"Ogólnoeuropejski okręg wyborczy i ogólnoeuropejska komisja wyborcza". Państwa członkowskie UE stracą kolejne uprawnienia?

Jutro ma się odbyć spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej przygotowujące posiedzenie Rady Europejskiej 20-21 października. Jedną z omawianych kwestii ma być. Na posiedzeniu jawnym ministrowie omówią między innymi wniosek Parlamentu Europejskiego w sprawie zmiany przepisów UE dotyczących wyborów do PE.
Ważne!
Ważne! / grafika własna

[Informacja o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE]

Wniosek PE dotyczy zmiany przepisów Unii Europejskiej dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zmiany maja na celu "ujednolicenie" ordynacji wyborczych państw członkowskich, oraz "zwiększenie widoczności" europejskich "partii politycznych".

Według dostępnego na stronie Komisji Europejskiej dokumentu "rosnące zainteresowanie wyborami europejskimi wskazuje, iż obywatele Unii domagają się od niej szybkich działań w dziedzinie zmiany klimatu, ożywienia gospodarczego, ochrony praw człowieka i praworządności, migracji oraz roli Unii Europejskiej w stosunkach międzynarodowych".

 

"Ogólnoeuropejski Organ Wyborczy"

Dokument postuluje między innymi powołanie "ogólnounijnego okręgu wyborczego":

(...) zasadnicze znaczenie ma poprawa przejrzystości i demokratycznej rozliczalności Parlamentu dzięki umocnieniu europejskiego wymiaru wyborów, zwłaszcza przez przekształcenie wyborów europejskich w jednolite wybory europejskie, szczególnie poprzez ustanowienie ogólnounijnego okręgu wyborczego, w przeciwieństwie do wachlarza 27 odrębnych krajowych procesów wyborczych, według których organizuje się obecnie wybory europejskie (...)

A także powołanie "Ogólnoeuropejskiego Organu Wyborczego":

-  (...) proponuje, aby powołać Europejski Organ Wyborczy odpowiedzialny za koordynację informacji na temat wyborów europejskich, monitorowanie wdrażania wspólnych norm europejskiego prawa wyborczego oraz rozstrzyganie sporów dotyczących tych norm, zarządzanie europejskim spisem wyborców, ogłaszanie wyników wyborów oraz nadzór nad wymianą informacji dotyczących głosowania obywateli Unii poza ich krajem ojczystym; uważa, że organ taki mógłby ułatwiać skuteczną wymianę informacji, a w szczególności wymianę najlepszych praktyk między organami krajowymi; sugeruje, aby zasadniczym zadaniem Europejskiego Organu Wyborczego było zarządzanie rejestrem list wyborczych w ogólnounijnym okręgu wyborczym; wzywa władze budżetowe, aby zadbały o to, by Europejski Organ Wyborczy dysponował wystarczającymi zasobami do wykonywania swoich zadań (...)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Produkcja budzi ogromne emocje brytyjskich mediów, które nie maja wątpliwości, że w Pałacu Buckingham wrze.

Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik "Ilta-Sanomat" Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy – dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu Wiadomości
Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

Jak informują lokalne media, naprzeciw Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Chopina w Zabrzu doszło do interwencji CBŚP. Wszystko za sprawą mężczyzny, który zaminował się w kamienicy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe