Konrad Wernicki w Radiu Gdańsk o zatrzymaniu cen energii: Solidarność ma swoich ekspertów, którzy mogą pomóc

– Wczoraj odbyło się ważne spotkanie robocze pomiędzy premierem Morawieckim a Piotrem Dudą i resztą liderów Solidarności, na którym Solidarność zaproponowała powołanie zespołu rząd-Solidarność, złożonego z ekspertów. Jako największy związek zawodowy w Polsce Solidarność ma swoich ekspertów ds. prawnych, ds. energetyki, którzy mogą pomóc – mówił w audycji „Ludzie i Pieniądze” na antenie Radia Gdańsk Konrad Wernicki, której głównym tematem była walka z rosnącymi cenami energii.
 Konrad Wernicki w Radiu Gdańsk o zatrzymaniu cen energii: Solidarność ma swoich ekspertów, którzy mogą pomóc
/ fot. Radio Gdańsk

Tematem przewodnim audycji były rodzące się pomysły polskiego rządu oraz Unii Europejskiej na walkę z szalejącymi cenami energii. Jednym z nich jest opodatkowanie nadmiarowych marż od dużych korporacji i przedsiębiorstw. Konrad Wernicki przypomniał o konstytucyjnym obowiązku prowadzenia społecznej gospodarki rynkowej przez polskie władze:

Punktem wyjścia powinno być to, że gospodarka w Polsce powinna być społeczną gospodarką rynkową, jest to zapisane w Konstytucji i słusznym jest to, że jeśli jest kryzys, który dotyka większość społeczeństwa, zwykłych Polaków, a są podmioty, które mają nadmiarowe zyski w wyniku kryzysu, to słusznym jest to, by się nim podzieliły, aby całość społeczeństwa nie została tak dotknięta kryzysem. Bo jeśli społeczeństwo będzie w chaosie w wyniku kryzysu, to później to i tak dotrze do biznesu

– podkreślił redaktor „Tygodnika Solidarność”.

 

Wernicki wskazał też różnicę zarządzania państwem w sytuacji kryzysowej pomiędzy obecnym rządem a poprzednimi władzami.

Nadzieja jest w tym, że polski rząd robi to, na co nie mogły odważyć się poprzednie rządy, czyli próbuje przenieść ciężar kryzysu na wielkie korporacje i przedsiębiorstwa, a nie na resztę społeczeństwa. Mamy oczywiście kryzys energetyczny wywołany wojną i cierpi na nim większość społeczeństwa, zwykli ludzie, którzy codziennie pracują, wychowują dzieci, a w tym czasie niektóre korporacje, duże przedsiębiorstwa się wzbogacają, bo akurat ich branża ma nadmiarowe zyski czerpane z kryzysu; to nie tylko firmy z branży energetycznej, ale też często te, które sztucznie podbijają swoje marże, po prostu wykorzystując sytuację. Jest narracja, że skoro jest wojna, to jest też kryzys i wszędzie musi być drożej; a wcale tak nie jest, są firmy, których koszty aż tak nie wzrosły, a mimo to ich marże zwiększyły się o kilkaset procent

– wskazywał.

 

Skomentowano też pomysł Unii Europejskiej, która proponuje emisję kolejnych euroobligacji celem przygotowania systemu wspólnych zakupów energii, w tym gazu.

Jest to pomysł ciekawy, który ma dwie strony medalu. Pierwsza ma już przetarty szlak przez pandemię COVID-19 i zakup szczepionek przez całą Unię Europejską. Pamiętamy początek pandemii, kiedy wszyscy obawiali się, że np. Niemcy albo inne większe państwa wykupią wszystkie szczepionki, a dla mniejszych nic już nie zostanie. Tutaj moim zdaniem Unia zareagowała bardzo dobrze i dzięki wspólnej solidarności szczepionki zakupiono jako jeden podmiot, a potem rozdysponowano je według poszczególnych potrzeb państwa. Teraz podobnie chce się zrobić z gazem, żeby Unia Europejska zakontraktowała gaz jako jeden duży podmiot. To jest jasna część tej inicjatywy, bo faktycznie może być tak, że np. Niemcy mają taki potencjał, by wykupić cały gaz z rynku i wtedy nic by nie zostało dla mniejszych państw jak Litwa, Łotwa, Estonia, co w perspektywie długofalowej mogłoby wepchnąć te państwa w szpony Rosji, więc taka solidarność w ramach Unii byłaby korzystna, ale ciemna strona jest taka, że będzie to kolejny krok ku federalizacji Unii, co rodzi pewne zagrożenia w kolejnych latach. Skoro teraz Unia jako superpaństwo zakupi energię i będzie ją sobie rozdysponowywać, to kto wie, czy później jakieś inne decyzje w nas nie uderzą i nie będziemy na tym stratni

– ocenił redaktor.

 

Na koniec poruszono też decyzję Narodowego Banku Polskiego o niepodnoszeniu stóp procentowych mimo rosnącej inflacji.

Moim zdaniem do końca roku tzw. Pakt Sopocki będzie zachowany, czyli prezes Glapiński jednak nie podwyższy stóp procentowych. To byłby taki punkt zapalny dla społeczeństwa, gdyby tuż przed świętami jeszcze podniesiono raty kredytów, na to sobie rząd raczej nie może pozwolić

– zakończył Konrad Wernicki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe