Niemiecki plan pomocy energetycznej. "Daje wielkie fory względem innych". Wrogość wśród państw UE

"Dążenie Niemiec do wprowadzenia ogromnego pakietu pożyczek, aby pomóc gospodarce przetrwać kryzys energetyczny, zwiększyło napięcia wśród państw członkowskich UE, które na spotkaniach w Brukseli starały się wypracować wspólne podejście do obniżenia cen gazu i energii elektrycznej" - czytamy na łamach "Finanacial Times".
energia Niemiecki plan pomocy energetycznej.
energia / pixabay.com

Plan o wartości 200 mld euro został ogłoszony w czwartek przez niemiecki rząd. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyjaśnił, że ma on za zadanie pomóc konsumentom zapłacić tej zimy za coraz wyższe rachunki za energię.

Ceniony brytyjski dziennik wskazuje, że skala wsparcia i termin ogłoszenia w przeddzień spotkania ministrów energii w Brukseli wywołały sprzeciw w UE. Kilku dyplomatów argumentowało, że wykorzystanie przez Berlin siły fiskalnej, podczas gdy inne stolice zmagają się z finansowaniem wsparcia, kłóci się z wysiłkami zmierzającymi do wypracowania jednolitej odpowiedzi UE przeciwko uzbrojeniu eksportu energii przez Rosję.

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział, że niemiecki pakiet wywołał "wrogość" właśnie w momencie, gdy blok próbował znaleźć wspólne podejście, by "rozwiązać problem u jego podstaw".

Berlin mówi nie dla narzucenia limitu cen gazu

Berlin sprzeciwia się też narzuceniu limitu cen gazu, który popiera ponad połowa państw członkowskich UE. Po intensywnych negocjacjach nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie.

Mario Draghi, ustępujący premier Włoch, powiedział, że "w obliczu wspólnych zagrożeń naszych czasów nie możemy dzielić się według miejsca w naszych narodowych budżetach".

Guido Crosetto, główny doradca Giorgi Melonii uderzył bezpośrednio w politykę energetyczną Berlina. "Jest to akt, precyzyjny, celowy, nie uzgodniony, nie podzielony, nie zakomunikowany, który podważa powody istnienia unii" - powiedział.

Karel Hirman, minister gospodarki Słowacji, powiedział, że Niemcy "niszczą nasz wspólny rynek".

Sprzeciw Berlina wobec limitu cen gazu, obok Holandii i Danii, wywołał frustrację 15 krajów UE, w tym Francji, która w tym tygodniu napisała do komisji z prośbą o przyspieszenie prac nad takim środkiem.

Wysoki rangą unijny dyplomata, którego cytuje "FT" powiedział, że Berlin powinien poprzeć limit cen gazu, ponieważ koszty dla niemieckiego rządu zmniejszyłyby się o połowę, czyli o 100 mld euro.

W sprawie niemieckiego planu pomocy energetycznej głos na Twitterze zabrał również eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem daje on "wielkie fory gospodarce niemieckiej względem innych, uboższych, których na to nie stać i którym szkodzi, niszcząc równe warunki konkurencji na wspólnym rynku UE". 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica Wiadomości
Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica

Robert Lewandowski wydał komunikat na oficjalnym Facebooku. Chce znaleźć kibica, który żywiołowo świętował zdobycie gola przez kapitana Biało-Czerwonych.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem

Dużymi krokami zbliża się premiera książki księcia Harry'ego. W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko wskazuje na to, że król Karol III ma poważny problem.

Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA] Wiadomości
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA]

Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają w środę z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.

New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe