Nikt nie jest samotną wyspą. W Warszawie rozmawiano o Katolickiej Nauce Społecznej

28 września w Domu Pielgrzyma AMICUS w ramach VI Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej odbyło się spotkanie pt. „Nikt nie jest samotną wyspą – KNS w teorii i praktyce”. Spotkanie było współorganizowane przez Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” wraz z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”.
 Nikt nie jest samotną wyspą. W Warszawie rozmawiano o Katolickiej Nauce Społecznej
/ fot. M. Żegliński

- Solidarność powstała na wartościach chrześcijańskich i opiera swoją działalność o te wartości i Społeczną Naukę Kościoła – mówił do zebranych Grzegorz Iwanicki, sekretarz ZR Mazowsze NSZZ „S”. Odczytał także fragment preambuły statutu Związku.

- Dla nas dla pokolenia, które pamięta lata 80, jest oczywiste, ze Katolicka Nauka Społeczna to podstawa naszego działania. Tym różnimy się od innych związków. Ale do Solidarności przybywa coraz więcej osób, które nie pamiętają historii, pytają co oznaczają te wpisane do statutu wartości chrześcijańskie. Musieliśmy na te pytania zareagować – przekonywał, podając powody organizacji spotkania. Mówił także o tym, że warto te wartości wciąż sobie przypominać.

Podczas spotkania Mateusz Zbróg przedstawił prelekcję pt. „Mam swoje zasady – źródła, zasady i wartości Katolickiej Nauki Społecznej”. - Żadnej zasady nie wolno pominąć. Powinniśmy kierować się nimi w swoim życiu – mówił, wymieniając godność człowieka, dobro wspólne, powszechne przeznaczenie dóbr, pomocniczość, uczestnictwo i solidarność.

- Kościół mówi, żeby wprowadzać zasady w życiu, ale także te zasady nasycać wartościami – przekonywał.

Tomasz Nakielski z kolei przybliżał społeczny wymiar wiary. - Musimy pamiętać, z jakiego fundamentu wychodzimy. Społeczny wymiar wiary to m.in. działania w obronie życia, promocji wartości chrześcijańskich, obrona tradycyjnego modelu rodziny, miejsce dla religii w życiu społecznym, wielowymiarowa pomoc potrzebującym, wspieranie inicjatyw kulturalnych, które są oparte na wartościach chrześcijańskich – wymieniał podczas prelekcji. - Pan Bóg chciałby, żebyśmy zbawienie osiągali we wspólnocie – przekonywał i apelował, by być apostołami, wyjść ze swoją wiarą poza swoje serce, poza dom.

W części praktycznej rozważano zasady KNS: dobra wspólnego, solidarności i pomocniczości.

W czasie spotkania słowa do zebranych skierował też Waldemar Dubiński, zastępca przewodniczącego ZR Mazowsze NSZZ „Solidarność”, który właśnie przechodzi na emeryturę.

Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej to, jak przekazują jego organizatorzy, przestrzeń do rozmowy na najważniejsze tematy, platforma wymiany myśli ludzi zatroskanych o dobro wspólne. To również ciekawe i aktualne zagadnienia, debaty specjalistów z różnych dziedzin, integracja środowisk oraz wymiana doświadczeń, a także przestrzeń w której biznes, gospodarka, kwestie społeczne i polityczne stykają się z Ewangelią i etyką. W tym roku Festiwal odbywał się w dniach 27 i 28 września.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ziobro: Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi Wiadomości
Ziobro: "Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi"

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... . Tusk wieszczy rozkład PiS-u Wiadomości
"Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... ". Tusk wieszczy "rozkład" PiS-u

Były premier Donald Tusk, jak to ma w zwyczaju, często komentuje polityczną rzeczywistość w mediach społecznościowych. Tym razem wspomina o "rozkładzie" Prawa i Sprawiedliwości. "Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać..." - zaczyna swój wpis.

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox Wiadomości
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych PiS Radosław Fogiel.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam Wiadomości
Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam

"Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. "Dobrze wiadomo, kogo potępiam" - stwierdził.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe