Przewodniczący Regionu Gdańskiego apeluje do premiera ws. Portu Gdańsk

„Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” wyraża głębokie zaniepokojenie decyzją o przeprowadzeniu przetargu przez Zarząd Portu Gdańsk SA na usługę ochrony osób i mienia oraz zakończenia działalności Straży Ochrony Portu Gdańsk sp. z o.o.” – napisał Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, w imieniu związkowców do premiera Morawieckiego.
 Przewodniczący Regionu Gdańskiego apeluje do premiera ws. Portu Gdańsk
/ Fot. Robert Wąsik / Tygodnik Solidarność

Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, w imieniu związkowców zwrócił się do premiera Morawieckiego o pilne zajęcie stanowiska wobec związkowych obaw dotyczących bezpieczeństwa i przemian własnościowych w Porcie Gdańsk SA.

„Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ «Solidarność» wyraża głębokie zaniepokojenie decyzją o przeprowadzeniu przetargu przez Zarząd Portu Gdańsk SA na usługę ochrony osób i mienia oraz zakończenia działalności Straży Ochrony Portu Gdańsk sp. z o.o.” – napisał Krzysztof Dośla w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Straż Ochrony Portu Gdańsk w 2019 roku, na podstawie umowy, przekazała zadania ochrony Portu, wraz z pracownikami, na trzy lata do spółki Orlen Ochrona. Po trzech latach przywrócono załogę i zadania do Straży Ochrony Portu Gdańsk i firmy podwykonawczej Ekotrade. Zarząd Portu Gdańsk podjął decyzję o zorganizowaniu przetargu na usługę ochrony osób i mienia wraz z równoczesną likwidacją Straży Ochrony Portu Gdańsk. Pragniemy zauważyć, iż Port Gdański jest miejscem przeładunku materiałów wrażliwych i niebezpiecznych. Wiele z tych ładunków pochodzi z NATO, co w czasie wojny na Ukrainie jest szczególnie wrażliwe. Bezpieczeństwo przeładunku ma swoją wielką cenę. Straż Ochrony Portu Gdańsk zatrudniała doświadczoną kadrę, która w sposób kompleksowy zapewniała ochronę Portu. W przypadku przetargu staje przed Portem niebezpieczeństwo braku pewności, że firma, która wygra przetarg, zabezpieczy w pełni Port w tej trudnej sytuacji. Wydaje się, że tereny portów morskich są w Polsce, szczególnie w sytuacji wojny i naszego zaangażowania strategicznym z punktu widzenia państwa. Jeśli tak jest, to powinny być szczególnie chronione. Nie przez jakieś podmioty prywatne, a właśnie przez firmę z doświadczeniem 18-letnim, zatrudniającą około 80 pracowników, której właścicielem jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Firmę w której pracują doświadczeni, wyszkoleni ze znajomości specyfiki pracy portu i jego terenów, pracownicy. Wydaje się, że chęć oszczędzenia na zabezpieczeniu i ochronie nie jest właściwe. Te oszczędności mogą się zemścić już wkrótce” – czytamy w piśmie.

„Prosimy o weryfikację decyzji o przetargu podjętej przez Zarząd Portu Gdańsk dla dobra tej instytucji i zadań dla niej i Polski realizowanych” – dodał przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „S”.

Przypomnijmy, że Edward Fortuna, przewodniczący MKK NSZZ „Solidarność” Port Gdański, poinformował członków ZRG NSZZ „S” 3 października br., że Straż Ochrony Portu, która działa od 1945 r. jako struktura Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA i zatrudnia pracowników posiadających wysokie kwalifikacje w ochronie przedsiębiorstw (w obrębie terenu podlegającego ZMPG SA zabezpiecza ona przeciwpożarowo i ratowniczo akweny Portu Gdańsk), ma być zastąpiona prywatną firmą ochroniarską. To działanie ryzykowne, szczególnie w czasie potencjalnych zagrożeń dla infrastruktury w perspektywie przedłużającej się wojny na Ukrainie.

– Ochronę portu wypuszczamy na zewnątrz. I to w sytuacji, gdy wybuchają rury gazociągów, a port jest miejscem przeładunku surowców strategicznych i pomoc dla Ukrainy – alarmował Edward Fortuna.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdańsku. Jak podało Radio Gdańsk do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci Wiadomości
Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło we wtorek rano na gminnej drodze w Szynwałdzie (pow. tarnowski). Bus wiozący niepełnosprawne dzieci na zajęcia do szkół w Tarnowie wypadł z jezdni i wjechał do przydrożnego rowu – podaje tarnowska policja.

Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów Wiadomości
Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, prezydent Ukrainy zarzucił merowi Kijowa Witalijowi Kliczce fałszowanie raportów dot. utworzenia tzw. punktów niezłomności.

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei Wiadomości
Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe