Hiszpania. Policjant zwolniony za wypowiedzi o tym, że "nielegalna imigracja oznacza przestępczość”

Dyrekcja Generalna Policji Hiszpanii nakazała zwolnienie w trybie pilnym głównego inspektora komisariatu w Walencji, Ricardo Ferrisa, za wypowiedzi oskarżające nielegalnych imigrantów, takie jak „nielegalna imigracja oznacza przestępczość” - poinformowała w czwartek agencja EFE.
Umocnienia graniczne wokół hiszpańskiej enklawy w Ceucie Hiszpania. Policjant zwolniony za wypowiedzi o tym, że
Umocnienia graniczne wokół hiszpańskiej enklawy w Ceucie / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Youtryandyoutry

Podczas spotkania na temat imigracji i obywatelstwa, zorganizowanego w ubiegły piątek przez skrajnie prawicową partię Vox Ferris wskazał, że „praktycznie wszyscy zatrzymywani przez policję i gwardię cywilną to cudzoziemcy”, a „nielegalna imigracja oznacza przestępczość”.

„Wszyscy, którzy przypływają na łodziach do Hiszpanii, to byli więźniowie, którzy niedawno wyszli z więzienia. Przybywają tutaj i nie wiemy jak tego dokonują, a dotyczy to nie tylko Algierii” - powiedział Ferrisa. „Od pięciu lat policja nie pracuje z przestępcami krajowymi” - dodał.

 

"Frontex do niczego"

Zwolniony inspektor policji skrytykował także europejską agencję kontroli granic Frontex, która - według niego - „do niczego nie służy, choć rzekomo jej zadaniem jest kontrolowanie nielegalnego ruchu migracyjnego”.

Przedstawicielka rządu centralnego w Walencji, Pilar Bernabe skrytykowała te oceny, jako „nieodpowiadające rzeczywistości”. Według danych statystycznych resortu spraw wewnętrznych z 2021 roku, ponad dwie trzecie zatrzymanych było narodowości hiszpańskiej, a tylko 32 proc. to cudzoziemcy.

Bliski Vox dziennik „El Debate” zwrócił jednak uwagę na wskaźnik zatrzymań, biorąc pod uwagę liczbę Hiszpanów oraz żyjących w kraju cudzoziemców. Zgodnie z tymi danymi, cudzoziemcy stanowiący 11,6 proc. ludności popełniają cztery razy więcej przestępstw od Hiszpanów.

„Dane MSW nie odzwierciedlają rzeczywistości na hiszpańskich ulicach, gdzie coraz więcej przemocy i niepewności" - napisał dziennik.

"Dodatkowo wśród przestępców często jest drugie lub nawet trzecie pokolenie imigrantów, osoby już urodzone w Hiszpanii, wiec ujęte w statystykach jako Hiszpanie” - utrzymuje „El Debate”. Dziennik przypomniał o urodzonych w Hiszpanii terrorystach pochodzenia arabskiego oraz o bandach latynoskich drugiego pokolenia.

Lider Vox Santiago Abascal wskazał na Twitterze, że „MSW karze policjantów za ujawnianie realiów, w których pracują i problemów, z którymi się konfrontują, aby ochronić nas przed przestępcami i kryminalistami”.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ zm/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe