KE przyjęła program na kolejny rok. Główne założenia: "walka z kryzysami" i "więcej ekologii"

Komisja Europejska przyjęła we wtorek program prac na 2023 r. Wśród priorytetów KE są plany reagowania na wielorakie kryzysy, z jakimi borykają się obecnie Europejczycy, oraz zwiększenie wysiłków na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen KE przyjęła program na kolejny rok. Główne założenia:
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / PAP/EPA/JULIEN WARNAND

"W ciągu ostatniego roku doświadczyliśmy kumulacji kryzysów spowodowanych barbarzyńską agresją Rosji na Ukrainę. W 2023 r. będziemy kontynuować ambitny program dla obywateli – zajmiemy się problemem wysokich cen energii w celu zmniejszenia obciążeń dla rodzin i przedsiębiorstw w całej Europie, a jednocześnie przyspieszymy transformację ekologiczną. Będziemy bronić demokracji i praworządności w samej Unii i na świecie"

- zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Kompleksowa reforma unijnego rynku energii elektrycznej"

Wtórował jej wiceszef KE Marosz Szefczovicz: "W programie prac Komisji na następny rok określiliśmy nasze działania na rzecz sprostania najpilniejszym wyzwaniom, takim jak kryzys energetyczny, a także wzmożone wysiłki, jakie należy podjąć w kontekście wyzwań pokoleniowych. W tym samym duchu zobowiązujemy się również do zaproponowania środków UE, które zwiększą strategiczną autonomię Europy w zakresie surowców krytycznych, bo bez tych materiałów transformacja ekologiczna i cyfrowa po prostu nie będzie możliwa". Podkreślił, że wnioski z Konferencji w sprawie przyszłości Europy zostaną uwzględnione w wielu inicjatywach Komisji.

W kontekście wojny Rosji przeciwko Ukrainie KE ma zaproponować na początku 2023 r. m.in. kompleksową reformę unijnego rynku energii elektrycznej, w tym oddzielenie cen energii elektrycznej od ceny gazu. Aby wesprzeć rozwój gospodarki wodorowej, Komisja zaproponuje utworzenie nowego Europejskiego Banku Wodoru, który na początek zainwestuje 3 mld euro w utworzenie unijnego rynku wodoru.

W 2023 r. Komisja podejmie również działania mające na celu ograniczenie ilości odpadów i wpływu odpadów na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów żywnościowych i tekstylnych.

W oparciu o wnioski Konferencji w sprawie przyszłości Europy Komisja ma przeprowadzić przegląd unijnych ram zarządzania gospodarczego, aby upewnić się, że nadal są one adekwatne do zakładanych celów.

"Unijna strategia kosmiczna na rzecz bezpieczeństwa i obrony"

"Aby bronić naszych interesów, naszych zasad demokratycznych oraz pokoju i stabilności, przedstawimy unijną strategię kosmiczną na rzecz bezpieczeństwa i obrony, a także nową strategię UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego. Zaktualizujemy również nasz zestaw narzędzi sankcji, tak aby dotyczył on korupcji" - wylicza KE.

"Zaproponujemy nowy program na rzecz ożywienia naszych stosunków z Ameryką Łacińską i Karaibami. Jednocześnie będziemy kontynuować naszą współpracę z kandydującymi (do UE) krajami Bałkanów Zachodnich, a także z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, z myślą o ich przyszłym przystąpieniu do Unii" - czytamy w oświadczeniu prasowym.

Aby zapewnić odporność i bezpieczeństwo strefy Schengen, KE zaproponuje przepisy dotyczące cyfryzacji unijnych dokumentów podróży i ułatwień w podróżowaniu. W 2023 r. przedstawi także pakiet dotyczący obrony demokracji, w tym inicjatywę na rzecz ochrony przestrzeni demokratycznej UE przed obcymi interesami.

Dalszym krokiem będą negocjacje z Parlamentem Europejskim i Radą UE, aby sporządzić wykaz wspólnych priorytetów ustawodawczych, w przypadku których współprawodawcy zgadzają się podjąć szybkie działania.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ogromna premia dla piłkarzy. Premier podjął ostateczną decyzję Wiadomości
Ogromna premia dla piłkarzy. Premier podjął ostateczną decyzję

Udany występ Polaków na Mundialu jest dobrą okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości polskiej piłki. Jestem przekonany, że bez zwiększenia budżetu na polską piłkę trudno nam będzie rywalizować z najlepszymi, a przecież nasi piłkarze pokazali, że to możliwe – stwierdził na Facebooku szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Przekazał również, że polski rząd nie przekaże żadnych środków na premie dla piłkarzy.

Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's? Wiadomości
Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's?

W 2023 roku na polskim rynku pojawi się nowa sieć restauracji typu fast food. Firmy Restaurant Brands International oraz McWin planują otworzyć kilkaset lokali w Czechach, Rumunii, a także w Polsce.

Jacek Kurski wejdzie do rządu? Znamienne słowa prezesa PiS Wiadomości
Jacek Kurski wejdzie do rządu? Znamienne słowa prezesa PiS

– Ja miałem kilka pomysłów, ale w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński zapytany na antenie Radia Wrocław o przyszłość byłego szefa TVP Jacka Kurskiego.

W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. „Państwo europejskie ma powstać i już” [WIDEO] Wiadomości
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. „Państwo europejskie ma powstać i już” [WIDEO]

W czerwcu Parlament Europejski zaakceptował rezolucję wzywającą Radę Europejską do wyrażenia zgody na rozpoczęcie procesu rewizji traktatów UE. – Państwo europejskie ma powstać i już – mówi Patryk Jaki komentujący te okoliczności.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu, wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Produkcja budzi ogromne emocje brytyjskich mediów, które nie maja wątpliwości, że w Pałacu Buckingham wrze.

Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik „Ilta-Sanomat”, Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe