TOP 20: kraje z największymi budżetami na armię

TOP 20: kraje z największymi budżetami na armię

Wojna w Europie Wschodniej uświadomiła wielu, jak bardzo ważne jest mieć armię – i to armię sprawną, nowoczesną, dobrze wyposażoną i oczywiście z odpowiednim duchem bojowym.

Warto prześledzić, jakie państwa zdawały sobie z tego sprawę już wcześniej, przed agresją Rosji w lutym tego roku. Jedynym kryterium wydają się tu być wydatki z budżetu na obronność. Jaki jest zatem TOP-20 w tej klasyfikacji? Wziąłem pod uwagę dostępne dane z roku 2020. W przypadku niektórych krajów mogą być one nieco mylące, bo cześć z tych państw ma, jak chociażby Niemcy, bardzo rozdęte wydatki socjalne w ramach budżetu „na armię”, choćby zachwalane przez ówczesna minister obrony RFN z CDU… Ursulę Gertrud von der Leyen (sic!) przedszkola i żłobki przy koszarach. Trudno to jednak odseparować od wydatków na „obronność” stąd też posługuję się oficjalnymi danymi, mając świadomość, że struktura budżetów "wojskowych" może być różna dla różnych państw.

Przoduje oczywiście USA z 778 miliardów dolarów „budżetu wojskowego”. Na drugim miejscu, co również nie jest żadną niespodzianką, Chiny z przeszło ćwierć bilionem dolarów rocznie (dokładnie 252 miliardy USD). Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji kolejny kraj pozaeuropejski, czyli Indie z budżetem na obronność sięgającym 73 miliardów dolarów (zapewne jest to spowodowane m.in. „pełzającym” konfliktem z Pakistanem). Na czwartym miejscu – i tu również bez zaskoczeń – Federacja Rosyjska z 62 miliardami USD, tuż za nią, na piątym miejscu z budżetem na obronność zaledwie 2,5 miliarda mniejszym niż Rosja - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej. Na miejscu szóstym czwarte państwo spoza Europy, a trzecie z Azji, jeśli nie liczyć euroazjatyckiej Rosji – Arabia Saudyjska z 57,5 miliarda USD, a więc ledwie o półtora mld mniej niż Wielka Brytania. Na siódmym miejscu Niemcy 52,8 mld USD. Na miejscu ósmym Francja, ustępująca Niemcom raptem o… 100 milionów dolarów. Na miejscu dziewiątym czwarte państwo azjatyckie - Japonia 49,1 miliardów USD.

Dziesiątkę zamyka kolejne, piąte państwo z kontynentu azjatyckiego – Korea Północna z 46 miliardami dolarów. Potem długo, długo nic i Republika Włoska – czwarte państwo Starego Kontynentu, a trzecie z UE z 29 mld USD, czyli prawie 17 miliardów mniej niż komunistyczna Korea. Następne w kolejce są: 12. Australia (27,5 mld USD); 13. Kanada (23 mld USD); 14. Izrael (22 mld USD); 15. Brazylia (20 mld USD); 16. Turcja (18 mld USD); 17. Hiszpania (17,5 mld USD); 18. Iran (16 mld USD); 19. UWAGA: POLSKA (13 mld USD); 20. Holandia (23,5 mld USD).

Dodajmy, że Ukraina miała wówczas budżet „na wojsko” rzędu 6 mld dolarów.

To zestawienie i bardzo wysokie miejsce przecież wciąż średnio zamożnej j Polski – wiele mówi…

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (19.09.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne Wiadomości
Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne

Będziemy pokazywali, że Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni. Oni muszą ponieść ciężkie straty reputacyjne - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, który odnosił się do egzekwowania zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową.

Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama Wiadomości
Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama

29 listopada w Pałacu Buckingham małżonka króla Karola III Camilla zorganizowała spotkanie, które dotyczyło przemocy wobec kobiet.

Szokujące słowa Macrona: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji Wiadomości
Szokujące słowa Macrona: "Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji"

Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron. Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości - dodał.

 ETS to złodziejski system Wiadomości
"ETS to złodziejski system"

Poselski projekt ustawy o zawieszeniu systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS) trafił do Sejmu. Na jego temat w wywiadzie z Radiem Maryja wypowiedział się wiceminister sprawiedliwości – Michał Woś.

Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli Wiadomości
Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli

Do skandalu doszło na Łotwie w związku z działalnością na terytorium tego państwa opozycyjnej rosyjskiej telewizji "Dożd". Chodzi dokładnie o słowa dziennikarza stacji, który miał stwierdzić, że kanał udziela pomocy zmobilizowanym Rosjanom w zdobyciu "sprzętu i podstawowych wygód na froncie".

50 lat postępu. Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider Wiadomości
"50 lat postępu". Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider

Siły Powietrzne USA przedstawiły swój najnowszy bombowiec nuklearny stealth B-21. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja od 30 lat.

Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę Wiadomości
Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.

[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe