Norwegowie podejrzewają, że budynki Rosyjskiej Cerkwi w ich kraju służyć mogą do celów wywiadowczych?

W ostatnich latach Rosyjski Kościół Prawosławny nabył kilka nieruchomości w Norwegii w pobliżu baz wojskowych – zauważają skandynawskie media.
zdjęcie poglądowe Norwegowie podejrzewają, że budynki Rosyjskiej Cerkwi w ich kraju służyć mogą do celów wywiadowczych?
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/_Alicja_

Według norweskiego dziennika Dagbladet jednym z obiektów jest stary dom modlitwy w Sereidzie z widokiem na Håkonsvern, będące siedzibą głównej bazy Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i największej bazy morskiej w krajach skandynawskich. Według danych hipotecznych w 2016 roku budynek został zakupiony przez parafię Objawienia Pańskiego Patriarchatu Moskiewskiego, a znajduje się trzy kilometry w linii prostej od Haakonsvern, a stamtąd wyraźnie widać większość norweskiej marynarki wojennej.

W latach 2017-2021 Rosyjski Kościół Prawosławny nabył kilka kolejnych nieruchomości w norweskim regionie nadmorskim Rugalann. Na przykład w Stavanger znajduje się parafia świętej Iriny, która znajduje się 15 minut pieszo od siedziby JWC – NATO wspólnego centrum działań wojennych.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna posiada również nieruchomości w Kirkenes, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Według publikacji parafia św. Tryfona Peczeńskiego została zakupiona przez Rosyjski Kościół Prawosławny w 2015 roku. Obszar ten znany jest z bliskich związków z Federacją Rosyjską – wielu Rosjan mieszka po norweskiej stronie granicy.

Alfa Sefland Winge, ekspert ds. bezpieczeństwa, zauważa, że nieruchomości należące do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, takie jak Haakonsvern, „mogą stanowić problem”, ponieważ budynki mogą być wykorzystywane do czegoś innego niż cele religijne.

st (KAI) / Oslo


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana Wiadomości
Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana

Sędzia Birgit Malsack-Winkemann należy do "Obywateli Rzeszy", którzy planowali obalenie rządu RFN - twierdzą władze. Miała pełnić funkcję "ministra sprawiedliwości" w nowych Niemczech. Gdy zasiadała z ramienia partii AfD w Bundestagu agitowała przeciwko uchodźcom i protestowała przeciwko polityce związanej z pandemią Covid-19.

Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe