Co składa się na cenę energii i jak ją obniżyć?

Jak działa mechanizm ceny krańcowej? Jakie czynniki mają największy wpływ na ceny energii w Polsce i czy inwestycje w OZE, idące w parze z ograniczeniem popytu, mogą obniżyć jej koszt?
 Co składa się na cenę energii i jak ją obniżyć?

Kwota, jaką zobaczymy na rachunku za prąd, w największym stopniu zależy od rynkowej ceny energii. Firmy sprzedające prąd muszą najpierw zakupić energię elektryczną na giełdzie energii, gdzie odbywa się handel hurtowy. Ceny energii na tejże giełdzie wyznaczane są na podstawie ceny oferowanej przez najdroższą jednostkę wytwórczą pokrywającą zapotrzebowanie w danym momencie, czyli tzw. cenę krańcową. Innymi słowy, cena prądu kształtowana jest zależnie od najdroższego źródła wytwarzania energii. W Unii Europejskiej, a więc także w Polsce, jest to obecnie gaz. Następny w kolejności jest węgiel, natomiast najtańsze są odnawialne źródła energii.

Promowanie inwestycji w odnawialne źródła energii

Mechanizm „ceny krańcowej” służy zatem promowaniu w Unii Europejskiej inwestycji w odnawialne źródła energii. Pomimo wysokich nakładów inwestycyjnych opłacalne jest także budowanie elektrowni jądrowych.

Trzeba jednak pamiętać, że zarówno elektrownie węglowe, jak i gazowe mogą dostarczać energię w sposób elastyczny zależnie od bieżącego zapotrzebowania. Natomiast odnawialne źródła energii wytwarzają prąd zależnie od warunków atmosferycznych.

Zgodnie z regułą „merit order” w pierwszej kolejności do systemu elektroenergetycznego trafia najtaniej wyprodukowana energia. Gdy rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, do systemu włączane są droższe jednostki wytwórcze, czyli – jak wspomnieliśmy wcześniej – elektrownie gazowe i węglowe. W takiej sytuacji prąd na giełdzie energii jest najtańszy, gdy zapotrzebowanie na energię jest jak najmniejsze, a podaż energii w jak największym stopniu zapewniają odnawialne źródła energii. Mechanizm ten w bardzo przystępny sposób przedstawia animacja dostępna na: www.liczysieenergia.pl – platformie edukacyjnej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Dlaczego ceny energii szybują?

Rynkowe ceny energii gwałtownie podskoczyły w związku z wybuchem wojny na Ukrainie i kryzysem energetycznym wywołanym przez Rosję. Embargo na surowce energetyczne z Rosji i windowanie cen na rynku energii spowodowały, że ceny surowców – takich jak węgiel czy gaz – wzrosły nawet kilkukrotnie. Na rosnące koszty produkcji energii wpłynęły również wysokie koszty zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w systemie EU ETS. To właśnie te koszty zmienne w największym stopniu odpowiadają za wysokie ceny energii na rynku, a nie spółki energetyczne sprzedające prąd. Zatem w obecnej sytuacji, by zmniejszyć koszty energii, należy ograniczyć zapotrzebowanie na energię i zwiększyć inwestycje w odnawialne źródła energii.

Artykuł powstał we współpracy z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków: „Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?”. Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe