną – hrabiną Wessexu Sophie, którą monarchini traktowała jak córkę, książę William, książę Harry i książę Andrzej przybyli do Balmoral już po jej śmierci

– czytamy. 

W ostatnich tygodniach odwiedził ją William

Monarchini odeszła, mając przy swoim boku swojego następcę Karola i córkę Annę.

Jak jednak ujawniły media, w ostatnich tygodniach życia Elżbietę odwiedzili w Szkocji m.in. William z Kate i dziećmi. 

Książę Harry nie zdążył się z nią spotkać. Nie skorzystali z Meghan z jej zaproszenia do Balmoral, by odwiedzić ją w wakacje razem z Archiem i Lilibet.

„Fakt” przypomina, że Harry nie zdążył się także pożegnać z dziadkiem, księciem Filipem, czego podobno bardzo żałował. 

Królowa Elżbieta II

Oprócz Elżbiety królowa nosiła imiona Aleksandra i Maria. Była najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. Ludzie zwracali się do niej najpierw „Wasza wysokość” (Your Majesty), a przy następnej okazji „Ma’am”. Miała czworo dzieci, ośmioro wnucząt i 12 prawnuków.

Pełnym tytułem Elżbiety II była: królowa z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej Królestw i Terytoriów, królowa, głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary. Miała też inne tytuły, w tym także nieoficjalne, jak np. „Matka wszystkich ludzi” – od narodu Salish w Kanadzie, czy „Biała Czapla”, jak nazywali ją Maorysi w Nowej Zelandii. Niezadowoleni z istnienia monarchii mówili o niej „Pani Winsor”.

W ostatnim czasie za głowę Wspólnoty Narodów uznawały Elżbietę II państwa Antigui i Barbudy, Australia, Bahamy, Belize, Grenada, Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu oraz Wyspy Salomona. Wcześniej było ich łącznie 33.

Za czasów Elżbiety II stanowiska premierów brytyjskich pełniło 15 polityków od Winstona Churchila, po Liz Truss. Odbyła ponad 250 podróży, odwiedziła ponad 100 krajów, w tym Polskę. Była pierwszą monarchinią brytyjską, która wybrała się do Australii, Nowej Zelandii, Chin i Ameryki Południowej. Gościła 112 głów państw, w tym prezydenta Polski Lecha Wałęsę, a ostatnim amerykańskim, którego przyjęła, był Joe Biden.

Królowa przyznawała wyróżnienia Orderu Imperium Brytyjskiego honorujące „osiągnięcia w życiu publicznym” i tych, którzy „poświęcili się służbie i pomocy Wielkiej Brytanii”. Decyduje o nich komitet ds. wyróżnień, rekomendacje zatwierdza premier, a królowa wręczała odznaczenia.

Według brytyjskiej prasy Knighthoods and Damehoods (GBE, KBE lub DBE) to najwyższe wyróżnienia wśród odznaczeń Orderu Imperium Brytyjskiego, a następnymi w hierarchii są Komandor (CBE), Oficer (OBE) i Członek (MBE). Pośród innych istotnych znajdują się Order Zasługi Order św. Michała i św. Jerzego.

Najszlachetniejszy Order Podwiązki to order rycerski ustanowiony przez Edwarda III w Anglii w 1348 roku. Jest to najstarszy order rycerski w brytyjskim systemie honorowym. Wyższymi są jedynie Krzyż Wiktorii i Krzyż Jerzego.

Według niektórych obserwatorów królowa Elżbieta II najbardziej znana była ze swojego moralnego wsparcia dla Brytyjczyków podczas II wojny światowej oraz z długowieczności.

Po śmierci Elżbiety II jej najstarszy syn, 73-letni Karol, dotychczasowy książę Walii, został królem Anglii.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe